kediler.gen.tr https://www.kediler.gen.tr Kediler, Kedi Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kediler.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Tue, 31 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Tuxedo Kedi https://www.kediler.gen.tr/tuxedo-kedi.html Tue, 02 Oct 2018 06:41:58 +0000 Tuxedo Kedi, Kuşkusuz olarak tuxedo kediler, yıllar boyu birçok insan için olağanüstü değerli sayılmıştır. Siyah beyaz deri ve tüyleri ile renklerin dağılımı ile resmi bir kıyafet giymişçesine görünen ve bu nedenle Tuxedo Kedi, Kuşkusuz olarak tuxedo kediler, yıllar boyu birçok insan için olağanüstü değerli sayılmıştır. Siyah beyaz deri ve tüyleri ile renklerin dağılımı ile resmi bir kıyafet giymişçesine görünen ve bu nedenle de tuxedo kedi (smokin kedi) olarak bilinen bu değerli dostlar üstüne bir araştırma yapan Dr. Magrathea Wallace, bu kediler ilgili muhteşem bilgilere ulaşmış. Dr. Wallace'ın "Facts about Tuxedo Cats" isimli kitabından alınan bilgilere göre tuxedo kediler ve onların olağanüstü yaşamları;

Tuxedo Kedilerin Özellikleri: Tuxedo kediler diğer hemcinslerine göre normal kedilerden çok daha akıllıdır. Araştırma sonuçlarına göre (istisnalar olabilir) yüzde 200 daha çok akıllı oldukları tespit edildi. Tuxedo kediler, insan içi ilişkilerinde çok daha başarılı olarak iletişime geçiyor ve doğru anda, doğru tepkiyi veriyorlar. Köpekler, bilinmeyen bir sebep nedeniyle tuxedo kedilerden korkuyor. Ya onların yanına yanaşmamayı, ya da bulaşmamayı tercih ediyorlar. 

Evinde tuxedo kedi besleyen kişilerin, bitkilerinin normal kedi besleyenlere göre daha iyi yetiştiği ortaya çıkan bir başka ilginç gerçek. Anlaşılan bitkiler bile bu tuxedoyı çok seviyor.

Bitki ve şansla sınırlı değil  tuxedoların büyüleri. Dünya çapında muhteşem eserlere ve bilim alanında buluşlara imza atmış deha kişilerin de bu kedileri beslediğini biliyor muydunuz Örneğin, William Beethoven, Shakespeare ve Sir Isaac Newton birer TC fanatiğiymiş.

Tuxedo Kedilerle İlgili Diğer Bilgiler:

 • Lassie filminin senaryosu aslında bir tuxedo kedi için yazılmış, fakat daha sonra Collie türü bir köpekle çalışılmaya başlanmış
 • Herkesin büyük keyifle dinlediği Blues müzik, gece serenatlar yapan bir tuxedo kedinin ilham vermesi ile ortaya çıktı.
 • Google arama motorunda en çok aranan kelimeler arasında "tuxedo cat" var.
 • Mısır firavun mezarlarının %70'inde bir tuxedo kedi resmi yer alıyor.
 • Dünyayı dolaşan (bilinen en eski yazılı metinlere göre) ilk kedi bir tuxedo kediydi. Adı Asgerd'di. Yolculuğunu bir viking gemisiyle yaptı.
 • 2. Dünya savaşında adı Buster olan bir tuxedo kedi, tam 17 defa uçtu. Sonrasında esir alındı ve Almanlara ait bir savaş esirleri kampında savaşın sonuna kadar kaldı. Buradan atılmamasının sebebi ise, kamptaki sosyal hayatı olumlu etkilemesi nedeniyledir.
 • Bir başka tuxedo kedi, adı Sparky, günümüze kadar kendisine en çok miras bırakılan hayvan unvanını hala patisinde bulunduruyor.
 • Everest'e tırmanan tek kedi Roderick isimli tuxedo kedisidir.
 • Gözlerini diğer kedilere gör %24 daha fazla açan, daha iyi gören tuxedo kediler, beklide bizim daha görüp, bilemediğimiz birçok becerileri vardır. Bu kedilerden birinin evinizde olduğunu umarak, keyfinizin bol, şansınızın açık olmasını diliyorum.

]]>
Smokin Kedi https://www.kediler.gen.tr/smokin-kedi.html Tue, 02 Oct 2018 16:20:37 +0000 Smokin Kedi, Dünyanın en muhteşem canlılarından biri de kedilerdir.  Bütün kediler harikadır. Bu kedilerin her birinin kendilerine özgü özelliklerinin olduğu hepimizin malumdur. Her bir kediye tek tek methiyeler dizip, hatt Smokin Kedi, Dünyanın en muhteşem canlılarından biri de kedilerdir.  Bütün kediler harikadır. Bu kedilerin her birinin kendilerine özgü özelliklerinin olduğu hepimizin malumdur. Her bir kediye tek tek methiyeler dizip, hatta abartarak, aşka gelip şiir bile yazabiliriz. Ancak yazımızın asıl konusu sokaklarda her gün karşımıza çıkabilen siyah beyaz kediler veya diğer adıyla tuxedo ya da smokin kedi. Bu kedilerin bir ırk olmadığı, yani melez olduğu için onlarla ilgili çok fazla yazılıp çizilmeyen bu kediler, yalnızca kediler aleminin en özel ve tatlı elemanlarından biridir. Bu yazımızı okuduktan sonra, artık sokaklarda yanınızdan geçen smokinli kediye eskisi gibi duyarsız kalmayacak ve büyük olasılıkla karşınıza çıkan bir smokinli kediyi ailenizin yeni üyesi yapmak isteyeceksiniz. Makalemizin bir sürü siyah beyaz kedileri sıcak bir yuvaya kavuşturması dileğiyle. 

Smokin kedi özellikleri

Smokinli Kediler Akıllıdır. Yapılan araştırmalar smokinli kedinin diğer kedilere göre, tam 200 kat daha zeki olduğunu gösterir. Bu gerçekten de inanılmaz bir oran, hayatını bir tuxedo kedi ile paylaşan birine sorulduğunda emin olun, kedisinin ne kadar zeki olduğunu anlatmakla bitiremez.

Yüzücü Kedi: Normalde kediler sudan hoşlanmaz, ancak smokinli kedi hariç. Smokinli kedi, kedi dünyasının sudan en fazla hoşlanan, hatta yüzmeyi seven bir kedidir. Tabi ki bu her smokinli kedinin mutlaka yüzmeye bayılacağı anlamına gelmiyor. Yani eğer bir smokinli kediniz varsa ve kendisi isteyerek suya girmezse, kesinlikle onu zorlamamalıdır.

Smokinli Kedi Şans Getirir mi Bu belki bir tesadüf de olabilir. Ancak eski Mısır’da saygı gören smokinli kedi bugün de dünyanın en şanslı kedilerinden biridir. Yapılan istatistiki araştırmalara göre kedi besleyen ile piyangodan büyük ikramiye kazanan şanslıların çoğunun kedisi smokin kedidir. Siyah beyaz kedilerin sadece kendileri değil, onlarla hayatı paylaşanları da şanslı hale getiriyor.

Smokinli Kedi Dahilerin Gözdesi: Kediler dünyasının bu özel üyelerine bizler nasıl kayıtsız kalamıyorsak, dünyanın en büyük dahileri de kayıtsız kalamamış ve hayatlarını siyah beyaz kedilerle paylaşmışlar. Smokinli kedi besleyen dahiler arasında İngiliz edebiyatçısı William Shakespeare, yer çekimini keşfeden Isaac Newton sayılabilir.

Smokinli Kedi En İyi Gören Kedidir: Siyah beyaz kedilerin özelliklerinden biride; bu kedilerin, dünyanın en iyi gören kedisi unvanına sahip olmalarıdır. Tuxedo kedi diğer kedilere göre çok daha keskin bir görüş yeteneğine sahiplerdir. Ayrıca bu kedilerin çoğu gözleri açık olarak doğuyorlar. Bu ilginç bilgiyi de paylaşmış olduk. 

]]>
Sarı Kedi https://www.kediler.gen.tr/sari-kedi.html Wed, 03 Oct 2018 10:31:45 +0000 Sarı Kedi, Sarı renkli olan kediler bazı kişilere göre sıradan tüylü bir hayvan çeşidi olarak görülmektedir. Bazı hayvan severler için ise kediler bir aşktır. Yani kedilerin her türünü de çok sevmektedirler. Bu kişil Sarı Kedi, Sarı renkli olan kediler bazı kişilere göre sıradan tüylü bir hayvan çeşidi olarak görülmektedir. Bazı hayvan severler için ise kediler bir aşktır. Yani kedilerin her türünü de çok sevmektedirler. Bu kişiler kediler ile zaman geçirmekten çok keyif almaktadırlar. Kedileri çok seven onlara evde bakan ve besleyen birçok kişi vardır. Sarı kedilerin farklı cinste  ve çok farlı renklerde kediler bulunmaktadır. Nasıl insanlar tek tip olmaz ise aynı şekilde kedilerde tek bir tip olmaz. Kedilerin farklı olan çeşitlerinden birisi de sarı renkli olan kedilerdir. Beyaz ile sarı çeşitleri olan normal kedilere bakarak daha kilolu ve daha iri yapılı olan sarı kediler oldukça da oyuncu olurlar. Sarı kediler oyuncu ruh halleri ve sevimlilikleri ile oldukça sevilen kedi türleridir. Sarı kediler bir taraftan bir tarafa koşmaya bayılan kedi türleridir. Oradan o tarafa koşmaya bayılan sarı kediler aynı zamanda çokta akıllı olurlar. Sarı kediler pof, pof yumuşacık olurlar.

Sarı Kedilerin Ev Ortamında Bakılması

Sarı kediler ev ortamında bakıp büyütmek için son derece ideal kedi türleridir. Sarı kediler yavaş ve oldukça ağır hareketleri ile tam bir miskin gibi görünseler bile enerjilerini sahiplerine oyun şekilde yansıtmaya bayılırlar. Sarı kediler sahiplerini çok seven kedilerdir onların peşinden bir an olsun ayrılmazlar. Sahipleri ile oyun oynamak onları çok mutlu eder. Sarı kediler özellikle de yumak ile saatlerce oynamaya bayılan kedi türleridir. Kedinizin bu halini izlemek size çok keyif verir. Sarı kedileri ev içinde beslemek hiçte zor değildir. Sarı kedilerin bakımını da evde rahatlıkla yapabilirsiniz. Sarı kedileri kedi mamaları ile besleyebilirsiniz. Kedi maması çok daha faydalı olur. Eğer ev ortamında bakacak iseniz en azından tüy dökülmesin ve ağız içerisindeki oluşan hastalıklarında önüne geçmiş olursunuz. Mutlaka bir aşı karnesi yaparak veteriner uzmanın tavsiyelerini dikkate almanız gerekir. Ev ortamında sarı kedi beslediğiniz zaman dikkat etmeniz gereken durumların listesini yapın. Böylelikle daha çok bilinçli bir yol izlemiş olacaksınız. Yapacağınız bu liste sayesinde hem sizin sağlığınız tehlike altına girmez hemde kedinizin ömrü uzun ve sağlıklı olur.

Sarı Kedilerin Yaşam Süreleri

Sarı kedi türlerinin tahmini olarak yaşam süreleri ise tam 12-15 sene civarındadır. Sarı kedilere çok iyi bakar ve sağlık durumunu sık, sık kontrol ettirir iseniz size çok daha uzun müddet eşlik eder. Eğer kediniz sağlıklı olur ise bu süre çok daha fazla uzar sizde kediniz ile çok daha fazla zaman geçirmiş olursunuz. Sarı kedilerin beslenmeleri kadar hijyenleri de oldukça önemli bir noktadır. Ev ortamında beslenen sarı kedilerin ömrü tam 20 yıl kadar uzar. Ama sokakta yaşayan sarı kedilerin ömrü ise ne yazık ki evde bakılan sarı kedinin ömrü kadar uzun olmaz. Daha kısa olur aynı zamanda da iç organları ile gözlerinde enfeksiyonel rahatsızlıklara kapılma şansı oldukça düşer. Evde beslenen kediler bakımdan dolayı daha uzun yaşamaktadırlar. Evde kedinizin gözlerine ara, ara çay ile pansuman yapmanız çok iyi gelir. Çay ile pansuman yapmanın yanı sıra basit bir mantar kremi kullanarak gözlerinde hiçbir problem oluşturmadan önce almanız gereken önlemler arasında yer alır. Sarı kedileri beslemek kadar onlara bilinçli ve sağlıklı bir şekilde bakmakta oldukça önemlidir. 
]]>
Kedi İle Köpek https://www.kediler.gen.tr/kedi-ile-kopek.html Wed, 03 Oct 2018 12:40:50 +0000 Kedi ile köpek, evlerde en çok beslenebilen evcil hayvanlardır. Diğer hayvanlarda olduğu gibi kedi ile köpek her ne kadar evcil hayvanlar olsa da aralarında çok fazla farklılık vardır. Her iki hayvanında kendine has ö Kedi ile köpek, evlerde en çok beslenebilen evcil hayvanlardır. Diğer hayvanlarda olduğu gibi kedi ile köpek her ne kadar evcil hayvanlar olsa da aralarında çok fazla farklılık vardır. Her iki hayvanında kendine has özellikleri bulunmaktadır. Evlerde kedi ile köpek aynı anda beslenemez. Bu nedenle de aynı evde hem kedi hem de köpeğe rastlamak mümkün değildir.

Kedi ile köpek arasındaki farklılıklar

Kedi ile köpek karakter olarak birbirlerinden çok farklıdır. Kedi köpeğe nazaran daha dahi ve gururlu bir hayvandır. Köpek ise kedilerin tam tersi karaktere sahiptir. Köpek eğitilmeye meyilli bir hayvandır ve sahibi köpeğini istediği gibi eğitebilir. Köpekle sahibi istediği an oynayabilir ya da sevebilir. Fakat kedilerde bu durum böyle değildir. Kediyi sevmek için kedinin istemesi gerekir. Aksi halde kendini sevdirmeye izin vermez.

Kedi ile köpek arasındaki diğer önemli bir farkta temizlik farkıdır. Kediler köpeklere nazaran çok daha temizdir. Tüy dökme, tuvalet ihtiyacında kedi sahibinden yardım almaz. Kendileri bu tür ihtiyaçlarını giderebilir. Ancak bunun için kediye tuvalet ihtiyacını gidermek için bir alan belirlemektir. Kediye belirlenen tuvalet haricinde kedi başka bir yerde kesinlikle ihtiyacını gidermez ve ihtiyacından sonra alanı temizler. Kediler tüylerini yılda iki defa dökerler. Evde her tüy dökme sonrasında kedi döktüğü tüyleri kendi temizler. Köpeklerde tuvalet ihtiyacı ve tüy dökme sahip için çok zahmetlidir. Köpekler, tuvalet ihtiyacını yardımsız karşılayamaz. Sahibi bu nedenle köpeği her ihtiyaçta dışarı çıkarmak zorunda kalır. Tüy dökme durumlarında da kediler gibi döktükleri tüyü temizlemez. Bu temizlik sahibine düşer. 

Evde kedi beslemek için dikkat edilmesi gerekenler

Kedi evde beslenmek isteniyorsa öncelikli olarak ev ortamıyla uygun kediye sahip olunmalıdır. Evde beslenecek kedinin fazla tüye sahip olmaması gerekir. Aksi halde eve tüyden girilemez. Evde kedi beslemek için kedilerin bakımı ve aşıları ihmal edilmeden yapılmalıdır. Tam tersi durumlarda ev halkı ciddi rahatsızlıklara yakalanabilir. Sahibin kedi tüyü ya da kediye alerjisi bulunmamalıdır. Bu gibi durumlarda evde kedi beslemek imkansız olur. Kedinin tuvalet ihtiyacı zor değildir. Tuvalet ihtiyaçları için özel kokulu kumlar bulunmaktadır. Bu kumlardan temin edildikten sonra kedi kendi tuvaletini yardımsız yapabilir ve bu kumla bölgeyi kapatarak koku yayılmasını önleyebilir. Burada sahibine düşen görev sadece belli aralıklarla kumun değiştirilmesidir.

Evde köpek beslemek için dikkat edilmesi gerekenler

Evde köpek beslemek kedi beslemeye nazaran daha zordur. Köpek evde beslenecekse köpeğin evde kendini güvende hissetmesi gerekir. Eğer yavru bir köpekse ev içinde onun için zararlı olan her şey kaldırılmalıdır. Köpek bakımında yıkama ve tımarlama işlemleri aksatılmadan yapılmalıdır. Yıkama anında köpekler için geliştirilmiş ilaçlı şampuanlar kullanılmalıdır. Bu ilaçlı şampuanlar tüylerinin daha anlı ve parlak olmasını sağlar. Tuvalet ihtiyacını uygun şekilde gidermek için köpeğin bu durum için çok iyi eğitim alması gerekir. Tuvaletini nereye yapacağını kesinlikle bilmelidir. Köpeğin düzenli muayene yapılması da önelidir. Öncelikli olarak köpeğin sahibi düzenli olarak köpeğini kendi fiziki olarak muayene ederek vücudunda oluşabilecek sorunları kontrol etmelidir. Aşılarının düzenli yapılması ve kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir.

]]>
Kedi Nezlesi https://www.kediler.gen.tr/kedi-nezlesi.html Thu, 04 Oct 2018 01:24:20 +0000 Kedi nezlesi, kedilerde oluşabilen bir solunum yolu hastalığıdır. Zira kediler, bizlerden daha kuvvetli bir bağışıklık sistemi meydana gelen gözükseler de esasen insanoğlunun kolayca atlatabildiği bir takim rahatsızlıklar Kedi nezlesi, kedilerde oluşabilen bir solunum yolu hastalığıdır. Zira kediler, bizlerden daha kuvvetli bir bağışıklık sistemi meydana gelen gözükseler de esasen insanoğlunun kolayca atlatabildiği bir takim rahatsızlıklar karşısında yaşamsal tehlike alt kısmında kalabilirler. Kedi nezlesi, hapşırma, aksırma, koku alma organı ve göz yaşı akıntısı ile kendisini gösterir. Fakat natürel olarak sağlık sorunu daha önceden kapılmıştır ve nezlenin başlangıcından az bir zaman önce ateşe neden olur. Kedilerdeki nezleye "feline calicivirus" (FCV) ya da "feline herpesvirus" (FHV) neden olmaktadır. Bilhassa FHV kökenli nezleler önemli vakalara sebep olabilir.  
 
Bulaşma:  Kedi nezlesi çok fazla kolayca ve süratle bulaşır. Bulaşması amaçlı aracısız temas gereklidir. Kedi nezlesine neden meydana gelen virüsler ağız salyasında, koku alma organı mukozasında ve göz yaşında bolca bulunduğundan ve de kediler birbirleri ile karşılaştıklarında birbirlerini koklama özellikleri olduğundan nezleli bir kedi sağlıklı bir kediye sağlık sorunu rahatlıkla bulaştırabilir. Kedi nezlesinin mikroplara karşın savunma sistemi az kedilerde zatürre'ye sebep olma olasılığı vardır.   
 
İnsanlara bulaşır mı Hayır, kedi nezlesi insana geçmez. Yalnızca kedilerden kedilere geçer.  
 Kedi Nezlesi
Riskleri nelerdir Kedi nezlesi ilk olarak koku alma organı akıntısına kapı araladığı amaçlı, hasta kedi, akıntıdan ötürü koklama yetisini önemli bir biçimde yitirir. Bu nedenle de yiyeceklerinin kokularını alamaz ve yemekleri yemede oldukça zorlanır. Bu durum nedeni ileçabuk bir kilogram kaybına sebep olacaktır. Birtakım önemli vakalarda dilde ve popüler ülser belirtileri görülmüştür. Bilhassa gözdeki ülser, kornea tabakasını etkilediği amaçlı nezleli kedinin gözünü kaybetmesine bile sürükleyebilir. Kedi nezlesi bilhassa mikroplara karşın savunma sistemi az ve yepyeni doğmuş kedileri daha kolayca ele geçirir.  
 
Teşhis  : Bütün bir teşhis amaçlı kan analizi inşa edilmesi ve kanın içindeki FCV ve FHV virüslerinin varlığına bakılması gereklidir. Bununla beraber akıntı ve öbür belirtileri dikkate alarak veterinerler kan analizine gerek görmeksizin de kedi nezlesi teşhisi koyabilmektedir.  
 
Tedavi : En iyi iyileştirme engelleyici iyileştirme olup en doğrusu kedinizin bu hastalığa yakalanmadan kedi nezlesine karşın aşılanmış olmasıdır. Kedi nezlesine yakalandıktan daha sonra aşılama olası olmayıp hatta sağlık sorunu hemen bilinçsizce yapılmış meydana gelen aşılama kedi nezlesi üstünde bütün aksi bir etki doğurur. Kedi nezlesi şüphesi laf konusu ise mutlaka bir baytar doktor ile görüşülmelidir. İyileştirme temelde antibiyotikli ilaçlar üzerine kuruludur. Bununla Beraber göz ülseri laf konusu olduğunda hafif tuzlu su ve ılık çay ile günde 4-5 defa ifade edilecek göz banyosuna ilave olarak antibiyotikli kremler de kullanılmalıdır. Nezleli kedi evde sıcak ve hijyenik bir ortamda tutulmalı ve hariç çıkmasına müsaade veriliyorsa bütün iyileşme olana kadar hariç çıkmasına müsaade verilmemelidir. Bununla beraber evde diğer kediler de varsa, nezleli kedinin yiyecek kabı, tuvaleti de dahil olmak amacıyla öbür kedilerden ayrılmalı ve mesafeli tutulmalıdır. İştah kaybı ile rekabet bakımından ise kedinin iştahını etkileyecek yüksek hoş kokulu yiyecekler (sardalya, kızarmış tavuk, ciğer benzeri ) salık verilmektedir. Keşke hiçbir kedi bu sevimsiz hastalığa kapılmasa fakat bilhassa anlık havada meydana gelen değişimleri kedilerin FCV ve FHV virüslerine karşın meydana gelen bağışıklıklarını azaltır. Ne yazık ki, kedi nezlesi laf konusu ise "ilaçla 7 günde ilaçlanmamış bir hafta sözü" havada kalmaktadır. 
]]>
Gri Kedi https://www.kediler.gen.tr/gri-kedi.html Thu, 04 Oct 2018 23:41:47 +0000 Gri kedi, (Felis Bieti) kedigiller familyasından olan Çin'in batı bölgelerinde yaşam süren küçük bir yaban kedisi türüdür. Bu kediler hakkında oldukça az bilgi bulunmaktadır. Yaklaşık 80 cm uzunluğunda olan ve ku Gri kedi, (Felis Bieti) kedigiller familyasından olan Çin'in batı bölgelerinde yaşam süren küçük bir yaban kedisi türüdür. Bu kediler hakkında oldukça az bilgi bulunmaktadır. Yaklaşık 80 cm uzunluğunda olan ve kuyruğu 35 cm olan gri kediler, post rengi dışında Avrupa yaban kedisini andırır. Kedilerin post rengi kum renkte, alt tarafı beyazımsı olur. Bacaklarında ve kuyruğunda siyah halkalar olur. Bu kediler ülkede aynı zamanda Çin dağ kedisi ve Çin çöl kedisi olarak ta bilinir.

Gri kedi türü Çin'de daha çok Gansu, Tibet, Qinghai ve Sincan bölgelerinde yaşamaktadır. Yaşam sürdükleri alanlara genellikle 3000 metre yükseklerdir. Nadir olarak çölde yaşadıkları belirlenmiştir. Kediler beslenmelerinde tavşanlar gibi aynı familyadan olan, hamster benzeri pika ve kemirgenler bulunur. Genellikle geceleri avlanarak beslenmeyi tercih ederler. Ülkede koruma altına alınmış olsalar da, soyları tükenme tehlikesindedir. Bunun temel nedeni beslenmelerinde önemli bir yeri olan pikaların insanlar tarafından zehirlenmesi ve öldürülmesidir.

Gri Kedi

Dünyada pek çok ülkede gri renkli kediler gri kedi olarak anılsa da, bu isimle olan kedi türü Çin'de yaşayan kedilerdir. Hakkında en az bilgi bulunan kedi türleri olsalar da, insanların ilgisini çekerler.

]]>
Dünyanın En Büyük Kedisi https://www.kediler.gen.tr/dunyanin-en-buyuk-kedisi.html Fri, 05 Oct 2018 16:36:07 +0000 Dünyanın en büyük kedisi, denildiğinde vahşi ve evcil kedi türleri dikkate alınabilir. Kedigiller familyasından olan bazı kedi türlerinin ağırlığı birkaç yüz kiloya da çıkabilir. Ancak bu kedilerdeki yapı ve d Dünyanın en büyük kedisi, denildiğinde vahşi ve evcil kedi türleri dikkate alınabilir. Kedigiller familyasından olan bazı kedi türlerinin ağırlığı birkaç yüz kiloya da çıkabilir. Ancak bu kedilerdeki yapı ve davranışta aynıdır. Dünyadaki tüm kedilerin süper avcılık yeteneği vardır. Büyük vahşi kediler Panthera cinsinden gelir. Bunlar pars, aslan, jaguar ve kaplandır. Bunların diğer kedilerden farklı olarak kükreme yetenekleri bulunur. Bunların dışında dünyada yaşam süren büyük evcil kedi türleri de vardır.

Dünyanın en büyük evcil kedileri

Savannah kedisi: Vahşi bir kedi gibi görünse de, oldukça uysal ev kedilerinden biridir. Afrika kökenli olan kediler, oldukça zeki, sosyal ve duygusal bir yapıya sahiptir.

Maine Coon kedisi: Oldukça dayanıklı bir karakteri olan kediler, ev sorumluluğu olan, eve ilgili yapıdadır. Başka kedilerle çok iyi anlaşırlar, ancak bazıları dominant bir yapıda olabilir.

Chausie kedisi: Bu kediler evcil bir kediyle, vahşi orman kedisinin çiftleşmesiyle olmuştur. Vahşi bir yapıda olduklarından, bakımları oldukça zordur. Kedi bakmak isteyenler eğer ilk deneyimleriyse, bu tür tavsiye edilmez. Buna rağmen kedi türü ev yaşamına iyi uyum sağlayabilir.

Dünyanın En Büyük Kedisi

Ragdoll kedisi: Üreme yetenekleri diğer kedilere göre azdır. Oldukça sakin yapıda olmasın rağmen, bazı durumlarda attığı patilerle sorun haline gelebilir.

Ragamuffin kedisi: Bunlar oldukça büyük kedilerdir. Ancak cana yakın, çocuklarla iyi anlaşan ve sıcakkanlı kedilerdir.

Norveç Orman kedisi: Evcil dünyanın en büyük kedisi olarak kabul edilebilir. Kedi türleri suyu sevmese de, bunlar suyu oldukça severler. Safkan, zarif bir kedi türüdür. Parlak ve yumuşak tüyleri vardır.

Sibirya kedisi: Sevecen, oldukça zeki kedilerden biridir. Yükseklerde olmayı, tırmanmayı severler. Rusya'daki doğal ve yerli kedilerden biridir. Çok çeşitli renkleri bulunmaktadır.

Amerikan Boptail: Zeki, hareketli, uyumlu ve canlı yapıları olan dünyanın en büyük kedilerinden biridir. Bunların babasının tekir türü, annesinin ise Siyam kedisi olduğu düşünülür.

]]>
Kedi Köpek Çiftleşmesi https://www.kediler.gen.tr/kedi-kopek-ciftlesmesi.html Fri, 05 Oct 2018 20:12:05 +0000 Kedi köpek çiftleşmesi, canlılar genellikle kendi cinsleriyle çiftleşir. Ancak bazen bu şekilde farklı hayvanların çiftleştiği de görülmüştür. Buna rağmen çiftleşmenin sağlıklı olduğunu söylemek oldukça g Kedi köpek çiftleşmesi, canlılar genellikle kendi cinsleriyle çiftleşir. Ancak bazen bu şekilde farklı hayvanların çiftleştiği de görülmüştür. Buna rağmen çiftleşmenin sağlıklı olduğunu söylemek oldukça güçtür. Kedi köpek çiftleşmesi de normal sayılmaz. Doğal bir tepki olan çiftleşmenin aynı cins canlılar arasında olması uygundur. Bunun aksi olduğunda, ortaya çıkan sonuçlarda hoş olmayabilir.

Dünyada yakın dönemde kedi köpek çiftleşmesinden, dişi kedinin köpek yavruları doğurduğu iddia edilmektedir. Brezilya'da güneyde Passo Fundo şehrinde yaşayan bir kişinin kedisinin komşusunun köpeğiyle çiftleştiğini söylemesiyle ilgi odağı haline gelmiştir. Kedilerinin köpekle çiftleşmesinin 3 ay sonrasında 6 tane yavru dünyaya getirdiğini söylemişlerdir. Bu yavruların 3 tanesinin kedi özellikleri taşıdığını ve doğumun ardından kısa sürede öldüklerini belirtmişlerdir. Köpek özelliği taşıyan diğer 3 yavrunun hala yaşadığı belirtilmiştir. Bu iddialar üzerine, Passo Fundo Üniversitesi genetik bilimcileri köpek özellikleri taşıyan yavrulardan kan örneği alarak, incelemeye başlamıştır. Bu konudaki bilgileri daha sonradan paylaşacakladır.

Kedi Köpek Çiftleşmesi

Görüldüğü gibi kedi köpek çiftleşmesi doğal olmasa da, nadiren böyle durumlarla karşılaşmak mümkündür. Bu çiftleşme sonucunda doğan yavruların taşıdığı genetik özelliklerde elbette anne ve babadan alınan genetik özelliklerde olacaktır. Bu durumda doğadaki dengenin nasıl bozulacağını görmek te zor olmaz. Yani canlı türlerinin ortaya çıkması gibi, sağlıksız canlılar dünyaya gelebilir.

]]>
Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir https://www.kediler.gen.tr/kedi-tirnagi-nasil-kesilir.html Sat, 06 Oct 2018 04:46:12 +0000 Kedi tırnağı nasıl kesilir, kediler tırnaklarını uzadıkça genellikle kendileri törpülemeye çalışır. Ancak bu yeterli olmadığında, evdeki halı, kilimi koltuk, sandalye gibi eşyaları tırmalamaya başlarlar. Yan Kedi tırnağı nasıl kesilir, kediler tırnaklarını uzadıkça genellikle kendileri törpülemeye çalışır. Ancak bu yeterli olmadığında, evdeki halı, kilimi koltuk, sandalye gibi eşyaları tırmalamaya başlarlar. Yani kediler evdeki eşyaları oyun olsun diye tırmalamıyor. Bunu tırnaklarını kısaltmak için yapıyorlar. Bu nedenle kedi bakıyorsanız, belirli aralıklarla tırnaklarını kendiniz kesmeli ya da veterinere götürerek kestirmelisiniz. Bunu siz yapacaksanız özel bir tırnak makasına ihtiyacınız olacak. Kedilerde kullanılan tırnak makasını pet shoplarda kolayca bulabilirsiniz.

Kedilerdeki tırnak yapısı profilden bakıldığında, kartal gagasını andırır. Kedi tırnağını keserken, alt gagayı geçen bölümden kesebilirsiniz. Hayvanların hepsinde tırnak içindeki canlı doku yani pembe damarlar ve sinirler kolayca görünür. Bu nedenle kedilerin tırnağını kesmekte zorlanmazsınız. Bu canlı dokunun yaklaşık 2-3 mm uzağından kesilmesi yeterli olur. Eğer canlı dokuyu keserseniz, ortaya çıkan kanamayı durduramaz ve gerçekten buna üzülürsünüz. Hem kedinizin canı yanacağından, bundan sonra tırnaklarını kestirmeyecektir.

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir

Kedilerin arka tırnağı kesilmemeli

Kedilerin tırnağı kesilirken her zaman ön patilerdeki tırnaklar kesilmelidir. Arka ayaklarında bulunan tırnakların kesilmemesi gerekir. Eğer yüksek katta olan bir evde oturuyorsanız, buna özellikle dikkat edin. Çünkü ayak tırnakları kesilirse, kediniz cam kenarı, balkon gibi yerlerden kolayca düşecektir. Üstelik kediler arka tırnaklarıyla eşyalarınıza zarar vermezler. Kedilerin ön tırnakları kesilmelidir. Eğer küçükken kedinizi tırmalama tahtasına alıştırırsanız, eşyalarınıza zara vermesine de engel olursunuz.

Kedilerde tırnak kesme sıklığı ne kadar olur

Kedilerde tırnak uzama sıklığı aynı insanlarda olduğu gibi her birinde farklıdır. Yine de ayda bir defa kedinizin tırnaklarını kesebilirsiniz. Bunun için kullanacağınız kedi tırnak makasıyla tırnakları özenle kesmelisiniz. Eğer özel tırnak makasınız yoksa, evdeki büyük boydaki makasla tırnaklarını kesmeyi deneyebilirsiniz. Eğer tırnakları kendiniz kesemezseniz ya da kediniz sizi zorluyorsa, bunu veterinere yaptırabilirsiniz.

]]>
Kediler Ne Yer https://www.kediler.gen.tr/kediler-ne-yer.html Sat, 06 Oct 2018 15:40:16 +0000 Kediler ne yer, Doğduğu günden itibaren gıda alınması önemlidir. Yavru kedi yedi haftalık olana kadar anneden süt alır. Üç dört haftalık dönemde yavaş yavaş katı gıda alımına başlar. Kediler sütten kesildik Kediler ne yer, Doğduğu günden itibaren gıda alınması önemlidir. Yavru kedi yedi haftalık olana kadar anneden süt alır. Üç dört haftalık dönemde yavaş yavaş katı gıda alımına başlar. Kediler sütten kesildikten sonra enerji, protein, vitamin ve mineral gibi besin ihtiyaçlarını karşılayan tam ve dengeli bir diyetle beslenmelidirler.

Kedide uygun beslenme hayatının tüm döneminde çok mühimdir. Uygun olmadığı zaman oluşan hastalıklar kötüleşebilir. Kötü beslenme kedinin hayatının bütün dönemlerinde etkisini gösterir. Bir kedi yavrusu doğduğunda ortalama yüz gram gelmektedir. Yavru kedi bu kadar gelmezse annenin iyi beslenmediğini gösterir. Kedi yavrularına dördüncü haftadan itibaren ana sütüne ilave olarak kalori ihtiyacını karşılamak ve verilen proteini artırmak için katı besinlerin oluşturduğu dışarıdan beslenmeye başlanmalıdır. İyi beslenen kedi yavrusu haftada aşağı yukarı iki yüz gram alır.

Erkek kedi dokuz on iki  aya kadar gelişmeye devam eder. Bu zamanda üç, üç buçuk kilogramdır. Günlük olarak et vermek kedi yavrusunun sağlıklı gelişimi için gereklidir. Etin düzenli olarak çiğ verilmesi lazım. Günlük olarak verilen et kıyma şeklinde değil kuşbaşı olarak verilmelidir. Kediler aynı zamanda karaciğeri sever, haftada bir kez verilmelidir.

Tahıllar enerji verirler. Örnek yulaf ezmesi ve pirinç olabilir. Sebzelerden ise kedinizi mutlu etmek için zeytin ve kuşkonmaz verilir. Bu tür sebzeleri ilgi çekici kılmak için damla mısır veya bira mayası ilave edilir. Kedilerin en ihtiyaç duyduğu en önemli besin süttür. Kediye süt tozundan ılık suyla hazırlanmış süt verilmelidir. Kediler için hazırlanmış hazır besinlerde bulunmaktadır.

Kediler aynı zamanda sütü ve peyniri yemeyi de severler. aynı zamanda bu besinler kedilerin kemik gelişimi içinde önemlidir. Kediler içinde en önemli besinlerden biri de sudur. Süt kesinlikle bir suyun yerini tutmaz. Kaba konulan su taze ve günlük olarak değiştirilmelidir. Kedilerde içilen su miktarı hayvanın yaşı ile fazlalaşır. Yediği kuru mama miktarının iki katı kadar su içebilir. Çünkü konserve mamaların yüzde yetmişinden fazlası sudur.  Bunlar kedilere sorun olmaksızın verilebilir. Enerji, protein, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını gideren dengeli bir düzenle beslenmelidirler.

Kediler Ne Yer

Kediler yaşlarına göre beslenmelidirler: Yavru kediler bir yaşına geldiklerinde yüksek kalitede mamalara geçiş yapması gerekmektedir. Bu dönemde kedinizin yeni mamaya alışmaması durumunda, eski mamayla yeni mamayı karıştırabilirsiniz. Aynı zamanda dışarıda ek olarak vitamin ve mineral takviyesine gere yoktur. Kedilerinizin aynı zamanda beslenirken muhakkak yanı bir su kabı konulmalıdır.

Yaşı kediler: Kedilerin 8 yaşına gelmesi artık yaşlandığının belirtisidir. Kediler yaşlandıklarında senior olarak adlandırılır. Kediler belirli bir yaşa geldiklerinde beslenmelerine daha çok dikkat edilmelidir. Ömrünün uzaması ve yaşlılığını rahat geçirebilmesi için beslenmesine oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Kediler yaşlandıklarında daha sık veterinere götürülmelidir. Veterinerin tavsiyesine göre beslenmeli ve belirttiği besinler kullanılmalıdır. Böylelikle kedi yaşlılık dönemini daha huzurlu ve mutlu geçirebilir.

]]>
Kedi Vitaminleri https://www.kediler.gen.tr/kedi-vitaminleri.html Sun, 07 Oct 2018 07:57:54 +0000 Kedi vitaminleri, kedi bakan kişiler genellikle vitamin katkısıyla kedilerinin beslenmesinde etkili olduğunu düşünürler. Bazen bunu o kadar abartırlar ki, vitaminler yararlı olmalarına rağmen zarara neden olabilir. Bu Kedi vitaminleri, kedi bakan kişiler genellikle vitamin katkısıyla kedilerinin beslenmesinde etkili olduğunu düşünürler. Bazen bunu o kadar abartırlar ki, vitaminler yararlı olmalarına rağmen zarara neden olabilir. Bu yüzden kedi vitaminlerinin dengeli bir şekilde kullanılası gerekir. Bu arada beslenmesinde özenli davranmanız ve kedinizin sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Kedilerin ekstra ihtiyaç duyduğu vitaminler

Kediler spesifik ihtiyaçları olan canlılardır. Bunları bitkilerden karşılayamadıkları için, et yiyen hayvanlardan biridir. Yüksek protein ihtiyaçlarını, vitamin A ön maddesi, niasin, taurin, esansiyel ön maddesi diğer hayvanların organ ve dokuları sayesinde karşılanır. Yani karoten ihtiyaçlarını vitamin A ya çeviremediklerinden, bunu A vitamini içeren organlarla karşılarlar. Trytofandan niasini metabolize edemediklerinden, esansiyel yağ asitlerini diğer hayvanların dokularından sağlarlar. Taurini ise diğer hayvanların kas dokularından elde ederler.

A vitamini: Bitkilerdeki karoteni A vitaminine çeviremeyen kediler, bunu hayvansal kaynaklı gıdalardan, daha çok karaciğerden elde ederler. Eğer kedinizin diyet listesinde A vitamini eksik olursa, cilt sorunları, diş eti yangıları, kilo kaybı, gelişme bozukluğu, hücre membranlarında hasar, hastalıklara karşı yatkınlık gibi sorunlar yaşanır. Dişilerde siklus sorunları, gebe kedilerde yavru atma, embriyonun tutunamaması gibi önemli sorunlar yalanır. Doğan yavruların ölmesi de söz konusu olur. Bu nedenle kedi vitaminleri arasında  vitamini desteğinin bulunması gerekir.

PP vitamini (Niasin): Kediler açısından niacin vitamini oldukça önemlidir. Kediler bu ihtiyaçlarını diğer hayvanların dokularından karşılamak zorunda kalır. Bitkilerde niacin oldukça düşüktür. Bunun eksik olması kedilerde iştahsızlığa, kilo kaybına, solunum sorununa, tüy dökmeye, ağız mukoza sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden destek olarak verilecek kedi vitaminleri arasında niacin olmalıdır.

Kedi Vitaminleri

Esansiyel yağ asitleri: Kedilerin ihtiyacı olan yağ asitleri linoleik asit ve arachnodic asittir. Bunların diyetlerinde bulunması gerekir. Bu yağ asitleri kısırlığın önenmesinde, karaciğer sirozu ile cilt hastalıklarından korunmayı sağlar. Eksikliği halinde çiftleşmeye isteksizlik, dermatitis görülebilir.

Taurin: Kediler buna çok fazla ihtiyaç duymaktadır. Bir amino asit olan taurin, kaslardan sağlanmaktadır. Ayrıca deniz kabukluları ve balıklarda da bulunur. Eksikliğinde körlük ortaya çıkabilir. Ayrıca üreme eksikliği, kalp kası hastalığı görülebilir. Bu nedenle taurin kedi vitaminleri arasında önemli bir yere sahiptir.

Çinko: Beslenmede az miktarda çinko alan kedilerde gelişme bozukluğu, cilt lezyonları gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Kedilerin beslenmesinde yüksek protein ihtiyaçları da karşılanmalıdır. Günlük beslenmesinde % 12 oranında proteine gereksinim duyan kedilere, gerekirse özel olarak üretilen kedi vitaminleri ölçülü şekilde verilebilir. Enerji ihtiyaçları bakımından yağlarında beslenmede yer alması gerekir.

]]>
Kedi Öldürmek https://www.kediler.gen.tr/kedi-oldurmek.html Sun, 07 Oct 2018 12:34:16 +0000 Kedi öldürmek, dinimiz hayvanlara eziyet etmeyi, onları öldürmeyi yasaklamıştır. Bilerek, haksız yere bir hayvanın öldürülmesi halinde kişinin tövbe istiğfar etmesi gerekir. Kainatta her şey dengeli bir şekilde y Kedi öldürmek, dinimiz hayvanlara eziyet etmeyi, onları öldürmeyi yasaklamıştır. Bilerek, haksız yere bir hayvanın öldürülmesi halinde kişinin tövbe istiğfar etmesi gerekir. Kainatta her şey dengeli bir şekilde yaratılmıştır. Tüm varlıklardaki denge unsuru Allah'ın varlığına işaret eder. Ekolojik dengenin sağlanması bakımından hayvanlarında önemli bir yeri bulunmaktadır. Kainattaki canlıların her biri değerlidir. Değil kedi öldürmek, aksine onlara şefkatle yaklaşmak, yaşamlarını kolaylaştırmak gerekir. Kedi öldürmek kesinlikle kabul edilemez.

Günümüzde bile kedilere kötü muamele yapanlara, kedileri öldürenlere yasalarımızda ağır yaptırımlar, cezalar verilmektedir. Hayvan sever kişilerin artmasıyla, toplumda bu tür olaylarda azalmaktadır. Her ne olursa olsun, bilerek ve isteyerek kedi öldürmek mazur görülemez. Çevrenizde bu şekilde kedilere eziyet eden, onları öldürmeye kalkışan kişileri lütfen ilgili yerlere bildirin. Sadece kedilere değil, diğer hayvanlara karşı da duyarlı olmalısınız.

Kedi Öldürmek

Kedi öldürmek, hem dinimizde, hem de toplumuzda mazur görülmeyen, yaptırımlara bağlanmış istenmeyen bir olaydır. Sizlere zararı dokunmayacak olan bu canlılara lütfen sizde zarar vermeyiniz. Onların da yeryüzünde bir yaşam hakkı olduğunu biliniz. Kedilerin yaşamını kolaylaştıracağınız yerde, ellerinden yaşama hakkını almayın. Bunları yapan kişileri de uyarın. Eğer herkes bu duyarlılığı gösterirse, bu sevimli canlılarda dünyadaki yaşamlarını sürdürebilir.

]]>
Kedi İskeleti https://www.kediler.gen.tr/kedi-iskeleti.html Sun, 07 Oct 2018 14:32:11 +0000 Kedi iskeleti, hem şekli, hem de esnekliği bakımından diğer hayvanlardan oldukça farklıdır. O kadar esnek bir kemik yapısı  vardır ki, siz bir kedinin kuyruğuna bassanız bile bunu ilk anda kendi bile anlayamaz. İç Kedi iskeleti, hem şekli, hem de esnekliği bakımından diğer hayvanlardan oldukça farklıdır. O kadar esnek bir kemik yapısı  vardır ki, siz bir kedinin kuyruğuna bassanız bile bunu ilk anda kendi bile anlayamaz. İç organları, beyni, kas dokusu ve cildi koruyan bir mekanizma gibidir. Kedi iskeletinde yaklaşık 244 kemik bulunmaktadır. Bunlar kaslar ve eklemlerle bir araya geldiği zaman, bedenlerinde muhteşem denilebilecek esnek bir mekanizma oluşur. Omurgasında insanlara göre 5 tane daha fazla omur bulunmaktadır. Yani 30 omura sahiptirler. Böylece kediler daha kolay kıvrılabilir, bükülebilir. İnsanlarda böyle bir hareket özgürlüğü olamaz.

Kedi iskeletinde işlevsel olmayan köprücük kemiği vardır. Omuz bölgesinde olan kürek kemikleri göğüs kısmına daha yakın olur. Bu özellikleri nedeniyle omuz kemikleriyle daha rahat hareket eder, omuzlarıyla daireler bile çizebilirler. Kedilerin bu derece oynak bir yapıya sahip olmasının nedeni kedi iskeletinde olan farklılıklardan kaynaklanır. Diğer hayvanlara gör oldukça şanslıdır. Çok yüksekten bile aşağıya düşseler, canlı kalma olasılıkları tama yakındır. İskeletlerinin avantajıyla avlanmada bile sıkıntı çekmezler. Kıvrak bir hareketle avını hemen yakalayabilir, yaşamlarını daha rahat sürdürebilirler.

Kedi iskeletinde kemikler ve eklemler

Kedi iskeleti kedinin hareketli ve hızlı yaşam tarzına göre gelişkindir. İnce, fakat güçlü bacaklarıyla, dar göğüs kafesi, esnek omurgalarını destekler. Kürek kemikleri esnekliği sağlayacak şekilde ana iskeletinden bağımsız olur. İskeletin tamamı esnek ve güçlü bağlarla bir aradadır. Bunlar hareketlilik sağlayacak bicide kaldıraç ve eklem sistemini meydana getirir.

Kediler yavruyken kemiklerde devamlı olarak büyür. Doğumu kolaylaştırmak amacıyla kafatası kemikleri ayrık olur, sonradan kemikleri kaynaşır. Kol ve bacaklardaki kemikler boş kıkırdak borular şeklinde olup, doğduktan sonra kemikleşir. Büyüme süresinde epifizlerle kemikler uzar. Epifizlerin beslenmesi atardamarlardan taşınan materyallerle sağlanır. Büyüme ve seks hormonları kedi iskeletinin gelişimine destek olur. Kemiklerin biri kırıldığında, hemen açık kapatılarak yeni kemik üretilir. Kedilerde bulunan eklemler, lifli, sinovyal ve kıkırdaklı eklem olarak 3 türdedir. Lifli eklemler esnekliğe sahip değildir. Çene kemiğinin ortası lifli eklemle birleşmiştir. Kediler düştüğünde eklem ikiye ayrılsa, sadece lif eklemi yırtılır. Kıkırdak eklemler omurların arasındaki sert diskler gibi olanlardır. Bunlar kedi iskeletine esneklik verirler. Sinovyal eklemler bacaklar gibi hareketin fazla olduğu yerlerde olur.

Kedi İskeleti

Kedi iskeletinde kemikleri birlikte tutan sert bantlar bağlardır. Bu eklemlerin hepsinde önemlidir. Oynaklığı fazla olan sinovyal eklemler bakımından daha önemlidir. Çevresel faktörler kedi iskeletinde doğal değişimlere neden olmuştur. Sıcak bölgelerdeki kedilerde iskelet ufak olup, serinlemelerine yardımcı olur. Soğuk yerlerdeki kedilerde iskelet daha ağırdır.

]]>
Dünyanın En Küçük Kedisi https://www.kediler.gen.tr/dunyanin-en-kucuk-kedisi.html Mon, 08 Oct 2018 10:23:40 +0000 Dünyanın en küçük kedisi, kayıtlara göre Fizz Girl ismini taşıyacak olan kedi, California'nın San Diego eyaletinde yaşıyor. Ayakları yerden 6 santim dik ve 4 kilo ağırlığındaki Fizz Girll adındaki bu

Dünyanın en küçük kedisi, kayıtlara göre Fizz Girl ismini taşıyacak olan kedi, California'nın San Diego eyaletinde yaşıyor. Ayakları yerden 6 santim dik ve 4 kilo ağırlığındaki Fizz Girll adındaki bu cana yakın kedi hususi bir cins. Natürel olarak meydana gelen bir genetik mutasyonun sebep olduğu amaçlı minik bacaklara sahip. 

Küçük ve bir o denli da cana yakın kedilere kim sahip başlamak istemez ki İçinde Bulunduğu yere sadakatiyle malum minik kedi arkadaşlarımızın esasen çok fazla miktarda daha küçüklerinin meydana geldiğini biliyor musunuz En minik kediler, o denli minik ki bir fare ile karşılaşsalar muhtemelen fare bu kedileri kovalayacaktır. İşte yaşlarıyla beraber boyları artmadığı amaçlı rekor kıran en minik kediler.

Dünyanın hayatını sürdüren en minik ev kedisi, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Tiffani Kjeldergaard'a ait. 23 Temmuz 2010 tarihinde ölçülen ve o aşama 2 yaşında meydana gelen Fizz Girl ismini taşıyacak olan cana yakın dişi kedinin yerden omuzlarına denli yüksekliği 12,24 cm ve aşırılığı yalnızca 2,09 kilogram .    

Guinness rekoru yaşayan en minik ev kedisi: Fizz Girl, yerden omuzlara denli yüksekliği 12,24 cm, ağırlığı 2,09 kilogram.   

en minik kedi (gelmiş geçmiş)  Guinness rekorları kayıtlarına giren en minik kedi ise hayatını sürdüren en minik kediden dahi epey minik. Himalaya-İran türü mavi benekli Tinker Boy adındaki erkek kedinin 2,5 yaşındayken ölçüldüğünde yerden omzuna denli meydana gelen yüksekliği yalnızca 7 cm ve uzunluğu 19 cm idi. Harika minyon kedinin sahipleri ise Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Katrina ve Scott Forbes çifti idi. Fakat Tinker Boy, 1997 senesi kasım ayında, altı yaşındayken ölmüştür. 

Guinness rekoru: Kayıtlara giren en minik kedisi: Tinker Boy, yerden omuzlara denli yüksekliği 7 cm, boyu 19 cm.  

Dünyanın En Küçük Kedisi

Evcil kedi (Felis catus ya da Felis silvestris catus), minik, çoğunlukla tüylü, evcilleştirilmiş, etobur memeli. Çoğunlukla ev hayvanı olarak beslenenlere ev kedisi ya da öbür kedigillerden ve minik kedilerden bölmek gerekmiyorsa kısaca kedi denir. İnsanlar kedilerin dostluğuna ve haşarat ve ev zararlılarını avlayabilme yeteneğine önem vermektedir. Kediler anatomik olarak kuvvetli, elastik bedenleriyle, çabuk refleksleriyle, keskin, geriye çekilebilen pençeleriyle ve minik avları öldürmeye uyarlanmış dişleriyle öbür kedigillere benzerler. Kediler insan kulakları amaçlı çok fazla miktarda fit ya da çok fazla miktarda dik frekanstaki sesleri duyabilirler. Karanlığa uzak olmayan ortamlarda görebilirler. Birçok memeli benzeri, kediler insanlara bakılırsa daha fit renkli görüşe ve daha kuvvetli koku alma duyusuna sahiptir. 70'den fazla miktarda kedi ırkı olduğu tahmin edilmekle beraber çeşitli enternasyonal organizasyonlar tarafından tanınan ırkların sayısı tescil eden kurumun standartlarına bakılırsa çeşitlilik gösterebilmektedir. Kediler dik bir üreme oranına sahiptir.   

]]>
Kedi Dili Tatlısı https://www.kediler.gen.tr/kedi-dili-tatlisi.html Mon, 08 Oct 2018 23:27:03 +0000 Kedi dili tatlısı, kedi dili adı verilen özel bir bisküvi, muhallebi ve çikolata sosundan oluşan bir tatlıdır. Muhallebi ve çikolata sosu kullanılarak yapılan kedi dili tatlısı, hem hafif hem de lezzetli tatlılar aras Kedi dili tatlısı, kedi dili adı verilen özel bir bisküvi, muhallebi ve çikolata sosundan oluşan bir tatlıdır. Muhallebi ve çikolata sosu kullanılarak yapılan kedi dili tatlısı, hem hafif hem de lezzetli tatlılar arasında yer almaktadır.

Kedi Dili Tatlısı Malzemeler (6 Kişilik)
 • 10 adet bisküvi
Muhallebisi için
 • 2 su bardağı süt
 • 2 çorba kaşığı toz şeker
 • 2 çorba kaşığı un
 • 1 su bardağı mısır nişastası 
 • 1 çorba kaşığı labne peyniri
 • 1 paket vanilya 
Çikolata sosu için
 • 1 su bardağı süt
 • 1 çorba kaşığı kakao 
 • 2 yemek kaşığı toz şeker
 • 2 yemek kaşığı mısır nişastası
 • Yarım paket bitter çikolata 
Üzeri için 
 • 2 tatlı kaşığı hindistan cevizi 
Kedi Dili Tatlısı
Kedi Dili Tatlısı Yapılışı

Kedi dili tatlısı tarifinin yapımına, tatlının muhallebisini yaparak başlayalım. Süt, toz şeker, nişasta ve unu bir tencereye koyalım. Kısık ateşte devamlı karıştırarak pişirelim. Bu işlem sırasında sürekli karıştırmaya özen gösterelim aksi takdirde muhallebinin içerisinde beyaz tortular meydana gelir. Karışım   kaynamaya başlayınca ocaktan alalım ve içine labne peyniri ile vanilyayı ilave edelim. Hızlı bir şekilde tahta kaşıkla karıştıralım. Kedi dili tatlısı için   hazırladığımız bisküvileri süte batırıp, dikdörtgen şeklindeki bir borcama dizelim. Muhallebi sıcakken bisküvilerin üzerine dökelim. Diğer taraftan kedi dili   tatlısı için çikolata sosu hazırlayalım. Çikolata sosu için, tencereye nişastayı, kakaoyu, toz şekeri ve sütü koyalım. Karışım koyulaşıncaya kadar hızlı bir   şekilde karıştıralım ve kaynayınca ocaktan alalım. Çikolata sosunun içine bitter çikolatayı küçük parçalar halinde ekleyelim. Karıştırarak çikolata   parçalarını eritelim. Üzerine muhallebi döktüğümüz kedi dili bisküvilerinin üzerine hazırlamış olduğumuz çikolata sosunu da ilave edelim. Tatlıyı soğumaya bırakalım. Tercihe göre, kedi dili tatlısı hindistan cevizi ilave edilebilir. 

 Afiyet olsun.
]]>
Pudingli Kedi Dili Pasta Tarifi https://www.kediler.gen.tr/pudingli-kedi-dili-pasta-tarifi.html Tue, 09 Oct 2018 15:13:12 +0000 Pudingli Kedi Dili Pasta Tarifi, farklı lezzetler arayışı içinde olanlar ve vakti kısıtlı olanlar için mükemmel lezzeti ve kolaylıkla hazırlanabilen bir leziz pasta tarifi olan pudingli kedi dili pastamızın tarifini Pudingli Kedi Dili Pasta Tarifi, farklı lezzetler arayışı içinde olanlar ve vakti kısıtlı olanlar için mükemmel lezzeti ve kolaylıkla hazırlanabilen bir leziz pasta tarifi olan pudingli kedi dili pastamızın tarifini sizlerle paylaşmak istedik. Uzun uğraşlar sonucunda hazırlanan pasta tariflerini aratmayacak şahane lezzeti ile ister kabul günlerinizde ister özel günlerinizde isterse canınız aniden pasta çektiği anda kısa sürede hazırlayabileceğiniz bir pasta olan pudingli kedi dili pastasını sizlerde sevdiklerinizi ve kendinizi bir pasta şöleni ile şımartmak istiyorsanız buyurun birlikte hazırlayalım.

Pudingli Kedi Dili Pasta Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

 • 2 paket kedi dili Bisküvi
 • 1 paket kakaolu puding
 • 3,5 su bardağı süt

Kreması İçin

 • 2 su bardağı süt
 • 1 adet yumurta
 • 1 çorba kaşığı nişasta
 • 2 çorba kaşığı un
 • 4 çorba kaşığı toz şeker
 • 1 çorba kaşığı tereyağı
 • 1 paket vanilya

Üzeri İçin

 • 1 su bardağı dövülmüş fındık, fıstık veya ceviz içi
 • 1 çay bardağı kadar Hindistan cevizi

Pudingli Kedi Dili Pasta Tarifi hazırlanışı

Pudingli kedi dili pastamızın yapımına ilk olarak kremayı hazırlayarak başlayalım. Uygun ufak bir tencereye 2 çorba kaşığı un, 1 çorba kaşığı nişasta, 1 adet yumurta, 4 çorba kaşığı toz şeker ve 2 su bardağı süt ilave ettikten sonra bir çırpa teli yardımıyla çırparak ocağa alalım. kremayı önce yüksek ateşte sürekli karıştırarak kaynayıncaya kadar pişirelim. Krema kaynadıktan sonra ocağımızı kısık ateşe getirerek krema göz göz olup istediğimiz koyu kıvama gelince üzerine 1 çorba kaşığı tereyağı ve 1 paket vanilyayı ekleyerek yağın erimesini sağlayıp karıştırarak kremayı ocaktan alarak soğuması için bir kenarda bekletelim. Krema soğurken üzerinin kabuk tutmaması için ara sıra karıştırmayı da ihmal etmeyelim.

Pudingli Kedi Dili Pasta Tarifi Kremamız soğurken bizde kakaolu pudingimizi pişirelim. Uygun bir tencereye 1 paket kakaolu pudingi alarak üzerine 3 su bardağı süt ilave edip karıştırarak tencereyi ocağa koyalım. Pudingi yüksek ateşte kaynayıncaya kadar sürekli karıştırarak koyulaşıp göz göz oluncaya kadar pişirerek ocak alıp soğumaya bırakalım. Pastamızın puding ve kreması hazır hale geldikten sonra 1 kase içine aldığımız yarım su bardağı soğuk sütün içine kedi dili bisküvileri sütün içinde arkalı önlü ıslatarak dikdörtgen bir cam tepsiye yan yana sıralayarak tepsiyi dolduralım. Ardından kedi dillerinin üzerine kremamızın yarısını dökerek yayalım ve üzerine tekrar kedi dillerini süt yardımıyla ıslatarak kremanın üzerine döşeyip üzerine kakaolu pudingin yarısını dökerek yayalım. Yine üzerine ıslatılmış kedi dili sıralayarak krema ile kaplayalım. Son kat olarak üzerine tekrar kedi dili sıralayıp üzerini kakaolu pudingle düzgün bir şekilde kaplayım. Kedi dili pastamızın yapılma aşamaları tamamlandıktan sonra üzerini süslemek için dövülmüş fındık içi ve Hindistan cevizi serpiştirelim. Pastamızı buzdolabına alarak en az 3-4 saat bekleterek dinlendirelim ve servis esnasında buzdolabından alıp dilimleyerek servis yapalım. Afiyet olsun...

]]>
Habeş Kedisi https://www.kediler.gen.tr/habes-kedisi.html Wed, 10 Oct 2018 04:06:11 +0000 Habeş kedisi ilk görüşte tanınan eşsiz tüy deseniyle en bilindik harika kedi türlerindendir. ABD de en önemli kısa tüylü kedi cinslerinden biridir. Kökeni hakkında çok söylenti olmasına rağmen bilindik kesin bil Habeş kedisi ilk görüşte tanınan eşsiz tüy deseniyle en bilindik harika kedi türlerindendir. ABD de en önemli kısa tüylü kedi cinslerinden biridir. 
Kökeni hakkında çok söylenti olmasına rağmen bilindik kesin bilgiler yoktur. Kedinin ismi anlamı bakımından etiyopya ile alakalı olmasına rağmen kedi ile ilgili tüm bilgiler söylentiler mısırla ilgilidir. Kedinin mısırda yaygın olarak yetiştirildiği görülüyor. Eski mısır resimlerinde bu kediye benzeyen kedi resimleri vardır.

Irk özellikleri, algılayıcı zeki bir kedidir. Habeş kedisi kolayca eğitilebilir. Uyanık yetenekli bir kediciktir. Canı isterse yanaşan sokulan sevgi dolu bir kedidir. Hep kendine meşgul olacak işler oyunlar bulabilir.

Vücut yapısı, orta uzunlukta kıvrak kaslı yapıdadır. Bacakları ince kemiklidir. Pençeleri küçük oval yapıdadır. Kuyruğu baya uzundur. Dip kısmı kalın ucu incedir. Kafası dar ve üçgen şeklindedir. Gözleri badem şeklindedir. Göz rengi bakır ela sarı yeşilde olabilir. Kulakları geniştir. Alnında M şeklinde bir markası vardır. 

Habeş Kedisi
Kürkü, sık ve orta uzunlukta tüyleri vardır. Dokununca ipek gibi bir yumuşaklık gelir elimize. Olağan üstü bir postu vardır habeş kedisinin. Tüylerinin diplerde daha açık uçlara doğru daha koyulaşır. Kürkünün ana rengi kırmızı gibidir. Üzerinde siyah bantlar vardır. Ayaklar ve arka bacakların arkaları muhakkak siyah renkte olur. 

Huyu, habeş kedisi dışa dönük son derece oynak aktif sevimli neşeli akıllı kedilerdir. Kedi türleri içinde en oyuncu en canlı en hareketli kedilerden biridir habeş kedisi. Macerayı çok sevdiğinden asla kucakta duracak bir kedicik değildir. Sevmek için kucağa alındığında atlayıp kaçarlar özgürlüğü serbest olmayı çok severler. Kedi yetiştirenler habeş kedisinin iyi bir gösteri kedisi olduğunu söylerler. Kedi yarışmalarının başını çekerler bu yüzden. Ama bazı habeş kedileri ise utangaçtırlar. Kalabalık içinde ürkekliğinden anlayabilirsiniz. Asil bakışları vardır. Tamamen doğal bir türdür habeş kedisi.
]]>
Kedi Şampuanı https://www.kediler.gen.tr/kedi-sampuani.html Wed, 10 Oct 2018 04:06:32 +0000 Kedi şampuanı genellikle toz halinde bulunan kuru şampuanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kuru toz şampuanların kedilerin yıkanmasından çok taranması için kullanıldıkları görülmektedir. Özellikle köpeklerde Kedi şampuanı genellikle toz halinde bulunan kuru şampuanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kuru toz şampuanların kedilerin yıkanmasından çok taranması için kullanıldıkları görülmektedir. Özellikle köpeklerden daha sık ve ince tüylere sahip olan kedilerin yıkanması pek karşılaşılan bir durum olmadığı için kedilerin tüylerinde hijyeni sağlayabilmek için bu toz şampuanları kullanarak tarama işlemi gerçekleştirmek doğru bir adım olabilmektedir.

Kedi Şampuanı
Bilindiği gibi kedi şampuanı olarak kullanılan toz şampuanlar kimyasal maddelerdir. Bu durum tarama işleminden sonra tüylerini yalayacak olan kedilerinizin bu kimyasal içeriğe maruz kalması pek sağlıklı değildir. Bu sebeple bebek pudrası kullanılması daha doğru olacaktır. Eğer kedilerinizi toz kedi şampuanı ile yıkamanız gereken zorunlu durumlar bulunuyorsa çok az şampuan kullanarak kedilerinizi yıkamanız ve çabucak kurumasını sağlamanız yararlı olacaktır.
]]>
Yeni Doğmuş Kedi https://www.kediler.gen.tr/yeni-dogmus-kedi.html Wed, 10 Oct 2018 07:11:13 +0000 Yeni doğmuş kedi bakımı, hele ki annesi hayatını kaybetmiş ya da çocuklarına bakamayacak kadar küçük yaşta anne olmuşsa ve yeni doğmuş kedinin çocuk esirgeme misali tüm bakımı size kalmışsa oldukça zor bir dönemde Yeni doğmuş kedi bakımı, hele ki annesi hayatını kaybetmiş ya da çocuklarına bakamayacak kadar küçük yaşta anne olmuşsa ve yeni doğmuş kedinin çocuk esirgeme misali tüm bakımı size kalmışsa oldukça zor bir dönemdesiniz demektir. Bazen de kedi sahipleri bana alışsın diye annesinden ayırıyor ki bunu hiç tavsiye etmiyorum. Çünkü bu yavrularda daha sonra geri dönülmez psikolojik sorunlar oluşabilmektedir. Bu sebeple, eğer yavru kediyi annesinden ayırıp kendiniz bakmak istiyorsanız en az iki ay beklemeniz gerekmektedir.

Şimdi gelelim bu minik sevim yavrunun bakımına… Kediciğin henüz yeni doğmuş yani sıfır haftalık olduğuna eminseniz, kedinizin kuyruğu da dâhil uzunluğu 12 cm ile 17 cm arasında olacaktır. Kilosu ise, 180 gr ile 140 gram arasında olmaktadır. Ayrıca, gözleri kapalı, kulakları da kıvrıktır ve hareket edemedikleri gibi göremezler ve duyamazlar. Dişleri de henüz çıkmamıştır. Kediniz bir haftalık olduğunda, gözleri tam olmasa da hafif açılmış olacak, ikinci haftadan itibaren hareket etmeye başlayacak, üç haftalık olduğunda emeklemeden yürümeye geçecek ve süt dişleri çıkmaya başlayacaktır. Bunun yanı sıra, üç haftalık olan yavru kediler artık katı yiyecek yemeye de başlayacaklardır. Son olarak, bir ayına girmiş bir yavru kedi, tuvalet eğitimi için kuma alıştırılabilecek ve koşup yaramazlık yapabilecek duruma gelmiş bulunmaktadır.

Yavru kediler sıcağa muhtaç oldukları için, tüm oda olmasa da en azından kediciğin bulunduğu bölge, bu sepet ya da bir kutu olabilir, 30 derecenin altında olmamalıdır. Yavru kedilerin beslenmeleri ise en zor olanıdır ve bunun için dışarıdan, bir eczane ya da pet shoplardan elde edebileceğiniz yavru kediler için özel biberon ile bebek kediler için üretilen mamaya ihtiyacınız olacak.

Yavru kedinizi besleyeceğiniz mamanın da en uygun olanı onlar için özel olarak hazırlanmış süt tozlarıdır, ancak bu ürünü bulamazsanız eczanelerde bebekler içi satılan süt tozu şeklindeki bebek mamalarını da kullanabilirsiniz. Bunların haricinde hiçbir şey kullanmamanız gerekmektedir ve yavru kedinin yaşam gücünü olumsuz yönde etkilememesi bakımından kesinlikle masraf olmasın düşüncesiyle evde inek sütüne su katma gibi yöntemlerle mama hazırlamamanız gerekmektedir.

Yeni Doğmuş Kedi

Yavru kedicik için hazırlayacağınız mamanın ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamasına, yani ideal vücut sıcaklığında olmasına dikkat etmelisiniz ve kedicik için olan mamanın üzerinde yazan tarife göre bebekler için olanın ise sulandırma miktarının yarı kadar su ile hazırlamanız gerekmektedir. Emme refleksi olan yavru kedicik biberonu hemen emmeye başlayacaktır, ancak bazı yavru kedicikler emme güçlüğü çekebilmektedir. Bu gibi durumlarda yine eczanelerden temin edebileceğiniz damlalık ile ya da bir enjektör yardımıyla kediciğin yutkunmasını bekleyerek azar azar vermeniz gerekmektedir. Yeni doğmuş bir kediye bir haftalık olana kadar 2 saatte bir en az 5 ml. Mama verilmelidir.

Yeni doğmuş minik kediciğinizin kakasını ve çişini yaptırmak da size düşüyor. Aslında bu o kadar da zor değil. Yavru kedinizin karnını doyurduktan sonra, karın bölgesine ve sırt bölgesine yavaş yavaş masaj yaparak kediciğin gaz çıkarmasına ve sindirim sistemini düzene sokmasına yardımcı olmalısınız. Ardından, yumuşak bir bez parçası, pamuk ya da kulak pamuğunu (en iyisi bu) sıcak suya değdirdikten sonra kediciğin popo ve cinsel organına hafif masaj hareketleri ile sürmeniz gerekmektedir. Pamuğun sararması kediciğinizin çişini yaptığı anlamına gelecektir, yine kakasını da yapmış olacaktır.

Son olarak, yavru kediciğiniz mamasını yemez ya da yedikten sonra çıkarırsa ve kakasını yapmaz ise, mutlaka bir veteriner hekime başvurmanız ve ondan yardım almanız gerekmektedir.  

]]>
Kedi Pire Damlası https://www.kediler.gen.tr/kedi-pire-damlasi.html Wed, 10 Oct 2018 15:08:51 +0000 Kedi pire damlası, kedilerde her mevsim etkili olabilen pire sorununun giderilmesi için kullanılan bir üründür. Kedilerde pire olarak tanımlanan parazitler, yaşamlarını kediler üzerinde devam ettirerek, kan emip beslenm Kedi pire damlası, kedilerde her mevsim etkili olabilen pire sorununun giderilmesi için kullanılan bir üründür. Kedilerde pire olarak tanımlanan parazitler, yaşamlarını kediler üzerinde devam ettirerek, kan emip beslenme açısından kedilere bağımlı olan, ancak büyümeleri durumunda kabuk değiştirmek ve yumurtlamak amacıyla kediden ayrılan, evlerde kuytu köşelerde barınabilen canlılardır. Evde kedi bakımı oldukça yaygın olduğundan, bu sorunu önleyebilmek için, veteriner hekimin uygun gördüğü şekilde kedi pire damlası kullanılmalıdır. Böylece kedi pirelerinden korunma sağlanabilir.

Kedilerdeki pirelerle mücadele etmeniz sadece toz gibi kısa süreli etkisi olan ilaçlarla temizlik yeterli değildir. Önceden dişi pirelerin bıraktığı yumurtalardan çıkan pireler ya da ilaçlama yaptığınız sırada kedinin üzerinde olmayanlar yeniden kediye geçebilir ve kedinize zarar vermeye devam ederek, pire sorununu yaşamanızı sağlar.

Kedilerde görülen pirelerin zararı sadece kan emmekle olmaz. Aynı zamanda hastalıkların bir kısmını kan yoluyla bulaştırma riski taşırlar. Bazı tenya türlerinin kedilerde bulunması halinde, kedi pireleri ara konakçı olabilir. Eğer kedinizin dışkısında beyazımsı uzayan ve kısalan kurtçukları görürseniz, sizde kedinizde pire olduğunu kesin olarak anlayabilirsiniz. Pirede bulunan tenya yumurtalarını tüylerini yalarken dişleriyle alan kediler, bunları yutarlar. Bu sorun karşısında sizlere en iyi yardımı veterinerinizin de onayıyla kedi pire damlası yapacaktır.

Kedi Pire Damlası

Kedi pire damlası nasıl kullanılır

Kedi sahipleri pire konusunda her zaman endişeli olur. Her ne kadar kediler fazla dışarıya çıkmasalar da, pire sorunu yaşanabilir. Özellikle bahar aylarında kedilerde pire sıkça görülebilir. Kedi sahipleri şundan emin olabilir. Kedi piresi insana geçmez. Ancak kedinize zarar verirler. Kedi pire damlası veterinerin yönlendirmesiyle, 1,5-2 ay arayla enseden ilaçlanması yoluyla yapılır. Enseden uygulanan pire damlası hızlı bir şekilde vücut tarafından emilir ve cildin tamamına yayılır. Kedi pire damlasının en önemli etkisi pireleri kaçırmasıdır. Enseye damlatıldıktan 2 gün sonra etkinliği başlamakta ve kedinin üzerindeki pireler kedinizi ısırdığı zamanda ölmektedir. Bu uygulamayı 1,5-2 ayda bir tekrar ederseniz, sonradan yumurtadan çıkan ve kedinizin üzerine gelen pirelerde aynı şekilde ölürler. Bunu düzenli bir hale getirdiğinizde, kedinizin üzerinde asla pire olmaz. Ancak bu kedi pire damlasının veteriner kontrolünde tatbik edilmesi gerekir. Özellikle son yıllarda üretilen bitkisel kaynaklı damlalar kedilerinize zarar vermeden etki göstermektedir.

]]>
Ankara Kedisi Bakımı https://www.kediler.gen.tr/ankara-kedisi-bakimi.html Wed, 10 Oct 2018 17:40:42 +0000 Ankara Kedisi Bakımı, Ankara kedisi, anavatanı Ankara olan saf Türk kedisidir. Kafaları orta büyüklükte ve keskin hatlara sahip olan Ankara kedisinin burunları uzun ve birbirlerine yakın olarak duran kulakları dik bir yapıd Ankara Kedisi Bakımı, Ankara kedisi, anavatanı Ankara olan saf Türk kedisidir. Kafaları orta büyüklükte ve keskin hatlara sahip olan Ankara kedisinin burunları uzun ve birbirlerine yakın olarak duran kulakları dik bir yapıdadır. Bu kedilerin kulak uçları da dik ve tüylü olmaktadır. Ankara kedisinin badem şeklindeki gözleri iri ve yuvarlak ve genellikle mavi renktedir. Bunun yanı sıra, kehribar-sarı, yeşil-sarı tonları ile sarı-mavi gibi iki göz rengine sahip olanları da mevcuttur. Uzun ve kaslı bir vücut yapısına sahip olan Ankara kedilerinin hareketleri ise, son derece zayıf olmaktadır.  

Ankara kedilerinin uzun ve beyaz olan tüyleri oldukça kabarık olmaktadır ve sık sık, hiç aksatmadan taranması gerekmektedir. Ankara kedileri, enerjik, sahibine aşırı derecede bağlı olan ve zeki kedilerdir. Ayrıca, insanlarla çok kuvvetli ilişkiler kurabilen Ankara kedileri sempatik olmaları sebebiyle çok sevilmektedirler. Sahibine çok bağlı olduklarını söylediğimiz Ankara kedileri, sahiplerini hiç bırakmak istemez ve her yerde onları takip ederler.

Van kedisinin tam tersi olarak Ankara kedileri, sudan pek hoşlanmazlar ve yıkanmayı sevmezler. Sahipleri tarafından yıkanmak istediklerinde ise tepki gösterirler. Zaten Ankara kedilerini çok sık yıkamaya da gerek yoktur, çünkü  kendi kendi sürekli temizlemekte olan Ankara kedilerinin o bembeyaz tüyleri garip bir şekilde hiç kirlenmemektedir.

Ankara Kedisi Bakımı

Ankara kedileri de diğer tüm kedi türleri gibi çok titizdirler ve bu sebeple de kum kabı ile mama ve su kaplarının bir birinden ayrı yerlerde tutulması gerekmektedir. Bu şekilde yapılmadığı taktirde, huzursuz olacak olan Ankara kedisi, maması yemek istemeyebilmektedir.

Ayrıca, bir Ankara kedisi sahibi iseniz, ona bol sevgi ve şefkat göstermeniz ve sık sık uzun süreler boyunca okşamanız gerekebilmektedir. Ancak bunu kucakta yapmanız pek mümkün olmayacaktır, çünkü Ankara kedileri her ne kadar okşanmaktan çok zevk alıyor alsalar da, kucakta durmayı pek sevmezler. Daha doğrusu, özgürlüklerine çok düşkün olan bu sevimli kediler sadece kendi istedikleri zaman kucağınıza gelirler. Ankara kedisi ayrıca çok sessiz bir tür oldukları için, onları kızgınlık dönemi dışında miyavlarken görmeniz de pek mümkün değildir. Sadece, okşanma esnasında çok mutlu olduklarından ve bunu belli etmek istedikleri için size mırıltı ile cevap vereceklerdir. 

]]>
Kedi Kovucu https://www.kediler.gen.tr/kedi-kovucu.html Wed, 10 Oct 2018 19:27:12 +0000 Kedi kovucu, özellikle köyde, şehirde, yazlık yerlerde dolaşan sahipsiz kedilerde, sahipli olanlarda insanlara yardımcı olan bir cihazdır. Bu cihaz aynı zamanda köpek, tilki, çakal, kurt, domuz gibi hayvanları kovucu e Kedi kovucu, özellikle köyde, şehirde, yazlık yerlerde dolaşan sahipsiz kedilerde, sahipli olanlarda insanlara yardımcı olan bir cihazdır. Bu cihaz aynı zamanda köpek, tilki, çakal, kurt, domuz gibi hayvanları kovucu etkide gösterir. Cihazı ister dışarıda olduğunuzda yanınızda taşıyabilir, isterseniz evinizin bahçesinde, bahçedeki bitkilerin arasında, balkonlarda kullanabilirsiniz. Hem kedilere zarar vermeden onları uzaklaştırmış olur, hem de verecekleri zararlardan korunmuş olursunuz. Cihazın yaydığı güçlü sinyaller kedilerin ve diğer hayvanların istemediğiniz alana yaklaşmasına engel olur. Kedileri sopa, taş gibi malzemelerle uzaklaştırmak yerine kedi kovucu kullanmanız daha doğru bir yaklaşım olur.

Kedi kovucu nasıl kullanılır

Cihazın çalışması pille olmaktadır. 9V alkalin pille çalışan cihazın üzerinde bulunan tuşa 5 saniye kadar parmağınızla dokunmanız çalışması için yeterli oluyor. Cihazların bir bölümünde ön tarafta led ışıkları olduğundan, el feneri olarak ta kullanılabiliyor. Pille çalıştığından, bataryanın gücü devamlı olarak kontrol edilmelidir. Aksi halde kedi kovucu etkisini göremeyebilirsiniz. Bu enerjinin azalmasını üzerindeki led ışığın zayıflamasından bile fark edebilirsiniz.

Kedi Kovucu

Kedi kovucu cihazın sudan, yağmur ve sert darbelerden mutlaka korunması gerekir. Cihaza yaklaşan kedinin kaçmaması halinde de, pilin etkisinin zayıflamış olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer pilde bir sorun bulunmuyorsa, nadiren cihazın arıza yapmış olması da söz konusu olabilir. Bu durumda cihazı yeni aldıysanız, servisine götürerek garanti kapsamındakileri tamir ettirebilir ya da değiştirebilirsiniz.

Bu cihazın etki alanı genellikle 20 metre kadardır. Fakat en fazla etkiyi 7-10 metre arasında gösterir. Kediler ve diğer hayvanlar cihazın etki alanına girdiğinde, gelen sinyallere dikkat kesilir ve kedilerde huzursuzluk başlar. Yaklaşmaya başladıkça tedirginliği artan kediler korkarak, ters istikamete doğru kaçmaya başlar. Cihazı kullanmadığınız zamanlarda kapalı tutmalısınız. Çok agresif hayvanlarda cihazın etkili gücü daha azalır. Ancak kediler üzerinde pili yeterince güçlü olduğunda, kedileri uzaklaştırmaya rahatlıkla yeter.

]]>
Kedi Biti https://www.kediler.gen.tr/kedi-biti.html Thu, 11 Oct 2018 00:30:08 +0000 Kedi Biti, Kediler dünyanın en tatlı, en sevimli hayvanlarından biridir. Çoğu insan evinde kedi beslemeyi çok sever. Fakat evde kedi beslemek bazen bir takım sorunlara yol açabilir. Bu sorunlardan bir tanesi de kedilerin temizliği i Kedi Biti, Kediler dünyanın en tatlı, en sevimli hayvanlarından biridir. Çoğu insan evinde kedi beslemeyi çok sever. Fakat evde kedi beslemek bazen bir takım sorunlara yol açabilir. Bu sorunlardan bir tanesi de kedilerin temizliği ile alakalıdır. Kedilerin temizliği de beslenmeleri kadar önemlidir. Bu yüzden kedilerin temizliği büyük bir dikkat ve özen gerektirir. Kedilerin en büyük sorunu pirelerdir. Ev ortamında yaşayan kedilere pireleri biz bulaştırırız. Bunun yanında yeni sahiplendiğimiz kedilerde pire olma ihtimali çok yüksektir. Pirelerin temizliği konusu, iyice araştırılıp öğrenilmelidir. Pireler kediler için oldukça rahatsız edici parazitlerdir. Ayrıca eşyalarınızda ve evinizde de pirelenmeye neden olurlar. Her yerde göreceğiniz bu parazitler sizi çok rahatsız edebilir ve kedinizle geçirdiğiniz zaman kalitesini düşürebilir. Pirelerden kurtulmak için bazı çözüm yolları vardır.

Kedi Biti
Kedi Biti Tedavisi

Kedinizin pirelendiğini düsünüyorsanız mutlaka bir veterinere götürün. Veterinerin uygulayacağı ense damlası kedinizi pirelerden koruyacaktır. Ense damlasının nasıl uygulandığını öğrenerek bunu evde sizde uygulayabilirsiniz. Ayrıca, kediniz pirelendiğinde onu yıkayabilirsiniz. Normalde kedinizi yıkamanıza gerek yoktur. Ama pirelendiklerinde istisna uygulayabilirsiniz. Kedinizi doğal sabun ve doğal suyla yıkamanız pirelerden kurtulması için yeterlidir. Kedinizin yatağını haftalık olarak temizlemelisiniz. Aynı şekilde halılarınızı da belirli aralıklarla temizlemelisiniz pis ortamlar pirelerin yayılması için kolaylık oluşturur. Ve kedinize pire tasması gibi alternatif çözümler uygulayacaksanız doğal olanları tercih edin.
]]>
Tüysüz Kedi https://www.kediler.gen.tr/tuysuz-kedi.html Thu, 11 Oct 2018 00:57:09 +0000 Tüysüz kedi, Fransız ırk standartlarına göre tüysüz maymun,köpek,kedi ve bir çocuğun genlerinden oluşturduğu tahmin edilmektedir.. Irkın kendine özgü özellikleri de bu kombinasyonu vermektedir. Genetik bilim ada Tüysüz kedi, Fransız ırk standartlarına göre tüysüz maymun,köpek,kedi ve bir çocuğun genlerinden oluşturduğu tahmin edilmektedir.. Irkın kendine özgü özellikleri de bu kombinasyonu vermektedir. Genetik bilim adamlarına göre, tüysüz bir maymunun atletikliğine sahip her yerden her koşulda hava hakimiyetiyle atlayabilir,  sadık ve kendini adamış yapısıyla sürekli sahibinin gitmesi ve kuyruğunu aynı bir köpek gibi sallaması da köpek genlerinin belirtisi. Bir çocuk gibi daima sevgi istemesi de cabası. Tüm bu garip uzaylı görüntüsüne rağmen tüysüz binlerce yıldır insanoglu ile beraber yaşamaktadır.

Tüysüz Kedi Irkının Özellikleri:

Tüysüz kedi ilk keşfedildiği zaman pasif gen tarafından tüylerinin çıkmadığı farkedildi. Bu gen iki geni kopyalayarak bazı hallerde bir defa kopyalıyor ve kendine adapte ediyor, kısacası gen kombinasyonunda bu genin düzeltilmesi mümkün değildir. Bu nedenle tüm yavru kediler hemen hemen tüysüz kalıyor. Aynı zamanda tüy döken genin tamamlanmamış baskın gen olduğu keşfedildi bu da Devon Rex,tüysüz ve American Shorthair gen havuzundan geliyor.

Bu cins tüysüz görünür, ancak onu çevreleyen görünmez bir deri yapısına sahiptir, bu deri deseni bir dağ keçisine de benzetilebilir. Tüysüz kedi yapısından dolayı daha kırışık bir deri yapısı sahip bulunmaktadır. Bu tüysüz yapı ve kırışıklık onun ürperten görünüşüne sıcak bir dokunuş yapar.

Tüysüz bir kedinin asla kedi alerjisine neden olamayacağını düşünebilirsiniz. Fakat sizin hala hapşırmanıza sebep olabilir. Kedilerin allerji olayına sebep olan şey tüyleri değişik alerjik bir protein olan Fel D1'dir. Bu protein salya ve yağ bezlerinden destek alarak salgılanmaktadır. Tüysüz kedi de diğer tüm kediler gibi bu proteini salgılamaktadır tek farkı diğer kediler gibi tüm tüylerinde de bu alerjik salgı yoktur.

Tüysüz bir kedi bilinenin aksine bakım isteyen bir kedidir, belirli zamanlarda yağ bezelerinden kurtulması için yıkanması gerekmektedir, bu bezeler diğer kedi cinslerinde de  olur fakat onlar tüyleri aracılığıyla bu bezelerden kurtulurlar.

Tüysüz Kedi

Tüysüz Kedi Irkının Tarihçesi

Tüysüz kedi cinsi Sphynx sadece bu cins değildir. Farklı popülasyonlarda  tüysüz kediler belirlenmiştir. Seksen yada doksan yıl önce hatta daha fazla bir süre önce bunun belirtilerine rastlanmıştır. Bin dokuz yüz üç yılında yazılan The Book Of The Cat (Kedinin kitabı), New Mexicoda görülmüştü tüysüz meksika kedilerinden söz etmektedir.

Bin dokuz yüz elli yılında Paris'de bir Siyam kedisi, üç tane tüysüz yavru dünyaya getirmiştir. Bu tür verileri yeniden elde etmek için deneyler yapıldı ama ancak diğer yavrular asla tüysüz olmadı.

Diğer olaylar Fas, Avustralya, Kuzey Carolina ve Kanada'da görüşerek, yerel shorthair kediler tüysüz yavrular dünyaya getirdi. Ryadh Bawa öncülüğünde araştırmalar yapıldı ve ırk gelişim tezi başladı. CFA ilk olarak izin vermesine rağmen bu geliştirmelere 1971 yılında son verildi, nedeni ise verimsiz bir ürüme süreciydi.

Bin dokuz yüz yetmiş beş yılında Minnesota Milt ve Ehhelyn Pearson isimli çiftciler tarafından keşfedildiler. Jezabell isimli kedileri tarafından tüysüz olarak dünyaya gelen Epidermis, daha sonraki yıl başka bir tüysüz kedi cinsi olan Dermis ile çiftleştirildi. Kim Mueske tarafından satın alınan bu kediler ırkın geliştirilmesi için kullanılmıştır.

Bin dokuz yüz yetmiş sekiz, yılında Siyam kedi ırk bilimcisi Shirley Smith tarafından Kanada da üç tane yavru tüysüz kedi bulundu. Bin dokuz yüz seksen üç yılında bu kedilerden iki tanesini Hollanda da bulunan Dr. Hugo Herhandez'e gönderilmiştir. Burada Devon Rex ırkı kedilerle birlikte geliştirmelere devam edildi ve günümüzdeki Sphynx ırkı ortaya çıktı.

Irk bilimcileri hala CFA'in ırkı kabul etmesi için araştırma yapmaktalar. CFA hala Sphynx'i farklı bir ırkı türü olarak göstermektedir.

]]>
Kedi İshal https://www.kediler.gen.tr/kedi-ishal.html Thu, 11 Oct 2018 20:56:16 +0000 Kedi ishal durumu aslında oldukça tehlikeli ve kedi için son derece tehlikeli bir durumdur. Genellikle birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan bu sorun birçok zaman kedide çok daha büyük sorunlarla karşımıza çıkabilmekted Kedi ishal durumu aslında oldukça tehlikeli ve kedi için son derece tehlikeli bir durumdur. Genellikle birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan bu sorun birçok zaman kedide çok daha büyük sorunlarla karşımıza çıkabilmektedir. Bu nedenle ishal olan kediniz için zaman kaybetmeden yapmanız gereken en önemli şey ise tabi ki bir veteriner hekimine başvurmaktır. Genellikle insanlar arasında çok önemsenmeyen kedi ishal durumu aslında kedinin hayatını kaybetmesine kadar büyük riskler taşımaktadır. Kedilerde ishal son birçok zaman karşınıza aniden çıkmaktadır. Bu durumda aslında sorun yine önemsenecek kadar büyüktür. Kedilerde görülen bu tür ishal durumları birçok zaman farklı hastalıkların belirtileri arasında bulunmaktadır.  Kedi ishal durumunda eğer kedinin dışkısı kanlı ise bu durum oldukça tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle gerekli önlemleri alarak kedinin veteriner hekimine gösterilmesinden sonra yemesine ve içmesine son derece dikkat etmeniz onun sağlığı için oldukça önemlidir. Bunun yanında  kedi, ishal durumunda son derece hızlı bir şekilde sıvı kaybedeceği için kediye bol bol su içirmeniz gerekmektedir. Bu şekilde kedinin vücudunun kaybettiği suyu tekrar kazandırmış olacaksınız. Kedi ishal durumunda yapılacak olan tedaviler genellikle bu ishalin türüne ve asıl nedenine bakılarak yapılmaktadır.  Bunun için kedi üzerinde veteriner hekimi tarafından bazı testler yapılması gerekebilmektedir. 

Kedi ishal ile karşılaşılması durumunun en büyük nedenlerinden birisi tabi ki strestir. Aynen insanlarda olduğu gibi bazen bazı hayvanlarda strese girebilmektedir. Özellikle evcil hayvanlar farklı değişimlere alışık olmadığı için en küçük değişikliklerde bile stres durumu yaşayarak metabolizma problemleri ile karşılaşabilmektedir. Bu durumda yine yapabileceğiniz en önemli şey tabi ki ilk olarak kediyi bir veteriner hekimine götürmektir. Bunun yanında evde yapacağınız bakılarak ve kedi için yedirdiğiniz yiyecekler ile kedinin hastalık durumunda iyileşme süresinin kısalması gibi önemli değişiklikler olacaktır. Bunun yanında kedi ishal sorunu olan kedilerde bir diğer neden ise tabi ki bazı bakteriyel nedenlerdir. Bu nedenler genellikle kedinin ağız yolu ile bazı bakterilerle teması ile gerçekleşebilmektedir. Bu durumda bazen kedinin yediği yiyecekler ya da diğer koşullarda kedinin uyuma ya da yemek yeme yerlerinin temiz olmaması nedeni ile bakteriler kedinin vücuduna girerek özellikle mide ve bağırsakta çoğalırlar. Bu bakteriler kısa bir süre sonra sindirim sisteminin bozulmasına neden olarak ishal durumunu ortaya çıkarabilmektedir. Bu durumda veteriner hekiminin kontrolü sonrasında  kedinin yaşam alanını biraz daha temizleyebilirsiniz. Bu şekilde bu bakteriler daha da azalmış olacaktır. 

Kedi İshal
Bu nedenler kedi ishal hallerinin en çok görülme nedenidir. Bu nedenlerin dışında daha birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenleri ise kısaca şu şekilde sıralayabiliriz.
 • Bazı parazitler,
 • Bağırsaklardaki tümörler ve mide rahatsızlıkları,
 • Kedinin zehirli gıda tüketmesi,
 • Salgı bezi hastalıkları, 
 • Son olarak tabi ki iltihaplı hastalıklar
Kedi ishal sorunu günümüzde en çok evcil kedilerde problem haline gelmektedir. Bu durumda kesinlikle yapılması gereken en önemli şey hiç zaman kaybetmeden nedeni ne olursa olsun kedinin acilen bir veteriner hekimine götürülmesidir. Çünkü ishal, aslında basit bir hastalık gibi görülse de ister hayvan olsun ister insan olsun tüm canlılarda önemli hastalıkların belirtisi olabilmektedir. İshal yanında farklı belirtiler görülüyorsa kedinin farklı bir hastalıktan etkilendiği durumu tamamen ortaya çıkmaktadır. Bu durumda sorunun aciliyetini tam olarak anlayabilirsiniz.
]]>
Kedi Patisi https://www.kediler.gen.tr/kedi-patisi.html Fri, 12 Oct 2018 11:14:39 +0000 Kedi patisi şeklinde yapılan kurabiyeler hem lezzeti hem de şekli ile misafirlerinizin ya da varsa çocuklarınızın çok beğeneceği bir tariftir. İsmini şeklinden alan bu kedi patisi çikolatalı kurabiye tarifinin yapımı bira Kedi patisi şeklinde yapılan kurabiyeler hem lezzeti hem de şekli ile misafirlerinizin ya da varsa çocuklarınızın çok beğeneceği bir tariftir. İsmini şeklinden alan bu kedi patisi çikolatalı kurabiye tarifinin yapımı biraz karışık olsa da bir kere yaptığınız hem çabucak öğrenecek hem de vazgeçemeyeceksiniz. Sözü daha fazla uzatmadan bir an önce tarifimize geçelim. Kolay gelsin… 

Kedi Patisi Kurabiye İçin Malzemeler:

 • 110 gram tereyağı
 • 1 su bardağı un
 • 150 gram mısır nişastası
 • Yarım su bardağı pudra şekeri
 • 3 veya 4 yemek kaşığı marmelat
 • 1 adet yumurta
 • 1 paket vanilya
 • Yarım çay kaşığı tuz

Kedi Patisi

Kedi Patisi Kurabiye Yapılışı:

Kurabiyeleri hazırlamak için ilk olarak, çukur bir kap alınır ve içine 110 gram tereyağı koyulup, üzerine de yarım su bardağı pudra şekeri eklenir. Kabın içindeki tereyağı ile pudra şekeri bir çırpıcı yardımıyla iyice çırpılır. Karıştırma işlemi bittikten sonra, karışımın içine bir adet yumurta eklenir ve hepsi yine bir çırpıcı yardımı ile çırpılır.  Daha sonra, karışımın içine vanilya eklenip karıştırma işlemine devam edilir. Tüm malzemeler birbirine iyice karışınca, karışıma yarım çay kaşığı tuz ile 150 gram mısır nişastası da eklenir ve tüm malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra, çırpma işlemi bitirilip, çırpıcı kenara alınır. Ardından, karıştırılan malzemelerin içine yavaş yavaş un eklenir ve yoğurma işlemine başlanır. İlk önce yarısı, yoğurma işlemine başladıktan iki dakika sonra da diğer yarısı olmak üzere toplam 1 su bardağı un ilave ederek kulak memesi kıvamında bir hamur elde edilir. Yoğurma işlemi bittikten sonra, elde edilen hamur bir streç filme sarılarak dinlendirilmek üzere buzdolabında yaklaşık 30 dakika kadar bekletilir. Dinlenen kurabiye hamuru buzdolabından alınır ve küçük küçük parçalara ayrılıp oval şekli verilip düz bir zemin üzerine dizilir. Şekil verilen hamurların bir ucuna çatal ile bastırılarak pati izi oluşması sağlanır. Fırın tepsisine yağlı kağıt serilir ve hazırlanan kurabiye hamurları bu tepsiye dizilir. Tepsi önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırına koyulur ve tam kızarmayacak şekilde pişirilir. Pişen kurabiyeler fırından alınarak soğuması için bir müddet beklenir. Daha sonra, soğuyan kurabiyelerden bir tanesi alınır ve alt kısmına marmelat ya da isteğe göre farklı malzeme sürülerek başka bir kurabiye ile kapatılır. Diğer kurabiyelere de aynı işlem uygulanır. Son olarak, kedi patisi kurabiyelerin çatal ile basılmamış olan kısmı eritilmiş çikolataya batırılır ve servis tabağına alınarak servis edilir.

Afiyet olsun…  

]]>
Beyaz Kedi https://www.kediler.gen.tr/beyaz-kedi.html Sat, 13 Oct 2018 05:19:58 +0000 Beyaz Kedi, dünyaca tanınan ve genellikle Ankara kedisi olarak anılan bir kedi ırkının türüdür. Anavatanı Anadolu olan Ankara kedisi, kedi tarihi içinde en köklü uzun tüylü kedi soylarında yer almaktadır. 17. yüzyılda Beyaz Kedi, dünyaca tanınan ve genellikle Ankara kedisi olarak anılan bir kedi ırkının türüdür. Anavatanı Anadolu olan Ankara kedisi, kedi tarihi içinde en köklü uzun tüylü kedi soylarında yer almaktadır. 17. yüzyılda denizciler tarafından Avrupa'ya da götürülmüştür. Avrupalı asiller tarafından oldukça sevilen Beyaz kedi Fransız krallarının saraylarında da yer almayı başarmıştır. Diğer bir ırk türü olan Fars kedisi olan türün yayılmasıyla Beyaz kedi diğer adıyla Ankara kedisinin popülaritesi azalmaya başlamıştır. 

Beyaz kedi genel olarak Ankara kedisi olarak anıldığı için eski adı Angora'dır. Angora ise  ipeksi, zarif desenli ve uzun postu olan hayvanların evi olarak bilinmektedir. Beyaz kediler Türkiye'de hala köy ve kırsal bölgelerde hiçbir değişikliğe uğramadan dolaşmaktadır. Vahşi yaşam şartlarına karşı direnmelerinin en önemli sebeplerinden biri içgüdülerinin oldukça sağlam ve zeki karakterde olmalarından kaynaklanmaktadır. Topluma çabuk ayak uydurabilen özellikleri sayesinde insanlarla birebir etkileşim içinde olsalar da kendilerine özgü güçlü kişiliklerini korumaktadırlar.

Beyaz Kedinin karakteristik özellikleri nelerdir
Beyaz kedi, cesaretli, sahibine oldukça bağlı ve oldukça zeki kedi türlerindendir. Evde beslenen beyaz kediniz varsa eğer dolaplarınızın kapalı durmasını ve çıkılmamış olmasını beklemeyin. Yapı olarak atletik yapıları olan beyaz kediler oldukça sosyal ve son derece oyuncudurlar. Yaşadığı coğrafi konum dolayısıyla sudan pek hoşlanmazlar.

Beyaz Kedi

Beyaz kediler sahibine karşı son derece bağlı olduklarından dolayı evin her yerinde birlikte olmak isterler. Sahibine karşı beslediği duyguların aynısını da karşı taraftan bekleyen şefkat delisi beyaz kediler sahiplerine evde her yaptıklarından haberdar olmak için sürekli sahiplerini gözlemlemektedirler.  Bu kadar sevgi delisi olan beyaz kediler bir şey yapmaya kalkışacakları zaman ise en akıllı insanın bile yolundan çevirmesine müsade etmeden her şeyi ustalık ve çeviklikle halledebilmektedirler.

Hem erkek türü hem dişi olan türü sorunsuz bir şekilde üreyebilen kedi türüdür.  Doğum yapan beyaz kediler yavrularına tam bir şefkatle annelik yaparak onları sevgileriyle beslerler. Beyaz kedi besleyenler kedilerine kolaylıkla susadıkları zaman çeşmeyi açarak su içmesini ya da bir dolabı kapatmasını öğretebilirler.

Beyaz Kedinin Fiziki Özellikleri Nelerdir

Günümüzdeki beyaz kedi fiziksel özellikleri bakımından orta uzunlukta ipek gibi tüyleri olan, güçlü, enerjik ama nazik yapıdadırlar. Sevgi ve şefkate olan düşkünlükleri eğer karşılığını bulmazsa zorla kendilerini sevdirebilecek niteliktedir.  Saf ve doğal bir kedi türü olan Beyaz kediler Türkiye'de ulusal hazine olarak kabul görmektedir. 

Kafası hafif üçgen şekilde olan beyaz kediler yumuşak sevimli hatlara sahiptirler. Sevimli yüz yapılarının içinde burun kısımları sivri ve köşeli olmaktan çok çukurumsu bir görünüme sahiptir. Kulakları dik ve sivri olup kafalarında simetrik bir şekilde yer almaktadır. İri büyük gözleri yüz yapısında birbirinden ayrı şekilde durmaktadır ve gözlerinin altında siyah kalemle çekilmiş bir görünüme sahiptir. Vücut yapısı da orta büyüklüktedir ve kaslı görünümdedir.

Küçük ve oval ayakları olan beyaz kedilerin ince narin kemikleri bacakları bulunmaktadır. Kuyrukları kalın ve uzun olmakla birlikte tüyleri kısa ince telli ve orta uzunluktadır. Kaşmir inceliğinde olan tüyleri okşandığı zaman hoş bir duygu bırakmaktadır.  Gözleri genel olarak altın rengi ve yeşildir. 

Beyaz kedilerin tüy bakımları ise ölü tüyleri almak için yapılan düzenli fırçalama ile mümkün olmaktadır. Oldukça masrafsız olan beyaz kedilerin bakımı tırnak ve düzenli tüy kesimleriyle yeterli olmaktadır.

]]>
Kedi Miyavlaması https://www.kediler.gen.tr/kedi-miyavlamasi.html Sat, 13 Oct 2018 16:21:51 +0000 Kedi miyavlaması farklı şekillerle karşımıza çıkabilen kedilerin değişik amaçlarla sorunlarını anlatabilmek ve sahibi ile iletişim kurabilmek için kedilerin çıkarmış olduğu sesler olarak karşımıza çıkıyor. Çoğu zama Kedi miyavlaması farklı şekillerle karşımıza çıkabilen kedilerin değişik amaçlarla sorunlarını anlatabilmek ve sahibi ile iletişim kurabilmek için kedilerin çıkarmış olduğu sesler olarak karşımıza çıkıyor. Çoğu zaman kedilerin miyavlamanın yanı sıra bazı davranışlar da sergileyerek ne istediklerini ya da sorunlarının ne olduğunu belli etmeye çalıştıklarını görebilmek mümkündür. Bu bakımdan davranış şekillerine göre miyavlama şekillerini bilmek kedi bakımı sırasında yardımcı olacaktır.

Acıkan kedi miyavlaması: Eğer kediniz ev kedisi ise ve acıktığı zaman mama kabının etrafında dolanması kedinizin miyavlama sebebinin acıkması olduğunu göstermektedir. Ayrıca kediniz acıktığı zaman etrafınızda kuyruğu yukarı tutarak dolaşabilir. Kedilerin acıkması durumunda çok fazla miyavlaması söz konusu değildir. Ancak kediniz ara ara yanınıza geliyorsa ve hafif de olsa miyavlıyorsa acıktığı düşünebilirsiniz.

Kızgınlık dönemine giren kedi miyavlaması: Kediler kızgınlık dönemine girdikleri zaman yani çiftleşmek istedikleri zaman miyavlamalarının şiddetinin en üst seviyeye çıktığı görülür. Hatta çıkarttıkları seslerin geceleri bile devam ettiği ve bazen çok rahatsız edici olabilmektedir. Bu durumda kedilerin kapıları tırmalama, sık sık camdan dışarı bakma ve dışarıdaki kedilerin seslerini dinleme gibi davranışlar içerisine girdiğini de görebilmek mümkündür.

Kedi Miyavlaması
Acı çeken kedi miyavlaması: Kediniz aç değilse, kızgınlık döneminde değilse ya da dışarıya çıkma gibi bir ihtiyacı bulunmuyorsa sürekli miyavlaması acı çekmesinden kaynaklı olabilir. Böyle bir durumda tedbir amaçlı da olsa bir veteriner hekime gitmeniz faydanıza olacaktır.

Mutlu kedi miyavlaması: Kedilerin mutlu oldukları zaman çıkardıkları sesler miyavlamaktan çok mırıldanma şeklindedir. Mırıldanmaların yanı sıra kedinin titremesi de söz konusu olabilir. Kedinizin okşanırken ya da kaşınırken mırıldanmanın yanı sıra ender olarak da olsa mutluluklarını küçük miyavlamalarla göstermesi söz konusu olabilmektedir.
]]>
Yavru Kedi https://www.kediler.gen.tr/yavru-kedi.html Sun, 14 Oct 2018 11:10:48 +0000 Yavru Kedi, hayvan sevenlerin pek çoğu sokakta bulduğu veya annesinin terk ettiği yavru bir kediyi sahiplendiği zaman bu minnacık yavruya nasıl bakacakları ve büyütecekleri hakkında akıllarında soru işareti olabilir Yavru Kedi, hayvan sevenlerin pek çoğu sokakta bulduğu veya annesinin terk ettiği yavru bir kediyi sahiplendiği zaman bu minnacık yavruya nasıl bakacakları ve büyütecekleri hakkında akıllarında soru işareti olabilir. Bu nedenle makalemizde yavru kediler hakkında bilinmesi gerekenlerin tamamını bulabilirsiniz.

Yavru bir kedinin öncelikle bulunduğu ortam sıcak olmalıdır ve yavru sıcak tutulmalıdır. Çünkü yavru kedinin henüz tüyleri yeni çıkmış olduğundan dolayı kendini sıcak tutacak oranda yağı ve tüyü yoktur. Yavruya ihtiyacı olan sıcaklığı sağlamak için en kolay çözüm minik bir kutu veya kedi evidir. Yavru kedi için böyle bir yuva hazırlandıktan sonra yuvanın içine 4-5 saat kadar aralıklarla üzeri bir havlu yardımı ile sarılmış olan sıcak suyla doldurulmuş bir pet şişe veya torba konulmalıdır. Şayet sıcak bir mevsimde iseniz bile geceler yavru için soğuk olabilir. Yuvanın içine konulan sıcak su dolu torbanın sağladığı sıcaklığın kaybolmaması nedeni ile hazırlanan yuvanın üzeri bir havlu veya battaniye yardımıyla kapatılmalıdır. Böylece yavru kedinin ihtiyacı olan sıcak ortam sağlanmış olur.

Yavru Kedi

Yavru Kedinin Beslenmesi

Henüz tamamen bakıma ihtiyacı olan yavru kedinin beslenmesinde kedi sahibinin zamanında vereceği besine çok ihtiyacı vardır. Bu nedenle yavru kedinin büyümesi için gerekli olan besini eczaneler ve veterinerlerden temin edilebilecek anne sütüne yakın ve özel hazırlanmış mama tozunu bulabilirsiniz. Ancak bu mamayı temin edemiyorsanız ozan inek sütü kullanabilirsiniz. Ancak doğrudan doğruya inek sütü ile yavru kediyi d beslemek sağlıklı olmayabilir. Bu nedenle yavru kediye beslemek amaçlı verilecek inek sütünü zenginleştirmek için 100 gr kadar sütün içine 2 adet yumurta sarısı 1 kahve kaşığı kadar margarin ve 1 adet kesme şeker ilave edebilirsiniz. Böylece yavru kedinin gelişme sürecini daha sağlıklı tamamlamasını sağlamış olursunuz. Yavru kedinin mamasını bu şekilde hazırladıktan sonra bir biberona ihtiyaç vardır. Şayet biberon bulamıyorsanız o zaman iğnesi çıkarılmış şırınga yardımıyla yavru kediyi beslemek mümkün olacaktır. Yavru kediler bu şekilde henüz 1 haftalıkken yaklaşık 2 saatte bir, 2 haftalık olunca 4 saatte bir, 3 haftalık olunca 6 saat arayla beslenmelidir. Besleme esnasında yavru kediyi elinize alıp tutarken oldukça dikkatli ve nazik davranmalısınız. Çünkü henüz yavru kedinin kemikleri ve kıkırdakları oldukça hassastır ve yeni gelişmektedir. Yavru kediler dünyaya geldiklerinde 100-200 gr kadardırlar ve yaklaşık olarak günde 14-15 gr kadar alırlar. Bir haftada ise yaklaşık 175-200 gr alarak büyürler.

Yavru kedi minik bir bebek misali 1 haftalık oluncaya kadar yuvasında dışarıya çıkarılmayarak izole tutulmalıdır. Çünkü çok miniktir ve mikroplara karşı oldukça savunmasızdır. Bu nedenle evinizde farklı bir hayvan daha besliyorsanız kesinlikle yavru kediden uzak tutmalısınız. Diğer hayvanlar yavru kediye hem zarar verebilmesinin yanı sıra mikrop bulaştırarak hastalanmasına da neden olabilirler.

Yavru kedilerin 7-10 gün sonra gözleri açılır ve gözleri 1 aylık olana kadar koyu laciverttir. Kalıcı göz renkleri ise 3 ayın sonunda belli olur. Yavru kediler, 1,5 ay sonrasında sütten kesilerek artık yavaş yavaş hafif katı ve sulu besinlere geçebilirler. Yavru kediler 15 günlük olduktan sonra kulakları artık dikilmeye başlar ve 2 aylarını tamamladıktan sonra asıl şekillerini alırlar. Yavru kediler 3 haftalarını tamamladıktan sonra yürümeye başlarlar ve 4 haftalık olduklarında sizinle oynamaya başlarlar. Yavru kedi için hazırladığınız yuvanın mutlaka kuru ve nemsiz bir ortamda bulunması gerekmektedir. Bu nedenle bodrum, banyo veya balkon gibi hem soğuk hem de nemli ortamlar yavru kedinin sağlığı açısından hiç uygun ortamlar değildir. Ayrıca yavru kediyi yoğun kokulu ortamlardan da uzak tutmak sağlığı açısından çok önemlidir.

Yavru kedinin Bakım Ve Temizliği

Yavru kedi için hazırlanan yuva düzenli olarak her gün tem]]> Kedi Yıkama https://www.kediler.gen.tr/kedi-yikama.html Sun, 14 Oct 2018 13:45:25 +0000 Kedi yıkama işlemi aslında kedi bakımında zor biş işlem olmanın yanı sıra (malum kediler yıkanmayı pek sevmezler), çok da gerekli olmayan bir işlemdir. Çünkü kediler zaten kendilerini sık sık temizleyen, çok titiz ha Kedi yıkama işlemi aslında kedi bakımında zor biş işlem olmanın yanı sıra (malum kediler yıkanmayı pek sevmezler), çok da gerekli olmayan bir işlemdir. Çünkü kediler zaten kendilerini sık sık temizleyen, çok titiz hayvanlardır ve çok aşırı kirli olsalar bile kendi kendilerini 1 ya da 2 gün içerisinde temizleyebilmektedirler. Bunun yanı sıra zaman zaman bu sevimli ve şımarık kediciklerin başına öyle şeyler gelir ki acilen temizlenmesi gerekebilir.

Kedi yıkama işlemi için tırnak makası, havlu ve ortamın ısınmasını sağlayacak soba ya da fan gibi bir şey gerekmektedir. Ayrıca, ıslak kedi çok şirin ve komik görüneceği için yanınızda bir fotoğraf makinesi bulundurmanız da sonra pişman olmamanız açısından iyi olacaktır. Bunun yanı sıra, kedinizin her yıkama sonrası derisinin altındaki yağ tabakasının inceldiğini ve bunun da kedi sağlığını olumsuz yönde etkilediğini bilmeniz gerekmektedir. Özellikle de kediniz henüz bebek ise banyo sonrası çabuk üşütebileceğinden onu sıcak bir ortamda tutmalısınız, aksi taktirde üşüten bebek kedinizin ölüm riski bulunmaktadır. Bu sebeple de henüz yeni doğmuş ya da iki aylıktan küçük kediniz varsa mümkün olduğunca yıkamaktan uzak durmanız faydalı olacaktır. Son olarak, kedinizin tırnaklarını banyo öncesi kesmeniz gerekmektedir ve bu konuda çok hassas davranılmalıdır. Ayrıca, kedinizi yıkayacağınız zaman yanınızda bir arkadaşınızın bulunması da hem sizin hemde kedinizin daha rahat etmesi anlamına gelmektedir.

Kedi Yıkama

Sizin gerginliğiniz kedinizde hissedeceğinden, yıkama esnasında gergin olmamalısınız ve durulama işlemine de çok dikkat etmelisiniz. Tıpkı yeni doğmuş bir bebeği yıkar gibi yavaş yavaş ıslatarak, onu ürkütmeden ve sevdiği sözcüklerle yıkama işlemini yapmalısınız. Yıkama esnasında kullandığınız sabun ya da şampuanı iyice temizlemenizin çok önemli olmasının nedeni, kalan sabun artıklarını daha sonra yalayarak zehirlenmesi riskini ortadan kaldırmış olmanızdır.

Banyo sonrası kedinizi ısıtma ve kurulama için fön makinesi kullanmanız da kediciğin sesinden ürkebilmesi bakımından sakıncalı bir yöntemdir. Bu sebeple de fön makinesi kullanmak yerine bir havlu yardımıyla kedinizin çabucak suyunu alıp sıcak bir ortama koymanız daha doğru olacaktır. Daha sonra ise, kedinizi ürkütmeden, yavaşça tarama işlemine geçebilirsiniz. Ayrıca, kedinin banyo sonrası üzerine parfüm sıkmak ya da koku sürmek de hem kedilerin bu tür kokuları sevmediği için hem de kedinizin diğer kedilerden uzaklaşmasını engellemek için doğru bir davranış değildir. Şöyle ki, siz kedinize koku sürdüğünüz zaman diğer kediler sizin kedinizden yabancı bir cisimmiş gibi uzak duracaklardır ve bu da kedinizin psikolojisinin bozulmasına sebep olacaktır.

]]>
Kedi Köpek https://www.kediler.gen.tr/kedi-kopek.html Sun, 14 Oct 2018 23:07:42 +0000 Kedi Köpek, Kedi köpek, ülkemizde evcil olarak beslenmekte olan evcil hayvanlardır. Bir çoğumuzun hayvanlara olan ilgisinden dolayı kimi kedi kimi köpek kimileri ise kuş türlerini genel olarak evlerinde beslemektedirler. He Kedi Köpek, Kedi köpek, ülkemizde evcil olarak beslenmekte olan evcil hayvanlardır. Bir çoğumuzun hayvanlara olan ilgisinden dolayı kimi kedi kimi köpek kimileri ise kuş türlerini genel olarak evlerinde beslemektedirler. Her hayvanda olduğu gibi kedi ile köpekler arasında bir çok farklılık vardır. Bundan dolayı kedi mi besleyeyim köpek mi besleyeyim diye kararsız kalınmaktadırlar. Bundan dolayı, kedi ile köpek arasında bitmek bilmeyen bir kavga vardır. Rekabet ortamından dolayı kedi ile köpeği aynı ortamda barındırmak hiç kuşkusuz imkansızdır. Kedi ile köpek arasındaki fark incelendiğinde aslında aralarında çok büyük farklılıklar vardır. Yani genel olarak kediyi seven ve besleyen birinin köpeği sevmesi ve beslemesi pek mümkün görülmez. Aynı durum köpekler içinde geçerlidir. Bundan dolayı,her iki hayvan arasındaki özellikleri ve karakterleri incelendiğinde bir çok farklılık görünmektedir. Kedi ile köpeğin aralarında  ki farkları maddeler halinde inceleyecek olursak;
Kedi Köpek
 • Kedi köpek arasındaki ilk göze çarpan fark karakter olarak çok farklı olmalarıdır. Yani kedi genel olarak dahi dik ve gururlu olarak görülmektedir. Diğer tabir ile kuu bir duruşa sahiptirler. Köpeklerde bu durum tam tersidir. Her söyleneni yapar ve sahibini mutlu etmek için tüm gayretleri sarf eder. Kediler ise yalnızca kendi mutluluğuna bakarlar. Şöyle ki bir köpeği istediğiniz her an rahatça sevebilir. Ve oyunlar oynayabilirsiniz. Fakat kedide ise tam tersi kedi istediği zaman gelir, kendini sevdirir ve sizinle oyun oynar. Onun dışında hayatta sizinle muhatap bile olamayabilirler. Kedi ile köpek arasında yapılan tasavvufi bir tabir ise; kedi rızkının Allah'tan geldiğine inanır ve hayatta kula kulluk etmez. Köpekler ise tam tersi rızkının sahibi tarafından verildiğine inanır ve kulla kulluk eder. Bu tabir çok düşündürücü olduğu gibi kedi ile köpek incelendiğinde gerçekten çok doğru bir tabir olduğunu anlayacaksınız.
 • Kedi ile köpek arsındaki bir diğeri temizlik farkıdır. Kediler köpeklere nispeten daha temiz yaratıklardır. Tüy dökmeleri ve tuvalet ihtiyaçları gibi durumlarda kediler hayatta size zahmet vermez. Ve kendi başlarına ihtiyaçlarını rahatlıkla giderebilirler. Size düşen tuvalet ihtiyacını gidereceği bir alan belirlemek ve yeri sağlamak gerisi kediye düşer. Ve hayatta başka yerlere tuvalet ihtiyacını yapmaz. Kediler o kadar titizdirler ki tuvaletini giderdiği alanı dahi temizlemeden kalkmaz ve üstünü kumlan kapatır. Bu şekilde hiçbir koku bile alınmaz. Kedilerin bir diğer titizlikleri ise kediler diğer hayvanlar gibi tüylerini senede iki kere dökmektedirler. Fakat tüylerini her dökmede evinize serpilen tüyleri teker teker toplar, yalayarak ağzında toplar ve yutkunur bu şekilde ortalıkta hiçbir tüy görmezsiniz. Köpeklerde tuvalet ve tüy dökme ise, kediye nazaran sahibine çok zahmetler vererek gerçekleşir. Köpekler tuvalet ihtiyaçlarını sizin yardımınız olmadan asla yapamazlar. Bundan dolayı siz köpeğinizi her gün dışarı çıkarmak zorunda kalırsınız. Bununla birlikle köpekler tüy dökmelerinde kediler gibi titiz değildir. Etrafa tüylerini dökebilirler. 
]]>
Korkunç Kedi https://www.kediler.gen.tr/korkunc-kedi.html Mon, 15 Oct 2018 11:16:28 +0000 Korkunç Kedi, Korkunç kedi, insanlar arasında göreceli bir kavramdır. Yani nasıl herkes için güzellik faklı ise korkunçlukta bir o kadar farklıdır. Korkunç kedilerde ise genel olarak insanların miyavlamasın da çıkardıkları g Korkunç Kedi, Korkunç kedi, insanlar arasında göreceli bir kavramdır. Yani nasıl herkes için güzellik faklı ise korkunçlukta bir o kadar farklıdır. Korkunç kedilerde ise genel olarak insanların miyavlamasın da çıkardıkları güçlü ve ürkütücü ses ile gözlerin daha büyük ve renkli olması ile görünüşte korkutucu olan kedilerdir. Bundan dolayı kediler alemi incelendiğinde dünya genelinde bir çok farklı kedi çeşitleri mevcuttur. Her türlü iklime göre yaratılan kedilerin dünya üzerinde bir çok önemli yerinde sadece oraya has bir kedi olarak görülmektedir. Bundan dolayı kediler alemine girildiğinde bir çok ürkütücü hale sahip kediler ile karşılaşılmaktadır. Bunların başında hiç kuşkusuz siyam kedisi yer almaktadır. Siyam kedisi gerçekten incelendiğinde görüntü olarak çok ürkütücü bir kedi olmanın yanında karakter yapısı ve özellikleri incelendiğinde evinizde besleyebileceğiniz bir kedi türüdür. Kediler aleminde korkutucu kedi olarak nitelendirilen kedilerin başında gelen siyam kedisi oldukça zeki ve bir o kadar da sahibinin mutluluğu için çaba sarf eden aşırı sadık bir havyan türüdür. Bu sadıklığını açıklayacak olursak; korkunç kedi olan siyam kedileri mutsuz olduklarında asla hırçınlaşmaz ver hatta korkunç kedi siyamlar mutsuz olduklarında insanlardan ve sahibinden uzaklaşır. Sonrasında tekrardan geri dönerler içine kapanık yaratıklardır. Sadıklıklarından ve sahiplerini mutlu olması için asla mutsuz bir görüntü vermezler. Ve her daim sizinle oynar sizi mutlu etmeye çalışırlar. Korkunç kedi olan siyam kedilerin genel olarak yaşam alanları ve özelliklerini ayrı başlıklar altında inceleyecek olursak;

Korkunç Kedi
Korkunç Kedi Siyamların Yaygın Oldukları Bölgeler Ve Özellikleri; Korkunç kedi siyamların yaygın oldukları bölgeler genel olarak Hindistan ve çevresidir. Güneydoğu Asya da hakim olarak da yaşamlarını sürdüren genel olarak Tayland tapınaklarında özel olarak beslenmektedir. Bu tapınaklarda beslenen kediler şu anda tüm dünya çevresinde yaşam alanlarını genişletmek amacıyla tapınaklarda üremeleri ve bakımları gerçekleştirerek, dünya genelinde yaşam alanları genişletmeye çalışılır. Korkunç kediler siyamların genel olarak özellikleri ise, gözleri oldukça büyük ve diğer kedilerde ki çizgi şeklinde değil aksine yuvarlak olan gözleri oldukça da büyüktür. Aynı zamanda gözleri genel olarak mavi ve renklidir. Korkunç kedi siyamların göğüs kafesleri olan bölüm ve bacakları oldukça kalındır. Tüyleri ince ve çok uzun değildirler. Çıkarmış oldukları sesler ise oldukça korkutucudur. Yapısal özelliklerinden bir diğeri ise arka bacakları ön bacaklarından uzundur. Yapısal özellikleri incelendikten sonra diğer özellikleri ise; korkunç kedi siyamlar, dünya üzerinde en zeki kedi türü olarak görülmektedir. Bu kedileri eğitmek için mutlaka yavru iken beslenmelidir. Aksi takdirde korkunç kedi olan siyamların çok zeki olması onlara daha kolay eğitim vermeniz anlamına gelmez. Bununla birlikte korkunç kedi siyamların görünümleri, aksine oldukça duygusal kedi türüdür. Bu özelliği tarafından sahipleri tarafından oldukça sevilir. Sahibinin duygusal olarak durumunu analiz etme gibi yeteneklerine sahip olduklarından sahiplerini mutlu etmek için oyunlar oynar sahiplerini güldürmek için ellerinden geleni yaparlar. Korkunç kedi siyamların erkek cinsiyetinde ki olan kedilerin diğer erkek kedilerden en büyük farkı ise; asla yavru kedileri yemezler. Bu özellikleri ile aslında ne kadar duygusal ve zeki kedi oldukları anlaşılabilir. Korkunç kedi siyamlar diğer bir çok kedilerde oldukları gibi sahipleriyle oynarken tırnaklarını dışarı asla çıkarmazlar. Görünüş olarak korkutucu olan kedileri korkmadan sevebilirsiniz.
]]>
2 Aylık Kedi https://www.kediler.gen.tr/2-aylik-kedi.html Tue, 16 Oct 2018 02:58:56 +0000 2 Aylık Kedi, Kedilerin sağlıklı ve refah ile yaşamları özellikle kedinin doğumundan sonra yapılan uygulamalara, beslenmesine, iyi yetiştirilmesine bağlıdır. Annesi olan yavrular 2 aylık kedi olana kadar annelerin 2 Aylık Kedi, Kedilerin sağlıklı ve refah ile yaşamları özellikle kedinin doğumundan sonra yapılan uygulamalara, beslenmesine, iyi yetiştirilmesine bağlıdır. Annesi olan yavrular 2 aylık kedi olana kadar annelerine sığınarak yaşarlar. Ama maalesef her kedi o kadar şanslı olmayabilir. Bu nedenle 2 aylık kedi ve daha küçüklerinde bilinmesi gereken önemli şeyler vardır. Bu bilinmesi gereken şeyleri tam tespit edebilmek için kedilerin gelişim sürecini bilmek önemlidir. Normal koşullarda yeni doğan kediler tüysüz olur ve gözlerini açamazlar. En fazla iki hafta bu şekilde devam eder. Sonunda tüylenen ve gözleri açılan yavru kediler anne kediyi emdikçe gelişmelerini sürdürürler. ilk bir ayında yavrular ürkek anne kediler ise son derece koruyucu olurlar. Hem yavrular kaçtığı için hem anne izin vermediği için bu yavrulara dokunmak oldukça zor olur. Anne besler, yavrular dişleri de olmadığından anne sütüne bağımlı şekilde yaşarlar. 1 ayın sonunda yavrular çevreyle tanışmaya ve ek gıdalar almaya, yaş mama gibi boğazında kalmayacak şeyler tüketmeye, annelerine sığınmayı bırakmaya başlarlar. 2 aya yaklaşan ve 2 ayı doldurmuş olan kediler ise sosyalleşmeye başlamış olur ve minyatür kediler gibi davranış gösterirler. Yavruların bütün süt dişleri hemen hemen çıkmış olur. Bu dönemde yavru kedilerin refleksleri ve dengeleri kuvvetlenmiş olur. Yavruların uzunlukları 30 santimetreye kadar uzanır. Bağımsız şekilde hareket ederler ve artık anneleriyle arkadaşmış gibi oyunlar oynarlar. Bu dönemlerinde yaş mama ile beraber kuru mamalar ve kuru gıdalar tüketebilir, kendi avlarını yakalayıp yiyebilirler. 

2 Aylık Kedi

Kedilerin ilk yaramazlıklarını yaptığı dönem 2 aylıkken ki dönemleridir. Bu döneme gelen kedilerin bakımları yapılmalıdır. Aşıları öğrenilmeli uygun zamanda yapılmalıdır. Bu dönemde yaramazlıklar giderilmeli, tuvalet sorunu, yeme düzeni, uyku düzeni planlanmalıdır. Bu dönemlerinde yeni yeni denge sağlayan yaramaz yavruların hareketlerine dikkat edilmelidir. Yavruya zarar verecek eşyalar ortada bırakılmamalı kırılgan nesneler kaldırılmalıdır. Tırnak gelişimini de tamamlamış bu yavrular kanepe halı gibi ev eşyalarını oyun alanı olarak kullanabilirler. Bu nedenle mobilyalarda hasar oluşmaması için ona oyalanacak oyuncaklar ve ilgi verilmelidir. Alınan oyuncakların Boyutu ve içeriği yavrunun bu oyuncağı yutmaması ve hastalanmaması açısından önem arz etmektedir. Bu dönemde ayrıca yavrunun oyun dönemi olduğundan enerji ihtiyacı da boyutuna göre üst seviyede olacaktır. Günde üç öğün verilmeli, mamasının yanında mutlaka temiz ve taze su ile dolu bir su kabı bulundurulmalıdır. Kedilerin vücudunun yaklaşık % 60'ı sudur. Buda yavrunun su ihtiyacının önemini bir kat daha artırmaktadır. Yavru bu dönemden sonra diş değişim dönemine girer. Diş değiştirme dönemlerinde yavruda 2-3 gün iştahsızlık olabilir. Eğer bu süreç uzuyorsa bir veteriner hekimine başvurmak gerekir. Aşırı besinsizlik yavru kediyi hasta edebilir. Mineral eksikliğine yol açabilir. Ayrıca bu dönemdeki kediler  sert cisimleri kemirmeye ihtiyaç duyabilirler. Bu sert cisimlerin diş etine zarar verilmesine dikkat edilmeli ve eğer sert cisim küçükse yutulması halinde veteriner hekimine götürülmelidir.

]]>
Ankara Kedisi Yavrusu https://www.kediler.gen.tr/ankara-kedisi-yavrusu.html Wed, 17 Oct 2018 01:30:27 +0000 Ankara Kedisi Yavrusu, İlk ana vatanı olarak Anadolu'da Ankara kabul edilen ve yüzyıllar önce keşfedilmiş bir kedi ırkıdır. Fransa'da özellikle belli bir dönem oldukça popüler olmuş bir kedidir. Bu kedi ırkı saf yani orijinal Ankara Kedisi Yavrusu, İlk ana vatanı olarak Anadolu'da Ankara kabul edilen ve yüzyıllar önce keşfedilmiş bir kedi ırkıdır. Fransa'da özellikle belli bir dönem oldukça popüler olmuş bir kedidir. Bu kedi ırkı saf yani orijinal olup, oldukça akıllı, hareketli ama zeki, uzun ve ipeksi tüylere sahip olan bir kedi ırkıdır. Ankara kedisi olarak adı geçen kedi sadece Türkiye'de değil, farklı ülkelerde de yetiştirilen bir kedi ırkı haline gelmiştir. Sevimli ve çok tercih edilen bir ev kedisi olan Ankara kedisinin yavrusu da oldukça hızlı sahiplenilen ya da değer verilen bir ırk olarak bilinmektedir. Zarif ve ipeksi tüyleriyle oldukça güzel bir hayvandır. Ankara kedisi yavrusunun bakımında titiz davranılması tüylerinin daha güzel ve canlı görünmesi için oldukça önemlidir. Ev yemekleri yerine iyi bir marka mama ile beslemenizi tavsiye ederiz. Mamalarla beslenen ve gerekli vitamin ve mineral desteğini alan kedilerin ömrü daha uzun ve sağlıklı olmaktadır. 

Ankara kedisinin tipik bir özelliği olan ve yavru döneminde sıkça karşılaşabileceğiniz oyunlarından biri hayali bir av seçip onu yakalamaya çalışmasıdır. Yavru bir Ankara kedisinin patilerini oradan oraya bir şeyleri tutmak amacıyla boşa salladığını izlemek oldukça zevklidir. Ankara kedisi yavrusunun bu oyuncu ve zeki halleri elbette onu şımarık ya da itici kılmaz. Aksine çok sevgi dolu ve sahibine son derece bağlı olan kedi ırklarından birdir. Onu sevmeniz onun en büyük eğlencesidir. Hastalandığı dönemlerde onun hastalığının sebebini biliyorsanız uygun tedaviye başlamanız gerekmektedir. Eğer bu konuda emin olamıyorsanız kedi yavrusunu mutlaka veterinere götürün ve en azından profesyonel bir kişi tarafından hastalığın belirlenmesini sağlayarak kısa sürede sağlığına kavuşması için imkan yaratın. Ankara Kedisi YavrusuTüm hayvanlar gibi Ankara kedisi yavrusunun da bir koruyucuya, ona iyi bakacak bir aileye ve sıcak bir yuvaya ihtiyacı vardır. Zaten ırkı gereği ev kedisi olması nedeniyle sokakta yaşaması son derece güç ve tehlikelidir. Ona evinizde açacağınız küçük bir yer hem sizin stresten uzak biraz keyifli zaman geçirmenize hem de bu canın daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesine olanak sağlar. Sahibine olan bağlılığı nedeniyle ona dikkatle bakmalı ve her hangi bir hastalık ya da zorlu süreci sabırla aşmayı beklemelisiniz. Onları da evlat gibi görüp büyütmeniz en büyük meziyetlerimizden biri olmalıdır. Evde kedi beslemenin zor yanları elbette vardır. Fakat bir bebek büyütmek de böyledir sabırla ve sevgiyle onunla ilgilenirseniz yavrunuz büyüdüğünde size sıkı bir dost, eğlenceli bir pati ve masum bakan minik gözlerle sonsuza dek en güzel dostlarınızdan biri olarak kalır. Hayvan dostların en büyük özellikleri ise sizi koşulsuz ve karşılıksız sevgiyle ve samimice sevmeleri en yakın arkadaş en büyük sırdaş olmalıdır. 
]]>
Kırmızı Kedi https://www.kediler.gen.tr/kirmizi-kedi.html Wed, 17 Oct 2018 05:15:31 +0000 Kırmızı kedi, Akıllı, sakin huylu ve yumuşak sesli olan bu ırk yeni insanlara ve yeni bölgelere kolayca  alışabilir. Sadık ve bulunduğu ortama bağlıdır. Ailenin bütün fertlerine kendini sevdirir, fakat seve Kırmızı kedi, Akıllı, sakin huylu ve yumuşak sesli olan bu ırk yeni insanlara ve yeni bölgelere kolayca  alışabilir. Sadık ve bulunduğu ortama bağlıdır. Ailenin bütün fertlerine kendini sevdirir, fakat seveceği sahibini ise kendi belirler. Sahibinin yanında bulunmaktan hoşlanır ancak kesinlikle kucak kedisi değildir. Sahibi ile zaman geçirmeyi ve ilgi çekmeyi sever. Özellikle atılan bir oyuncağı geri getirmekten büyük haz alır. Sessiz bir kedi cinsidir. Diğer cinslerle ve insanlarla iyi anlaşır. Rahat ortamları sever ancak gerektiğinde iyi bir fare avlayıcıdır. Hem evde hemde bahçede yaşayabilir ancak  olmayı sevmez.

Görünüş ve Vücut Yapısı: Bu ırk kedilerin en belirgin özellikleri oldukça küçük ve iç kısıma doğru kıvrık kulaklarıdır. Kulağın kıvrıklığı, kıkırdak yapısının kıvrık olmasıyla alakalıdır ve genlerinde bulunmaktadır. Kulakları çeşitli olaylar karşısında aşağı yukarı oynayabilir. Bu kulak yapısı kırmızı kedi cinsinin ne kadar dikkatli hayvanlar olduğunu ortaya koymaktadır.

Yuvarlak, geniş bir kafa yapısı ve sağlıklı dişleri ile güçlü bir çeneye yapısına sahiptir. Ağız yapısı biraz uzun ve öne doğru çıkıntılıdır. Kıvrımlı duran ağız gülen bir surat ifadesi kazandırır. Çıkıntılı yanaklar, hafif kavisli kısa bir burun yapısı vardır. 

Yüzüne sevimli bir ifade kazandıran göz yapısı geniş, yuvarlak ve birbirinden olabildiğince ayrıktır. Gözleri genel olarak altın yada bakır rengindedir. Fakat tüy rengi ile uyumlu olarak farklılık gösterebilir. Ayrıca gözler, zaman zaman tuhaf bir şekilde iki rengi birden gösterebilir.

Geniş göğüsleri ve gelişmiş omuzları ile orta boylarda, yuvarlak hatlara sahip bir kedi cinsidir. Kaslı bir vücut hatları vardır. Bacak yapıları vücuduna oranla oldukça kısa fakat güçlü, patiler kıvrımlıdır. Kıvrık kulakları ile bilinen bu cins Amerika'da populer ilk on kedi arasında bulunur.

Bütün yavrular düz kulaklı olarak doğar ve ortalama olarak 3 hafta sonra kulakları kıvrılmaya başlar. kulak yapılarının kıvrımlı olması işitmeye engel değildir. Ancak bir hastalık durumu bulunuyorsa yada hava çok sıcaksa kulaklardaki kıvrıklık azalır. Diğer kedilere göre daha fazla kulak salgısı vardır fakat bu durum normaldir ve herhangi bir enfeksiyona işaret etmez. Sağırlığa rastlanabilir, fakat bu ırkın kıvrık kulakları ile değil beyaz tüy genleri ile alakalıdır. Vücudunu örten tüyleri kısadır.

Kırmızı KediTüy Bakımı: Orta seviyede tüy bakımına ihtiyacı duyarlar. Haftada iki üç kez fırçalama gerekir. Mayıs aylarında bölgesel olarak mevsime bağlı bir tüy dökümü yaşarlar. Bu dönem de fırçalamaların sürekli yapılması ölü tüylerin dökülmesini kolaylaştıracağından faydalıdır. 

Kökeni: Afrika vahşi kedisine benzemesinin sebebi eski ingilizlerin abyssinian cinsini geliştirmek için yapmış oldukları araştırmaların sonucudur. Diğerlerine oranla oldukça saf ve eski bir ırk olmasına rağmen bu kedilerin antik Mısır'ın mumyalanmış kedilerinin direkt torunları olduğu tam olarak söylenemez. Bin sekiz yüz altmışların karmaşık dönemlerinde kuzey Afrika'da görev yapan ingiliz subayların Abyssinia'dan aldıkları ilk anıkedilerden biri "Zula"dır. 
]]>
3 Aylık Kedi https://www.kediler.gen.tr/3-aylik-kedi.html Wed, 17 Oct 2018 18:16:06 +0000 3 Aylık kedi, üç aylık olmuş bir kedi yavrusu dış dünya ile bağlantı kurabildiği için annesini örnek alarak hayat atılır. Kedi kardeşleri ve yetiştiricisi tarafından da bir takım bilgiler edinmektedir. Bu kedi yavr
3 Aylık kedi, üç aylık olmuş bir kedi yavrusu dış dünya ile bağlantı kurabildiği için annesini örnek alarak hayat atılır. Kedi kardeşleri ve yetiştiricisi tarafından da bir takım bilgiler edinmektedir. Bu kedi yavrusunun dış dünya ile bağlantı kurması pek kolay olmamaktadır. Ancak dokuz aylık olduktan sonra tam olarak hayata yalnız atılabilecek düzeye gelir. Bu sebeple dokuz aylık olana kadar annesi yetiştiren kişi ve kardeşleri tarafından güzel bir biçimde eğitilmelidir. Yavru kedinin davranış yönlü gelişimi erişkin bir yapıya ulaşacağı zamanki dengesi bakımından çok önem arz etmektedir.

Tımarlanma, tuvalet ihtiyacını giderme ve yemek yeme olayları doğuştan gelmektedir. Öğrenmesi gereken bilgiler ise annesi aracılığı ile benimsetilmiştir. Bu sebeple, yavru kedi üç haftalık olmasının ardından kedi kumluğuna tuvaletini kendi yapabilecek düzeye ulaşır. Yavru kedi yedi haftalık olunca ev eğitimini alır. 

Kediler üç aylık olduklarında her üç ya da dört ayda bir ağız ve diş sağlığı veteriner götürülerek kontrol ettirilmelidir. Eğer kedinin ağız bölgesinde yemek yerken zorluk, ağız kısmında koku oluşumu, diş etlerinde kızarıklık oluşumu, sebepsiz ağlama, sürekli köşelere  saklanma girişimi ve kafa bölgesine dokunulmasından tedirgin olma durumları söz konusu ise veterinere muhakkak danışılmalıdır. Nedeni yokken görülen huysuzlukların ağız ve diş rahatsızlıkları ile alakalı olabileceği unutulmamalıdır.

3 Aylık Kedi
Banyo yaptırılan kedilerin kulak  temizliğine çok dikkat etmek gerekmektedir. Temizlik için kulak temizleyicisinden yardım alınabilir. Bu temizlik düzenli olarak yapılırsa kedinin kulaklarında oluşabilecek iltihaplanmalara engel olunmuş olur.

Kedilerin tüy fırçalamasına da çok dikkat etmek gerekmektedir. Bu fırçalama tüy yapısının güzel olmasından ziyade kedilere masaj gibi gelir ve rahatlamalarını sağlamaktadır. Kısa tüy yapısına sahip olan kedilerin fırçalama işlemi ön kısımdan arkaya doğru kısa dişlere sahip fırça yardımı ile yapılmalıdır. Hafta da bir kez fırçalama en uygun uygulama aralığıdır.

Üç aylık olan bir kedi çevrenin ve kendisine gösterilen ilginin farkındadır. Bu sebeple ilgi gösterilen kediler sahiplerine daha fazla bağlanmaktadırlar. Kedilerin mutlu olmasını sağlamanın en iyi yolu muhakkak sahibinin ona değer verip ilgilenmesidir.
]]>
Yavru Kedi Ne Yer https://www.kediler.gen.tr/yavru-kedi-ne-yer.html Thu, 18 Oct 2018 09:21:30 +0000 Yavru Kedi Ne Yer, Yavru kediler için ilk yıllar çok önemlidir. Yavru kedi beslemek uzun ve sabır istemektedir. İlk iki ay anne yanında kalması gerekmektedir. İlk dönemler kedilerin bebeklik dönemidir. Bu dönemdeki beslenme şartl Yavru Kedi Ne Yer, Yavru kediler için ilk yıllar çok önemlidir. Yavru kedi beslemek uzun ve sabır istemektedir. İlk iki ay anne yanında kalması gerekmektedir. İlk dönemler kedilerin bebeklik dönemidir. Bu dönemdeki beslenme şartları kedilerin bütün yaşamlarını eklemektedir. Yavru kedilerin besin değeri yüksek besinlerle beslemek gerekmektedir. Beslenme alışkanlığı bu dönemde oluşturulmalıdır. Yavru kediler yetişkin kedilere göre daha fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Yavru kediler doğumlarında itibaren ortalama 6-8 hafta sütten kesilmemesi gerekmektedir. Yavru kedilerin büyümesi için düzenli ve dengeli beslenmelerine dikkat edilmelidir. Büyüme hızının yüksek olduğu bu dönem de yavru kediler günde 3-4 kere beslenmesi gerekmektedir. Besleme sırasında yanınız da mutlaka taze ve temiz su bulundurulmalıdır. Yavru kedileri beslerken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da verdiğiniz besinlerin oranıdır. Gün içinde verilen besinlerin miktarı çok fazla değişmemelidir. 

Kedi mamaları satan yerlerden yada Veterinerlerde yavru kediler için hazırlanmış anne sütü alabilirsiniz. Hazır anne sütleri genellikle süt halinde bulunmaktadır. Alternatif olarak normal süt kullanmak zararlı olabilir. Çünkü anne sütünün için de bulunan besleyici maddeler normal pastörize sütlerin içerisinde bulunmamaktadır. Anne sütünün içerisinde koruyucu ve antibiyotik korumalar bulunmaktadır. Anne sütü bulamadığınız durumlarda pastörize süt kullanmak zorunda kaldığınız da pastörize süte bazı eklemeler yaparak daha sağlıklı hale getirmeniz  gerekmektedir. Bunun için Ortalama 100 gram pastörize 2 yumurta sarısı, 1 adet kesme şeker ve 1 çay kaşığı margarin yağı katılabilir. Eğer veteriner ya da eczaneler de toz halinde bulunan anne sütü alacaksanız kullanımı size anlatılacaktır. Bu tozlar genellikle su ile karıştırılarak hazırlanmaktadır. 

Yavru Kedi Ne Yer
Yavru kedilere süt vermek için kedi biberonu gerekmektedir. Yavru kedileri beslemek için özel biberonlar bulunmaktadır. Hazırlayacağınız sütün taze ve çok fazla beklememiş olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Sütün ortalama 30-35 derece de olması gerekmektedir. Sütü hazırladıktan sonra yavru kediye vermeden önce kontrol etmeniz de fayda vardır. Yavru kedilere sütten başka bir şey verilmemelidir. İlerleyen aylarda katı yiyeceklere geçebilirsiniz
]]>
Kediler Kaç Yıl Yaşar https://www.kediler.gen.tr/kediler-kac-yil-yasar.html Thu, 18 Oct 2018 15:31:58 +0000 Kediler Kaç Yıl Yaşar Kediler ortalama olarak 12 yıl ile 15 yıl arası yaşamaktadırlar, ancak, bu sayılar kedinin bakımı, beslenmesi ve doğasına göre değişebilmektedir. Yani bazı iyi bakılan kediler daha da uzun yaşaya Kediler Kaç Yıl Yaşar Kediler ortalama olarak 12 yıl ile 15 yıl arası yaşamaktadırlar, ancak, bu sayılar kedinin bakımı, beslenmesi ve doğasına göre değişebilmektedir. Yani bazı iyi bakılan kediler daha da uzun yaşayabilmektedir.

Bir kedinin ortalama yaşam süresinin 12 yıl olduğunu düşünecek olursak, yaşama aşamalarını 3 evrede toplayabilmekteyiz. Bu evreler, kedinin çocukluk dönemi, yetişkinlik dönemi ve yaşlılık dönemi olmaktadır. Şimdi bu evreleri biraz daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

Kedilerin Çocukluk Dönemi: Bir kedinin çocukluk dönemi, doğmasından 1 yaşını doldurmasına kadar geçen dönemdir. 1 yaşını doldurmuş bir kedi ise, ergen bir genç gibidir. Bir kedi doğumundan 1,5 aylık olana kadar geçen süre içinde anne sütü ile beslenmelidir. Bu süreden sonrasında ise, yine annesinin koruması altındadır ve kedi davranışları sergilemeye, kendince çevresindeki kedilerle iletişim kurmaya ve çevresinden huy ve davranışlar kapmaya başlamaktadırlar. 6 ya da 8 aylık olan bir kedi artık ergin bir kedidir ve bu erginleşme sürecinin ardından kedi için kısırlaştırma yapmak en uygun zaman olacaktır. Çocukluk dönemi kedilerin çevrelerini tanımaya başladıkları ve en çok yaramazlık yaptıkları dönemdir. Bu dönemde kedilerle oynamak oldukça eğlencelidir. Çocukluk dönemindeki kediler yetiklerini hemen enerjiye çevirmektedirler ve içeriği zengin olan yemekler yemeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra, kedilerin aşıları da bu dönemde yapılmalıdır.

Kediler Kaç Yıl Yaşar

Kedilerin Yetişkinlik Dönemi: Kedilerin yetişkinlik dönemi, 1 yaşını doldurmasından 6 yaşını doldurmasına kadar geçen süredir ve bu dönemdeki kediler artık daha ağırbaşlı, karizma ve tarz sahibidirler. Ayrıca, yetişkinlik dönemindeki kediler bu dönemde eskisinden daha ağır başlı olduklarından eskiden olduğu gibi her çağırıldıklarında gelmemekte ve başka kediler ile egemenlik yarışına girmeye başlamaktadırlar. Bunun yanı sıra, yetişkinlik dönemindeki kediler çocukluk çağlarında olduğundan daha farklı bir beslenmeye tabi tutulmalıdırlar. Çocukluk döneminde verilen kuru mamalar yetişkinlik dönemindeki bir kedinin sindirim sistemini zorlayabileceği için artık terk edilmelidir. Yetişkinlik dönemine giren kediler dönemindeki kediler gibi oyunu ve eğlenceyi çok severler, ancak enerjileri artık daha da azalmaktadır ve bu sebeple de eskisi kadar hareketli değildirler.

Kedilerin Yaşlılık Dönemi: Kediler yaşlılık dönemine 7 yaşından itibaren girmiş bulunmaktadırlar ve bu dönemde de oyun oynamayı sevseler de aktivitelerindeki hareketlilik iyice azalmaktadır. Yaşlılık dönemindeki kedilerin düzenli olarak doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir, çünkü bu dönemde kedilerde tıpkı insanlarda olduğu gibi yavaş yavaş hastalıklar ve fiziksel sıkıntılar başlamaktadır. Yaşlılık dönemindeki kedilerin beslenme alışkanlıkları da değişmektedir ve artık diş ve ağız yapıları daha hassas olduğu için ve tat ile koku duyuları azaldığından yemek konusunda daha seçici olmaktadırlar. Bu  dönemde daha sessiz ve sakin ortamları tercih eden kedileri anlamak gerekmektedir. Son olarak, yaşlılık dönemindeki kediler suya diğer dönemlerdeki kediler daha fazla ihtiyaç duyarlar. Bu sebeple de kuru mamanın yanı sıra yaş mama verilerek su ihtiyaçları karşılanmaya çalışılmalıdır.

]]>
Dünyanın En Güzel Kedisi https://www.kediler.gen.tr/dunyanin-en-guzel-kedisi.html Fri, 19 Oct 2018 02:55:11 +0000 Dünyanın En Güzel Kedisi, Dünyanın en güzel kedisi, bilindiği üzere güzellik göreceli bir olgudur. Bundan dolayı, dünyanın en güzel kedisi araştırması yapılırken kediler de hoş görüntünün yanında diğer kedilerden ayı Dünyanın En Güzel Kedisi, Dünyanın en güzel kedisi, bilindiği üzere güzellik göreceli bir olgudur. Bundan dolayı, dünyanın en güzel kedisi araştırması yapılırken kediler de hoş görüntünün yanında diğer kedilerden ayıran hoşnut bir karaktere sahip olmaları aranmıştır. Bundan dolayı, puanlama tekniği kullanarak dünyanın en güzel kedisi arasında ilk sırayı Honey Bear ırkına sahip olan kediler yer almaktadır. Dünyanın en güzel kedisi olarak belirlenen honey bear, özellikleri ve görünüş olarak incelendiğinde gerçekten neden ilk sırayı alan kedi olmayı hak eden bir kedi türü olduğunu anlayacaksınız. Dünyanın en güzel kedisi honey bear, hakkında özelliklerini ve dış görünüşlerini açıklayacak olursak;

Dünyanın En Güzel Kedisi Honey Bearın Özellikleri; Dünyanın en güzel kedisi honey bear, dış görünüş olarak diğer kedilere oranla biraz daha iri yapıdadır. Gögüs kafesi, oldukça yapılı duran kedinin bacakları ise vücuduna oranla kısadır. Genel olarak beyaz tüyleri olan kedilerin ilk doğduklarında bazı bölgeleri ve kuyruk kısımları daha çok koyu renklerde çizgilere sahiptir. Büyümesi ilerledikçe bu çizgiler yerini açık renklerde ki çizgilere bırakır ve buda kedilerin dış görünüş olarak daha da güzel olmasını sağlamaktadır. Yüz olarak ise genel yapısı top şeklindedir. Bununla birlikte bembeyaz suratlarında burunları çok kısa ve gözleri ise renklidir. Kulakları kısa ve oval şeklindedir. Evet dış görünüş olarak oldukça tatlı görünen dünyanın en güzel kedisi honey bear, iri yapıda olsa da gelişimi oldukça yavaştır. Şöyle ki normal kediler 6 ayda ergenlik dönemine girmeye başlasa da honey bear kedisi minimum iki yıldan sonra ergenlik dönemine girerler ve gelişimleri bundan dolayı yavaştır. Bu özelliğinden dolayı çokça oyun oynamayı sever ve bir o kadar ilgi bekleyen kedilerdir. 

Dünyanın En Güzel Kedisi
Diğer bir özelliği ise, ev ortamına çok çabuk alışan ve aile bireyleriyle samimi olan özelliğinden dolayı evde bakılırken birer aile bireyi bile olabilmektedir. Ve ailenizin ayrılmaz bir parçası olmaktadır. Dünyanın en güzel kedisi honey bear, güzelliği olduğu kadar bakımları da zor ve zahmetlidir. Diğer kediler ile kıyaslandığında uzunca tüylerinden dolayı günlük olarak taranmalıdır. Ayrıca ayakları kısımında tüyler çıktığından parmak araları taranmalıdır ve tırnakların bakımları yapılmalıdır. Aksi takdirde uzun ve bolca tüyleri etrafa saçabilir. Ve pire ile mikroplardan dolayı korumak amaçlı bakımlarını yapmalısınız. Dünyanın en güzel kedisi honey bear, dünya genelinde çokça sevilmesinden dolayı, kökeni Amerikalı bilim adamları tarafından incelenmiştir. Amerika Calıfornia laboratuvarında gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda honey bearnın kökeni araştırılmış ve dişi bir persian ile kokarcadan geldiği sonucuna varılmıştır. Dünyanın en güzel kedisi honey bearnin genetik incelemesi sonucu fiziksel olarak incelendiğinde, burun yapısı kokarcalardan alınmış olduğu kanıtlanmıştır. Diğer taraftan vücudunun büyük bir kısımı persian tarafından benzerlikler göstermektedir.
]]>
Kedi Testi https://www.kediler.gen.tr/kedi-testi.html Fri, 19 Oct 2018 06:39:21 +0000 Kedi Testi, Evde kedi beslemek ne kadar güzel ve mutluluk vericiyse doğru kediyi bulmak ve sahiplenmek de bir o kadar önemlidir. Öncelikle ne amacıyla evde kedi beslemek istediğinize karar vermelisiniz. Hayvanlarında bir can t Kedi Testi, Evde kedi beslemek ne kadar güzel ve mutluluk vericiyse doğru kediyi bulmak ve sahiplenmek de bir o kadar önemlidir. Öncelikle ne amacıyla evde kedi beslemek istediğinize karar vermelisiniz. Hayvanlarında bir can taşıdığını, bu doğayı onların da bizler kadar yaşamaya hakkı olduğunu unutmamalısınız. Kalabalık bir aileniz varsa hırçın bir kedi beslemeniz biraz sizi zahmete sokar. Küçük bir kedi testiyle kararınızı güçlendirmelisiniz. Peki bu teste göre neler önemlidir buna bir bakmak gerekir. Kedinizi Seçmeden önce evde çocuğunuz varsa çocuklarla iyi anlaşmasının önemi olup olmadığına karar vermeli ve eğer çocuklarla anlaşmasını önemsiyorsanız daha çok bu özelliği olan ırkları tercih etmelisiniz. Ayırca evde kedi, köpek, hamster gibi başka canlılar da varsa bunlarla iyi anlaşıp anlaşmaması da dikkat etmeniz gereken maddeler arasındadır. Sahibi olmak istediğiniz kedinin kıpır kıpır enerji dolu mu yoksa sessiz sakin ve kendini sevdiren bir kedi türü mü istediğinize emin olmalısınız. 

Kedi Testi
Evde besleneceği için kedinizin özgürlüğüne düşkün olması bazen evde sizin mi onun mu kararlarının geçmesi, gerektiği konusunda kafaları karıştırır. Sizin her dediğinize uyan bir kedi mi yoksa özgür kendi istediği gibi ortalıkta gezebilecek bir kedi ırkı mı istediğiniz konusunda da bir netlik olması gerekir. Kedi eğitimi de son derece önemlidir. Zeki ve eğitilebilir, farklı şeyleri öğretebileceğiniz bir ıslak burun isterseniz bunun için de dikkat etmeniz gerekecektir. Tüm bunların yanında evinizin hangi tür kedilere müsait olduğunu, kedi bakımı hakkında ne kadar bilginiz olduğunu, masrafları da göz önünde bulundurarak temel ihtiyaçlarını karşılamakta yeterli olup olamayacağınızı ve ona ne kadar zaman ayırabileceğinizi de önceden kaba taslak da olsa planlamasını yaparak bir karar vermeniz gerekir.  Bu sizin en azından hangi ırkları besleyebileceğinizi belirlemek için belli ırkları elemenize de yardımcı olur. Elbette tüm canlıların bakıma ve sevgiye ihtiyacı vardır. Fakat bazı aile ortamları büyük ırklara, bazıları çok hareketli ırklara karşı çok uygun olmadıklarını düşünebilirler. 
]]>
Misk Kedisi https://www.kediler.gen.tr/misk-kedisi.html Fri, 19 Oct 2018 18:24:48 +0000 Misk kedisi, görünüşü kediye benzeyene ancak kedilerden farklı bir familyadan olan hayvanın adıdır. Misk kedisi adını kuyruğunun altından salgıladığı kokudan almaktadır. Bu koku parfüm yapımında da kullanılmaktadı Misk kedisi, görünüşü kediye benzeyene ancak kedilerden farklı bir familyadan olan hayvanın adıdır. Misk kedisi adını kuyruğunun altından salgıladığı kokudan almaktadır. Bu koku parfüm yapımında da kullanılmaktadır. Doğal yaşam alanları ağaç kovukları ve kayalıkların arası olan bu hayvan türünün suda yaşadığı da görülmüştür. Genel yaşam alanları Afrika ve Avrasya'dır. 

Misk Kedisinin Özellikleri

Misk kedisi,  40 ile 90 santimetre boyları arasındadır. Bu uzunluğa artı olarak 15 ile 90 santimetre arasında değişen uzunluktaki kuyruk ayrıca eklenmektedir. Bu kedi türü kısa bacakları ile diğer kedilerden son derece farklıdır.Tüyleri benekli ya da çeşitli çizgilerden oluşan bir yapıdadır. Ancak tek renkli olanları da mevcuttur. Kafa yapıları diğer kedi türlerine göre daha uzundur. Kulakları küçük ve sivri, yoğun bir tüye sahiptir. Aynı şekilde kuyrukları da yoğun bir tüyle kaplıdır. 

Misk kedisi genellikle yaşadıkları doğal ortamda geceleri ortaya çıkarlar. Çok iyi bir tırmanıcı olan bu canlı türü ağaçlarda da rahatça yaşayabilmektedir. Misk kedisi genellikle yalnız yaşayan canlılar grubundadır. Ancak çiftleşme dönemlerinde sosyal hale gelirler. Bölgelerini koruyucu bir yapıda olan bu canlı türü, diğer alt türleri dahil olmak üzere hiçbir canlıyı hoş görmemektedir. Misk kedisi hepçil hayvanlardandı. Çok iyi birer avcı olan bu kediler kuş yumurtaları, böcekler, kuşlar, solucanlar ve küçük hayvanlarla beslenmelerinin yanı sıra meyve de yiyebilmektedir.

Misk Kedisi
Misk kedisinin dişisi yılda iki kere hamile kalmaktadır. Ortalama 5 yavru dünyaya getiren bu canlıların yavruları dünyaya tüylü bir şekilde gelmektedir. 15 yıllık bir ömre sahiptirler. Misk kedileri ile insanların ilişkileri ticari anlamda ortaya çıkmaktadır. Kokuları nedeniyle son derece çekici olan bu canlılar, parfüm sektörünün gözdelerindendir. Özel salgı içeren dışkısı bu hayvandan elde edilen en önemli parfüm ham maddesidir. Ancak ticari faaliyet bununla sınırlı değildir. Palmiye misk kedisi türünün yemiş olduğu kahve çekirdekleri kedinin midesinde sindirilmeden dışkıyla dışarı atılmaktadır. Dışarı atılan bu kahve çekirdekleri insanlar tarafından temizlenerek çok yüksek fiyatlardan satılmaktadır. Son derece pahalı olduğu söylenen bu kahvenin en önemli özelliği misk kedisinin midesindeki özel bir enzimle dışarıya atılmasıdır. Bu sayede daha da lezzetli olduğu düşünülmektedir. 
]]>
Büyümeyen Kedi https://www.kediler.gen.tr/buyumeyen-kedi.html Sat, 20 Oct 2018 03:10:23 +0000 Büyümeyen kedi, belki pek çok kişinin hayallerini süslüyor olabilir. Ancak yeryüzünde büyümeyen kedi yoktur. Sadece yavru oldukları dönemde böyle küçük kedi sevebilirsiniz. Bu aşamadan sora kediler ırklarının Büyümeyen kedi, belki pek çok kişinin hayallerini süslüyor olabilir. Ancak yeryüzünde büyümeyen kedi yoktur. Sadece yavru oldukları dönemde böyle küçük kedi sevebilirsiniz. Bu aşamadan sora kediler ırklarının özelliklerine göre farklı büyüklüğe ulaşır. Bunun yanında kedinin beslenmesi be bakımı da bunda etkili olur. Fazla protein ağırlıklı, yağ içerikli besinlerle büyüyen, fazla hareketli bir yaşamı olmayan kediler oldukça irileşir. Yani hem kedinin genetik etkenleri, hem de dış etkenleri kedinin büyümesinde ve gelişmesinde etkili olur.

Kediler hamilelik döneminde iyi beslenmiş, enerjik mamalarla beslenmiş olursa, yavrular doğduğunda yaşama daha iyi tutunur ve gelişim gösterirler. Irk özelliklerine bağlantılı şekilde büyürler. Bu nedenle büyümeyen kedi arayışına son vermelisiniz. Bütün canlılar gibi kedilerde, sadece yavru oldukları dönemde küçük, sevimli olurlar. Büyüdükçe evde kendi hakimiyetini kurmaya başlayan bir varlık halinde gelir. Kedi sahipleri her ne kadar kediye bakıcılık etse de, aslında kediler kendilerini onların sahibi gibi görürler. Bu kedilerin doğasında var. Oyuncu kişilikleri, kolay eğitim almaları, temiz olmaları nedeniyle evde bakılmaya uygun canlılardır. Ancak kesinlikle büyürler. Siz kedinize ne kadar iyi bakarsanız, gelişimini de iyi olur.

Büyümeyen Kedi

Kedilerinize ne kadar iyi içerikli kaliteli mamalar verirseniz, ırkının özelliklerini taşıyabilirler. Yağlı mamalarda kedilerin aşırı kilo alma sorunu yaşanabileceği gibi, kalitesiz içerikli mamalarda da zayıf, gelişimi iyi olmayan bir kediye sahip olabilirsiniz. Büyümeyen kedi demek, aslında sağlıksız kedi demektir. Böyle bir kediye sahip olmak istemezseniz sanırız. Bu isteğinizi kediniz yavru olduğunda gidermelisiniz. Bu size yeterli gelmezse, kedinizi çiftleştirerek, yavrularını sevebilirsiniz.

]]>
Kedi Fiyatları https://www.kediler.gen.tr/kedi-fiyatlari.html Sat, 20 Oct 2018 12:32:24 +0000 Kedi fiyatları, kedilerin fiyatları çeşitli etkenlere göre değişim göstermektedir. Bu etkenlerin başında, kedilerin ırkı gelmektedir. Genellikle insanlar yumuşak başlı, ağır kedilere daha fazla rağbet gösterirle Kedi fiyatları, kedilerin fiyatları çeşitli etkenlere göre değişim göstermektedir. Bu etkenlerin başında, kedilerin ırkı gelmektedir. Genellikle insanlar yumuşak başlı, ağır kedilere daha fazla rağbet gösterirler. Bu kedilerin başında İran kedisi, persian kedisi denilen ırk kedileri gelir. Bu nedenle bu türde kedilerin fiyatları daha yüksektir. Bu unsurdan başka kedi fiyatlarını etkileyen en önemli unsur, kedilerin çiftleşme döneminde satın alınmasıdır. Eğer çiftleşme dönemi olan bahar aylarında kedi almak isterseniz, daha uygun fiyatlara kedi sahibi olursunuz. Üstelik dilediğiniz ırk kedileri daha uygun fiyata alabilirsiniz. Tabi bunun yanında sağlıklı bir kedi almanız ve safkan ırk özellikleri taşımış olması gerekir. Bu konuda bilen birinden destek almanızı ve bildiğiniz bir yerden kedi almanızı tavsiye ederiz.

Kedi alırken herkesin ilk yöneldiği yerler pet shoplar oluyor. Ancak buraları ticari amaç güttüklerinden, tanımadığınız yerlerde yanılma payınız oldukça yüksektir. Bu yüzden bildiğiniz yerlerden kedi almanızı öneriyoruz. Kendinize bir dost aldığınızı düşünmelisiniz. Hatta ücretsiz sahiplendiren yerlerden, evde kedi çiftlermiş dostlarınızdan kedi almanızı öneririz. İsterseniz sokaktan bile kedi sahiplenebilirsiniz. Bu kedileri evinizde baktığınızda göreceksiniz ki, çok şirin, oyuncu ve bakımlı bir kediniz olacak.

Kedi Fiyatları

Kedi fiyatlarını etkileyen bazen kedinin cinsiyeti olabilir. Bazı ırkların çok kıymetli, fazla talep görmesi nedeniyle mesela dişileri daha pahalı olabilir. Özellikle fazla tüylü olmayan scottish fold gibi kediler daha pahalı olur. Bu nedenle seçeceğiniz kedinin piyasadaki fiyatlarını araştırmalı ve kararınızı buna göre vermelisiniz. Belirttiğimiz gibi, çiftleşme döneminde kedilerin fazla yavru doğurduğu dönemde yani bunu arz talep dengesine benzetebilirsiniz. Bu dönem alırsanız, daha uygun maliyetiniz olur.

]]>
Kedi Isırması https://www.kediler.gen.tr/kedi-isirmasi.html Sat, 20 Oct 2018 14:00:08 +0000 Kedi ısırması, bilinenin aksine çok fazla yaşanan bir durum değildir. Kedilerin ilk silahı her zaman pençe atmak olduğu için, çok zor durumda kalmadan ısırmazlar. Ancak ısırdıklarında ise durum genellikle çok iç açıc Kedi ısırması, bilinenin aksine çok fazla yaşanan bir durum değildir. Kedilerin ilk silahı her zaman pençe atmak olduğu için, çok zor durumda kalmadan ısırmazlar. Ancak ısırdıklarında ise durum genellikle çok iç açıcı olmamaktadır. Bahsettiğimiz ısırık, oyun oynarken yaptıkları hafif yoklamalar dışındaki ısırıklardır. Kızgın korkak ya da hasta bir kedinin durup dururken saldırması ve kendini tehlikede hissettiği durumlardaki ısırıklar, ciddiye alınması gereken kedi ısırması kategorisine girmektedir.

Kediler yapıları itibari ile uzak dövüşü güvenli bulurlar. Eğer ısırıyorsa, tüm güçlerini kullanacakları ve dişlerinin zarar verecek özellikte olması sebebi ile derin yaralar ve yarıklar açabilirler. Yaşanan ve bilinen çoğu vaka, derin doku yaralanmaları, tendon zedelenmeleri ve damar yırtıkları şeklinde olmaktadır.

Kedi Isırıklarında Risk Faktörleri

Eğer bir kedi tarafından ısırılmışsanız, öncelikle bu kedinin yaşam koşulları büyük önem taşımaktadır. Örneğin aşılı bir ev kedisi tarafından ısırılmakla, sokakta yaşayan bir kedi tarafından ısırılmak arasında büyük fark vardır. Evde yaşayan bir kedi de derin yaralanmalara yol açabilse de, bir sokak kedisinin ısırığı buna ek olarak pek çok hastalık riski taşımaktadır. Bu yüzden müdahale ve tedavi şekli, bu kriter göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

Kedi Isırması

Öncelikle sokakta yaşayan bir kedi tarafından ısırılmışsanız, kuduz, veba gibi çok ciddi hastalık riskleri ile karşı karşıya kalma ihtimali, göz önünde bulundurulmalıdır. Bu yüzden kedi hakkında olabildiğince bilgi sahibi olmak önemlidir.

Kedi Isırıklarında Ne Yapılmalı

Kedi ısırması durumunda yapılacak ilk müdahale, yarayı dezenfekte etmek olmalıdır. Bu işlemden hemen sonra, mümkünse tıbbi yardım almak doğru olacaktır. Tıbbi müdahaleden önce, kedi hakkında bilgi vererek bu yönde tedaviye başlanması gereklidir. Gerekli görülürse, antibiyotik tedavi ve kuduz aşısı gibi önlemlerin alınması da, sağlığımız açısından büyük önem taşımaktadır.

]]>
Hamile Kedi https://www.kediler.gen.tr/hamile-kedi.html Sun, 21 Oct 2018 13:30:00 +0000 Hamile Kedi kedilerin en önemli olaylarındandır. Eğer kedinizi çiftleştirmeyi düşünmüyorsanız bunu engellemek için en iyi yöntemin kısırlaştırmak olduğunu söylememiz gerekmektedir. Bunun dışında yavru kedileri

Hamile Kedi kedilerin en önemli olaylarındandır. Eğer kedinizi çiftleştirmeyi düşünmüyorsanız bunu engellemek için en iyi yöntemin kısırlaştırmak olduğunu söylememiz gerekmektedir. Bunun dışında yavru kedilerinizin olmasına hazırsanız büyük bir maceraya atılmak üzere hazırlıklı olmanız gerekmektedir. 

Hamile Kedilerin Belirtileri Nelerdir

Hamile kedilerin gebe olduklarını gösteren apaçık bir takım belirtileri bulunmaktadır. İlk özellik olarak kedilerin kızgınlık döngüsünün sona ermesi şeklindedir. Diğer bir başka belirti olarak ise kedinin meme uçlarının şişerek daha koyu bir kırmızı renk haline gelmesidir. Hamile kedi gittikçe açılan iştahıyla göze çarpmakla birlikte sabah rahatsızlığı olarak anılan bazı belirtileri de gösterebilmektedir. Hamileliğin ilk 5 haftasını atlatan kedinin karnı gittikçe şişerek  doğum gerçekleşene kadar bu şişme devam edecektir. 

Hamile kedinin belirtilerinden birisi de huysuz ve kendini sevdirmeyen kedinizin birdenbire sıcakkanlı ve etrafınızda dolaşan bir kedi haline gelmesi olacaktır. Diğer yandan oldukça sevecen olan kediniz birdenbire aksileşerek kendini soyutlayabilmektedir. Tıpkı insanların hamilelik süreci gibi değişimler olabilmektedir. 

Hamile Kedi

Bu belirtiler dışında kedinizin hamile olup olmadığıyla ilgili tam kesin bilgiye ulaşmak için kedinizi veterinere götürmeniz daha da sağlıklı olacaktır. Hamile kediler doğumlarını genel olarak oldukça güçlü şekilde gerçekleştirmektedirler. 

Hamile Kedilerin Doğumdan Sonraki Beslenmeleri ve Konforu Nasıl Olmalıdır

Hamile kedilerin doğum sürecine kadar yapılabilecek pek de fazla bir şey bulunmamaktadır. Sağlıklı bir şekilde beslendiğinden emin olmanız ve yeterince su içip içmediğini kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Doğum sonrasında anne kedinin ve yavrularının güçlü ve sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için etkili kedi mamalarından alınarak beslenmeleri sağlanmalıdır.  Yavru kediler sütten kesilinceye kadar kedi mamalarından beslenmelidir. 

Hamile Kedi Doğuma Nasıl Hazırlanmaktadır

Hamile kedinin doğuma hazırlanma sürecinde kendine sessiz ve sakin bir ortam arama çabasına girdiğinizi görebilirsiniz. Eğer evde beslediğiniz kediniz doğum için böyle bir arayışa giriyorsa kutu içine yumuşak havlular koyarak bu ortamı sağlayabilir ve kedinizi bu ortama girmeye alıştırmalısınız. Aksine evin herhangi bir yerinde doğum gerçekleştirebilirler.

Hamile kedinin doğumunun yakın olduğunu memesinden süte benzer bir akıntı gelmesinden anlayabilirsiniz. Kedinizin vücut sıcaklığı 38 derecenin altına düştüğünde doğumun yakın olduğunu anlayabilirsiniz.  Hamile kedi doğum esnasında oldukça güçlü sesle bağırarak kasılmalar gösterebilir. Kediler doğumu genellikle tek başına gerçekleştirmektedirler.

Hamile Kedinin Yavruları Doğurma Süreci Nasıldır

Bir batında doğan yavru kedi sayısı 2 ile 5 arasında değişebilmektedir. Hamile kedi doğum yaparken çoğunlukla 10 dakika ile 1 saat arasında değişen zaman diliminde mola vermektedir. Eğer kedinin daha da yavruları olacağını biliyorsanız ve bu mola üç saatten uzun sürdüyse kedinizi mutlaka bir veterinere götürmeniz gerekmektedir.

]]>
Sarman Kedi https://www.kediler.gen.tr/sarman-kedi.html Sun, 21 Oct 2018 19:21:08 +0000 Sarman Kedi, Kediler bazılarına göre bir tüylü hayvan türü olmaktan ibaret olsa da bazı hayvan severler için tam bir aşktır. Kedilerle zaman geçirmekten keyif alan, kedileri besleyen ve evde kedi bakımı ve kedi türleri hakkı Sarman Kedi, Kediler bazılarına göre bir tüylü hayvan türü olmaktan ibaret olsa da bazı hayvan severler için tam bir aşktır. Kedilerle zaman geçirmekten keyif alan, kedileri besleyen ve evde kedi bakımı ve kedi türleri hakkında geniş bilgiye sahip olan pek çok duyarlı kişi bulunmaktadır. Nasıl bizler tek tip değilsek kedilerde tek tip değildir. Farklı türlerde ve farklı yapılarda kediler vardır. Kedilerin bu farklılıklarından bir tür de sarman kedidir. Sarı ve beyazlı tüyleri olan normal kedilere göre daha kilolu ve iri bir yapıya sahip olan sarman kediler oldukça oyuncudur da. Sevimlilikleriyle ve oyuncu ruh haliyle ordan oraya koşuşturan bu kediler oldukça akıllıdırlar da. Evde bakmak isteyenler için eğer büyüyen ve pofuduk pofuduk bir kedi bakmak isterlerse sarman kedi gayet idealdir. Ağır ve yavaş hareketleriyle tam bir miskin gibi görünse de enerjisini size yansıtmayı ihmal etmezler ve sizinle oynamaya bayılırlar. Onunla bir yumak iple saatlerce oynayabilir. Onun o hallerini izlemekten oldukça keyif alırsınız. 

Sarman Kedi

Bakımı konusunda ise elbette kedi mamaları kullanmanız daha yararlı olacaktır. Evde besleyeceksiniz en azından tüylerindeki dökülmeleri ve ağız içerisinde oluşabilecek hastalıkları da engelleyebilirsiniz. Aşı karnesi oluşturarak veteriner hekiminizin önerilerini de dikkate almalısınız. Evde sarman kedi beslerken dikkat etmeniz gereken şeylerin bir listesini çıkarabilir böylece daha bilinçli bir yol izlemiş olursunuz. Bu sayede hem sizin sağlığınız riske girmez hem de kedinizin ömrü daha uzun ve sağlıklı olur. Tahmini olarak yaşam süreleri 12-15 yıl arasındadır. İyi bakım yaparsanız ve sağlık durumunu kontrol ettirirseniz size uzun bir süre eşlik etmiş olur. Bu süreyi en azından biraz daha da uzatmış olursunuz. Elbette beslenmesi kadar hijyenik koşullarda önemlidir. Evde beslenen bir kedinin ömrü 20 yıla kadar uzatılabilinecek sokakta yaşayan kedilerin ömrü ne yazık ki daha kısa olmaktadır. Aynı zamanda sokak kedilerinin gözlerde, iç organlarda ve enfeksiyonel hastalıklarda da şansı daha düşüktür. Ev kedilerinin bakım yoluyla daha uzun yaşamasının sebebi de budur aslında. Evde kedinize zaman zaman gözlerine çayla pansuman yapmanız, basit bir mantar kremiyle gözlerinde sorun oluşmadan önce önlem almanız da yapabilecekleriniz arasındadır. Kedi beslemek kadar sağlıklı ve bilinçli bir şekilde bakımını yapmak oldukça önemlidir.

]]>
Kedi Yavrusu https://www.kediler.gen.tr/kedi-yavrusu.html Sun, 21 Oct 2018 20:41:11 +0000 Kedi Yavrusu, İlk olarak endişe etmeyin. Endişelenmeniz doğal da olsa bu işi halledeceinize inanmalı ve çaba sarf etmelisiniz. Yavru kediler normalde annelerinden 5 ya da 6 haftalıkken ayrılırlar. Seçme seçeneğiniz Kedi Yavrusu, İlk olarak endişe etmeyin. Endişelenmeniz doğal da olsa bu işi halledeceinize inanmalı ve çaba sarf etmelisiniz. Yavru kediler normalde annelerinden 5 ya da 6 haftalıkken ayrılırlar. Seçme seçeneğiniz olmayabilir. Yani daha ufak bir yavruyla karşı karşıya kalabilirsiniz.İlk olarak yavru kedi sıcak tutulmalıdır. Tüyleri yeni çıkmıştır ve kendini sıcak tutacak kadar tüyü ve yağı yoktur. Sıcak tutmak için en uygun çözüm kedi evi veya kutudur. Kedi evinin içerisinde 3-4 saat aralıklarla havluya sarılmış sıcak su torbası bulundurulmalıdır. Sıcak su torbasının ısının etkisini yitirmemesi için kedi evinin/kutunun üzeri bir battaniye ile örtülmelidir. Bazı kedi arkadaşları ısıtıcı lamba da kullanmaktadır. Fakat ısıtıcı lamba konusunda dikkatli olunması gerekir. Işıktan dolayı rahatsız eder veya yanma, yakma tehlikesi bulunmaktadır. 

Sizin ilginize ve sizin verdiğiniz besine öylesine ihtiyacı vardır ki, onu besleme görevine usanmadan devam etmelisiniz. Bu fedakarlık gerektirecektir. Her bebek öyle değil mi Öksüz yavrunun artık onu besleyecek bir annesi olmadığı için onun ihtiyacı olan besleyici anne sütünü bulmak size düşüyor. Veterinerlerde ve eczanelerde yavru kediler için özel yapılmış olan anne sütü bulunmaktadır. Normal pastörize süt kullanmak uygun değildir. Çünkü anne sütünde yalnızca besleyici maddeler değil yavru kedileri hastalıklara karşı koruyan antibiyotikler içermektedir.

Pastörize süt anne sütü kadar  besleyici değillerdir ve  antibiyotik koruma içermezler. Fakat hazır bir anne sütü bulamıyorsanız mecburen pastörize süt kullanacaksınız. Fakat pastörize sütü de besleyici duruma getirmelisiniz. 100 gram süte 2 yumurta sarısı, 1 kesme şeker ve 1 çay kaşığı margarin yağı koyabilirsiniz. Eğer hazır anne sütü kullanılacaksa, üzerinde zaten nasıl kullanılacağı anlatılmaktadır. Genellikle su ile karıştırılarak kullanılmaktadır. 

Kedi Yavrusu

Sütü vermek için kedi biberonuna ihtiyacınız var.

Kediler için özel biberonlar eczanelerde satılmaktadır. Eğer kedi biberonu bulamıyorsanız iğnesi alınmış şırınga yardımıyla da süt verilebilir. Hazırlanan mama taze olmalı ve bekletilmemelidir. Bazı şanslı öksüz kediler kendilerine süt anne bulabilirler. Fakat bu oldukça zordur. Süt anne ve yavrunun  birbirlerini kabul etmeleri gerekir. Kesinlikle süt ısıtılmadan verilmemelidir. Sütün ısısı 30-35 derece kadar olmalıdır. Anne sütü vücut sıcaklığındadır. Sütün ısısını emzirmeden önce  kontrol edin. Biberonun uç kısmından elinizin üzerine bir damlatarak kontrol edebilirsiniz. Biberondaki  sütü ısıtmakta sıcak su dolu  kupadan faydalanabilirsiniz. Kupayı sıcak su ile doldurup biberonu içine koyun ve ısınına kadar bekleyin. Yavru kediler bir haftalıkken 2 saatte, 2 haftalıkken 4 saatte  ve 3 haftadan sonra 6 saatte bir emzirilmelidirler. 

Yavru kediyi tutarken kibar olmalısınız.

Kemikleri yeni oluşmakta ve kıkırdakları çok hassastır. Onu iki  elinizle kibarca tutmalısınız. Bir elinizle sırtından kavrarken bir elinizle de alttan kavramalısınız. Mama yedirirken de aynı şekilde kibar ve sabırlı olmak gerekir. Biberon ya da şırınga yardımıyla beslenirken başı 45 derece yukarıya tutulacak şekilde tutulmalıdır. Bir eli ile başını ve vücudunu kaplamalı öbür elinizle de memeyi nazikçe ağzına almasını sağlamalısınız. Şırınga veya biberonu yeterince pompalayın. Kedinin yavaş yavaş içmesini sağlamalısınız. Süt yeterince pompalanmıyorsa size belli eder. Doyduğu zaman ağzının kenarlarında kabarcıklar oluşur ve elleri ile de emziği itmeye çalışarak size doyduğunu belli eder. Sütünü bitirdikten sonra onu omzunuza yatırıp sırtına yavaşça vurun. Bu onun gazını çıkarmasında yardımcı olacaktır. Yavru kedilere fazla süt içirilmemelidir. Aşırı süt tüketimi ishal olmasına neden olabilir. Yeni doğmuş yavru bir bebek 7 gün boyunca dış yaşamdan tamamen uzak tutulmalıdır. Mikroplara karşı tamamıyla korumasızdır. 

]]>
Yavru Kedi Nasıl Beslenir https://www.kediler.gen.tr/yavru-kedi-nasil-beslenir.html Mon, 22 Oct 2018 03:09:36 +0000 Yavru kedi nasıl beslenir, yavru bir kedi alıp bakmaya başlayanların en çok merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Bir kedinin ömür boyu sağlıklı olabilmesi için doğduktan sonraki 1 yıl çok önemlidir. Kedinin vücudu Yavru kedi nasıl beslenir, yavru bir kedi alıp bakmaya başlayanların en çok merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Bir kedinin ömür boyu sağlıklı olabilmesi için doğduktan sonraki 1 yıl çok önemlidir. Kedinin vücudunun yüksek besin ihtiyacına ayak uydurması için doğru bir beslenme planı ve beslenme alışkanlıkları edindirmeniz gerekmektedir.

Yavru kedilerin 6-8 haftalık olması ile beraber tamamen sütten kesilmesi gerekir. Sütten kesilen kedinin büyümesine olanak sağlayacak olan ve dengeli beslenmesini sağlayacak bir düzene alıştırılması gerekir. Yavru kedinizi bu hızlı büyüme dönemi esnasında günde 3-4 kez beslemeniz gerekmektedir. Ayrıca yanında her zaman temiz ve taze su bulundurmanız gerekir. Bu şekilde beslenerek kedinizin ihtiyacı olan yüksek miktardaki besini daha gelişmekte olan midesinin de başa çıkabileceği şekilde karşılayabilmeniz mümkün olacaktır.

Yavru kedi nasıl beslenir

Dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de oda sıcaklığında nemlendirilmiş olan kuru mama ya da konserve mamaların dışarıda birkaç saat bırakılmasının lezzetini kaybetmesine ve hatta bozulmasına neden olacağıdır. Bu sebeple kedinizin tüketmediği mamaları bir saat içerisinde mama kabından almanız gerekmektedir. Bu şekilde kedinizin beslenme planında yapacağınız değişiklikleri kademeli olarak yapmanız durumunda kedinizin sindirim sisteminin korunmasını 7-10 günlük bir süre zarfı içinde sağlamanız mümkün olacaktır.

Yavru Kedi Nasıl Beslenir
Yavru kedilerin gün boyunca sık sık olacak şekilde az miktarda yemeye yatkın olduğunu görebilirsiniz. Hatta küçük bir porsiyon yedikten sonra gidip daha sonra tekrar gelip yemeye devam ettiğini görebilirsiniz. Bu davranışı yemeği isteksiz karşılaması ya da reddetmesi olarak algılamamanız gerekir. Eğer kediniz yemeği reddetmeye uzun süre devam ediyorsa ve kedinizde ishal, halsizlik, sürekli kusma, göz ya da burun akıntısı, tuvalete çıkma zorluğu ve alışılmadık karanlık bir yerde saklanma gibi davranışlar görüyorsanız veteriner hekime danışmanız gerekir.

Yavru kedi nasıl beslenir konusunda bilmeniz gereken son husus da 7-12  ay arasındaki yavru kedinizin midesi ve sindirim sisteminin yemeğini günde iki defaya düşürmeniz için yeteri kadar gelişmiş olacağı konusudur. Bunun sebebi kedinizin bireysel olarak da beslenmesi gerektiğidir. Ayrıca kedinizin beslenme alışkanlıklarını bu dönemde hareketlilik oranı ve vücut kondisyonuna uygun olarak düzenlemeniz de gerekir. aksi takdirde kediniz fazla kilo alacaktır. Eğer kediniz fazla kilo aldıysa bunu kullandığınız mamadan kesintiye giderek engellemeniz mümkün olacaktır.
]]>
Ankara Kedisi https://www.kediler.gen.tr/ankara-kedisi.html Mon, 22 Oct 2018 12:52:34 +0000 Ankara kedisi, ülkemizde ve dünyada tanınan bir evcil kedi türüdür. En önemli özelliği renkli gözleri olan Ankara kedisinin geçmişi çok eskiye dayanmaktadır. Ana vatanı Anadolu olan bu kedinin 17'inci yüzyılda Avrupa'ya Ankara kedisi, ülkemizde ve dünyada tanınan bir evcil kedi türüdür. En önemli özelliği renkli gözleri olan Ankara kedisinin geçmişi çok eskiye dayanmaktadır. Ana vatanı Anadolu olan bu kedinin 17'inci yüzyılda Avrupa'ya götürüldüğü tahmin edilmektedir. Avrupa'da asil ailelerin yoğunlukla tercih ettiği bu kedi türü, günümüzde de son derece gözdedir. 

Ankara Kedisinin Tarihçesi

Ankara kedisi, ana vatanı Anadolu olan, ancak sahip olduğu özellikleri ve güzelliği nedeniyle Avrupa'ya dahi yayılmış olan bir kedi türüdür. Angora kedisi olarak bilinen bu canlı bazı zamanlarda İran kedisiyle de karıştırılmıştır. Ancak fiziksel özellikler bakımından iyi bir inceleme yapıldığında fark kolayca anlaşılmaktadır. Ankara kedisi İran kedisine nazaran daha uzun boylu ve gösterişlidir. İran kedisi ise daha derli toplu ve sık uzun tüylüdür. Ankara kedisinin Haçlı seferleri sırasında Avrupalılar tarafından öğrenilerek Avrupa'ya götürüldüğü bilinmektedir. Avrupa'ya götürüldükten sonra özel bir şekilde üretimi yapılan Ankara kedisi, burada daha çok soylu kesimin bakımını üstlendiği bir canlı haline gelmiştir. Hatta bu kedilerin korunması ve çoğaltılması için dernekler dahi kurulmuştur. Ankara kedisi sadece Avrupa'ya değil, Amerika'ya da ulaşabilmiş bir kedi türüdür. 1960'lı yıllarda bir Amerikan askeri tarafından çok beğenilen Ankara kedisi bu asker tarafından Amerika'ya götürülmüştür. Günümüzde de hem Avrupa hem de Amerika'da Ankara kedisinin saf olarak üretimi yapılmaktadır. Ayrıca zaman zaman İran kedisiyle de melezlenerek farklı formlara sahip kediler üretilmektedir. 

Ankara Kedisi
Ankara Kedisinin Özellikleri

Ankara kedisi, gözlerinin renkli olması dışında tüylerinin uzun ve hoş görünmesi nedeniyle de özellikle önemlidir. Son derece zeki ve akıllı olan bu kedi türü, evcil olarak yetiştirildiği ortamda son derece hareketlidir. Uzun vücudu ve bacaklarına rağmen atlamayı ve oynamayı çok severler. Bu anlamda son derece sosyal olan Ankara kedisi sahibine son derece bağlıdır. Uzak kaldığında huysuz hareketler ortaya koyabilen bu kedi türü, iyi yaklaşıldığında karşısındaki kişiye sevgi duyar aynı şekilde yaklaşır. Ankara kedisinin tüy renkleri farklı birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar uzun yıllar içerisinde günümüze ulaşmış olan ve saf kalmaya çalışmış farklı türleri olarak da ayrıca dikkat çekmektedir. 18'inci yüzyılda soyluların gözdesi olan Ankara kedisi günümüzde birçok aile tarafından hala özenle beslenmektedir.

Ankara Kedisinin Bakımı

Ankara kedisi  kedisi tüyleriyle ön plana çıktığından en başta tüylerinin bakımına dikkat etmek gerekmektedir. Bu kedinin tüylerinin sürekli olarak taramak gerekmektedir. Çünkü hem kedinin sürekli aktif olması hemde zaman içerisindeki yıpranmalar kedinin tüylerine zarar verebilmektedir. Bu nedenle Ankara kedisinin tüylerinin bakımının iyi yapılması gerekmektedir. Bunun dışında özel bir bakımı bulunmayan Ankara kedisi normal bir kedi gibi beslenebilmektedir.
]]>
Kedi Tırmalaması https://www.kediler.gen.tr/kedi-tirmalamasi.html Mon, 22 Oct 2018 21:21:34 +0000 Kedi tırmalaması, kediyle temas sonrasında genellikle temas edilen yerin distalinde lenfadenopati görülen, atipik dokulara bakıldığı zaman ise oküloglandüler sendrom, radikülonevrit, ensefalit, hepatik granülom ya da osteomyelit g Kedi tırmalaması, kediyle temas sonrasında genellikle temas edilen yerin distalinde lenfadenopati görülen, atipik dokulara bakıldığı zaman ise oküloglandüler sendrom, radikülonevrit, ensefalit, hepatik granülom ya da osteomyelit gibi değişik tablolar oluşmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Bu duruma sebep olan etkenler için tek bir sorun gösterlememektedir, bu durumun etkeni birden fazladır. 

Tüm dünyada görülen bir rahatsızlık olarak özellikle ılıman iklimli bölgelerde ve Ağustos-Ocak ayları arasında görülen bu rahatsızlık için risk grubu içerisinde evinde kedi besleyen kişiler ve veterinerler bulunmaktadır. 2 haftalık kuluçka süresine sahip olan rahatsızlıkta tırmalanan yere ait olan lenf düğümlerinde hiperplazi ve sonrasında da granulomlar oluştuğu görülmektedir. Bu granulomların ilerleyen zamanlarda birleşerek apseleştiği görülmektedir.

Kedi Tırmalaması
Tırmalanan yerin giriş yerinde oluşan papül ya da pastülün 1-3 hafta devam ettiği kedi tırmalamasında kişide görülen belirtilere bakacak olduğumuz zaman orta derecede ateş, terleme, kas ve eklem ağrılarının baş gösterdiği görülmektedir. Hastalığın tanısının yapılabilmesi için lenf düğümü biyopsisiyle alınan parçaya kültür ve histopatolojik inceleme yapılabilmektedir. Ayırca aynı materyal üzerinde hazırlanan antijenle deri testi de yapılabilmektedir.

Kedi tırmalaması tedavisi söz konusu olduğu zaman ise genellikle herhangi bir tedaviye gerek duyulmadan kendiliğinden geçen bu rahatsızlıkta süpürasyon bulunması durumunda drene edilmesini ve ağrı kesici verilmesinin doğru olacağı görülmektedir. Ayrıca steroid tedavisinin önerildiği vakalar da bulunmaktadır. Bu tedavi uygulamalarına alternatif olarak kişiye rifampisin, siprofoksazin, rifampisin, tetrasiklin, netilmisin sulfat, sefoksitin sodyum ve mezlosilin sodyum kullanıldığı da görülebilmektedir.
]]>
İran Kedisi Özellikleri https://www.kediler.gen.tr/iran-kedisi-ozellikleri.html Tue, 23 Oct 2018 08:28:15 +0000 İran Kedisi Özellikleri, Geçmişten günümüze tercih edilen kedi türlerinden biri olan ıran kedisi yanı Persian dış görünüşü ile dikkat çekmektedir. Kabarık ve gösterişli tüyleri ve yüzünün ve geniş ve yuvarlak olması İran Kedisi Özellikleri, Geçmişten günümüze tercih edilen kedi türlerinden biri olan ıran kedisi yanı Persian dış görünüşü ile dikkat çekmektedir. Kabarık ve gösterişli tüyleri ve yüzünün ve geniş ve yuvarlak olması sayesinde birçok kişi ıran kedisini tercih etmektedir. Iran kedisi diğer kedi türlerine göre çabuk öğrenmektedir.  Akıllı ve uslu bir hayvan olan ıran kedisi kedisi sevecen, insanlara kendini sevdiren bir yapısı vardır. Saatlerce sahibinin kucağında oturabilir. Dış görünüşü ve huy özellikleri hemen hemen birbirini tamamlamaktadır. Evdeki diğer hayvanlarla da iyi geçinmektedir. Tüyleri yumuşak ve kabarıktır. Tüylerinin kabarık ve uzun oluşu bakımını zorlaştırmaktadır. Bebeklik döneminde daha hareketli ve oyun oynamayı seven ıran kedisi yaşı ilerledikçe daha sakin ve tembel olmaktadır. Evin içinde dikkatini çeken herhangi bir şey bulamazsa olduğu yerde uyumaya başlayabilir. 

Tüylerinin uzun ve fazla olması nedeniyle sık sık bakıma muhtaçtır. Tüylerine yeterli bakım yapılmaz ise deri tahrişine  ve diğer deri problemlerine neden olabilmektedir. Ayrıca basık burun yapısı nedeniyle sürekli solunum güçlüğü çekmekte ve göz rahatsızlıkları, göz akıntısı da sık yaşanmaktadır. Bu kadar hassas olması nedeniyle ıran kedilerinin dışarı da yaşaması imkansızdır. Sadece ev ortamın da yaşayabilmektedir. Evin baş köşesinde yumuşak bir mekan onlar için vazgeçilmezidir. Iran kedilerinin günlük bakımları yapılmalıdır. Özelliklere tüyleri günlük taranmalı ve diğer temizlikleri yapılmalıdır. Iran kedilerine gerekli özen gösterilir ve tüyleri için özel mamalar kullanılırsa ortalama 15 yıl yaşayabilir. 

İran Kedisi Özellikleri
Fiziksel özelliklerini dışında ıran kedisinin bu kadar çok tercih edilme nedenlerinden biri de çok zeki olmasıdır. Iran kedisi ile hemen iletişime geçebilirdiniz öğretmek istediğiniz şeyleri çok çabuk anlayabilmekte ve öğrenmektedir. Iran kedisi bir köpek gibi sahibine bağlıdır.  Sahibini kolay kolay unutmaz. 
]]>
Kedi Alerjisi https://www.kediler.gen.tr/kedi-alerjisi.html Tue, 23 Oct 2018 20:48:02 +0000 Kedi Alerjisi, Dünyada birçok türde kedi alerjisi bulunmaktadır. Kedi alerjileri genellikle insanlarda hassas cilde sahip olan kişiler arasında oldukça yaygın olan bir durumdur. Genellikle bu insanlar kedi ile teması sonrasında Kedi Alerjisi, Dünyada birçok türde kedi alerjisi bulunmaktadır. Kedi alerjileri genellikle insanlarda hassas cilde sahip olan kişiler arasında oldukça yaygın olan bir durumdur. Genellikle bu insanlar kedi ile teması sonrasında ya da kediye yaklaşmaları ile birlikte bu alerji ortaya çıkarak kişinin cildi bu duruma tepki olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumda kişinin cildi farklı tepkiler ve alerjilerle sorun haline gelir. Bu alerjiler kesinlikle dikkate alınması gereken durumlardan biridir. Öyle ki alerji gerçekleşmesine rağmen kişi hale bu şekilde devam ederse kişinin cildi sürekli olarak bu duruma tepki verecektir.  Bu nedenle kedi alerjisi bulunan kişi kesinlikle dikkatli olması gerekmektedir ve gerekirse kedilerden uzak durması gerekmektedir. Bilindiği gibi günümüzde birçok ölümcül hastalığa bile tedavi yöntemleri geliştirilerek kişilerin daha sağlıklı yaşamaları sağlanmaktadır. Fakat bu gibi alerjik durumlara yapılan tüm araştırmalar ve çalışmalar sonucunda herhangi bir tedavi yöntemi geliştirilememiştir. Çünkü yapılan tüm uğraşlara rağmen kişiler bu tür alerjik durumlardan kurtulamadan alerjik problemlerle karşılaşmışlardır. Hala günümüzde çözüm ve çalışma aşamalarında olan bu durumlar belkide ilerde geliştirilen yöntemlerle kalıcı olarak ortadan kaldırılabilecektir. Tabi bu durumda insanların kafasında farklı soru işaretleri kalmaktadır. Bu soru işaretlerinden biri ise neden bir çözüm bulunamamasıdır. Bu sorunun cevabı olarak kedi alerjisinin yüzlerce türünün olmasıdır. Bu durumda alerji tedavilerine alerjinin türü nedeni ile cevap vermeyen vücut iyileşme göstermemektedir.

Kedi alerjisi genellikle kedinin tüylerinden dolayı kişilerde rahatsızlıklara neden olmaktadır. Kedi tüyünün kişiye teması ile kişide cilt olarak farklı değişimler ve bunun yanında hapşırma gibi durumlar gözlemlenebilir. Özellikle ciltte meydana gelen kızarıklıklar ve buna benzer durumlar kişi kediye temas halinde olmaya devam ettikçe artarak vücutta yayılmaya başlamaktadır. Bu durum tabi ki kişinin cildindeki hassaslıktan dolayı vücudun farklı tepkiler vermesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Kedi alerjisine ve diğer alerjilere net bir çözüm yolu olmasa da kişilerde ciltteki hassaslıkları gidermek amacı ile bazı ilaçlar kullanılabilmektedir. Böylece kişinin cildi kedi teması ile hemen tepki vermez. Kedi alerjisi en çok kedileri çok seven kişilerde sorun haline gelmektedir. Kişide olan gerçek kedi sevgisi nedeni ile kişi kedilere dokunmak sevmek ve hatta evlerinde beslemek isterler. Fakat bu durum aslında onlar için imkansız denecek kadar zordur. Çünkü kedi alerjisi bulunan bir kişi kesinlikle kedilere yaklaşmamalıdır. Bu durum aksi halde farklı tehlikelerin meydana gelmesine neden olabilmektedir. Kedi alerjisi bulunan kişiler genellikle bu hastalığın teşhisini kan testleri ya da diğer cilt testleri yaptırarak net olarak anlayabilirler. Bunun dışında farklı şekillerde kişinin bu durumu anlaması imkansızdır.

Kedi Alerjisi
Gerekli testler yapılmadan kişilerin kendisine kedi alerjisi tanısı koyması son derece yanlış bir şeydir. Çünkü bazı insanlar evlerinde besledikleri kedileri dış ortama çıkararak gezmesini sağlarlar. Bu durumda kedi dış ortamdaki farklı bileşenlerle temas ederek bu bileşenleri tüyleri üzerine alır. Kedi tüyü üzerine yapışan bu bileşenler ise insan vücudu ile teması ile birlikte kişide sanki alerji durumları varmış gibi belirtiler göstererek kişinin bu durumdan etkilenmesine neden olmaktadır. Kedi alerjisi günümüze en çok son derece hassas olan çocuklarda görülmektedir. Küçük çocukların hassas ciltlerinde n dolayı en küçük alerjen  maddelerden bile etkilenmeleri nedeni ile  bu tür sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu tür sorunların çocuklarda görülmemesi için gerekli testleri yaptırınız. 
]]>
Himalayan Kedi https://www.kediler.gen.tr/himalayan-kedi.html Wed, 24 Oct 2018 08:51:34 +0000 Himalayan Kedi, her ne kadar Himalaya Dağları'nın doruklarına tırmanamayacak kadar narin yapıda olsalar da adını Himalaya tavşanına olan benzerliğinden almıştır. Siyam kedisi ve uzun tüylü İran kedisinin hybrid Himalayan Kedi, her ne kadar Himalaya Dağları'nın doruklarına tırmanamayacak kadar narin yapıda olsalar da adını Himalaya tavşanına olan benzerliğinden almıştır. Siyam kedisi ve uzun tüylü İran kedisinin hybrid karışımından meydana gelerek türeyen Himalaya kedinin adı bazı İngiliz ve Amerikan kayıtlarında İran kedisi olarak da anılmaktadır.

Himalayan Kedi’nin Kökeni Nereden Gelmektedir

1920 yılından itibaren İran kedileri yaşam  kalitesini arttırmak amacıyla Himalaya kedileriyle çiftleştirilmektedir. İngilizler bu birleştirilmiş ırk çeşidini 1955 yılında, Amerikalılar ise 1957 yılında tanıyarak kabul etmişlerdir. İngiliz Himalayan severleri bu şekilde bütünleştirilmiş kedileri Amerika'ya ihraç ederek ırk tipinin gelişimine büyük katkıda bulunmuşlardır.

Himalayan Kedilerin Fiziksel Özellikleri Nelerdir

Himalayan kedi, fiziki özellikler olarak kafatası geniş ve yoğun kütleli yuvarlak güçlü kafa yapılarına sahiptirler. Ağız kısmı yayvan, burnu kısa ve yanakları dolu olan Himalaya kedilerin kalın yapılı kısa bacaklarının taşıdığı gövdeleri bulunmaktadır. Etli omuzları hafifçe kambur durmaktadır. İri, yuvarlak ve sıkı patileri olan bu kedilerin kuyrukları kısa olmasına rağmen beden büyüklüğüyle  uyumludur. Duruş olarak kuyruklarını sırtından aşağı kıvırmadan tutabilmektedirler.  Tüy yapıları oldukça ince ve parlak olan Himalaya kediler diğer kedi çeşitlerine göre oldukça bakımlı ve canlı durmaktadırlar.

Himalayan Kedinin Renkleri Nelerdir

Himalaya kedileri renk olarak çok çeşitli leke ve renklerde görülebilmektedirler. Çikolata, fok rengi, mavi, ateş, leylak, kaplumbağa ve mavi krem renklerinde olabilmektedirler. Lekeli renklere sahip olan kedilerin gözleri daima canlı mavi renkken, düz renkli tüyleri olan kedilerin gözleri ise parlak bakır rengidir. Tüyleri oldukça yoğun olan bu sevimli kedilerin tüylerinin katılaşmasını önlemek için sürekli olarak günlük bakıma ihtiyaçları vardır. Eğer ortam ısısı müsaitse günlük olarak yıkanabilmektedirler. Ortama çabuk ayak uydurmaları ve topluma çabuk alışabilmeleri sebebiyle en uysal evcil kediler arasında sayılmaktadır.

Himalayan Kedi

Himalayan Kedinin Karakteristik Özellikleri Nelerdir

Geniş sevimli yuvarlak kafa yapılarında patlak olmayan iri gözleri olan Himalaya Kedilerin sakin yapıları bulunmaktadır. Bir kişiye aşırı bağlanmakla birlikte diğer aile fertlerine alışabilmektedirler. Genel karakteristik özellikleri olarak kararlı, saygılı ve şefkatli olanlar nadiren oyunculuk belirtisi göstermektedirler.

]]>
Kedi Nasıl Yıkanır https://www.kediler.gen.tr/kedi-nasil-yikanir.html Thu, 25 Oct 2018 01:07:49 +0000 Kedi nasıl yıkanır konusu kedi beslemeye yeni başlamış olan kişilerin en çok korktukları konular arasında yer almaktadır. Bilindiği gibi kısa kulaklı balıkçı kedileri dışında genel olarak kedilerin sudan nefret etmesi kedin Kedi nasıl yıkanır konusu kedi beslemeye yeni başlamış olan kişilerin en çok korktukları konular arasında yer almaktadır. Bilindiği gibi kısa kulaklı balıkçı kedileri dışında genel olarak kedilerin sudan nefret etmesi kedinin yıkanmasının sorunlu bir hale gelmesine neden oluyor. Genelde yalanarak temizlenen kedilerin yıkanmasını gerektirecek acil durumlara bakılacak olduğu zaman özellikle yalayarak temizleyemeyeceği tüyüne yapışan ve kuruyunca sertleşen bir takım maddeler varsa banyo yaptırmanın doğru bir çözüm olduğu görülmektedir.

Kedilerin tüyleri erkeklerin tüylerine nazaran daha sık ve ince olduğundan dolayı kedilerin tüyleri köpeklerde olduğu gibi kolaylıkla kurumaz. Hatta havlu ile ne kadar iyi kurularsanız kurulayın tüylerin dibindeki kısımların iyice kurutulabilmesi için kedinin iyice ısıtılması gerekmektedir. Bunun iççin bazı kişiler saç kurutma makinesi kullanıyor olsa da saç kurutma makinesinin çalışırken çıkarmış olduğu ses kedilerin korkmasına neden olacağı için kullanmak oldukça yanlıştır, zaten bu sesi duyan kedilerin büyük bir çoğunluğu yerinde duramayacaktır.

Kedi Nasıl Yıkanır
Kedi nasıl yıkanır diye baktığımız zaman ilk olarak dikkat etmeniz gereken husus kedilerinizi yıkamanızı gerektiren acil bir durum olduğunda tercihinizi kuru şampuanlardan yana kullanmalısınız. Toz şampuanlar kullanmanız kimyasal içeriğe sahip olan bu şampuanların kediniz tüylerini yaladığı zaman kedilerinize zarar vermesi söz konusu olduğundan kuru şampuan kullanmanız doğru olabilmektedir. Ancak bunların da yan etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple kedilerinizi yıkamak ve taramak için bebek pudrası kullanmanız yararlı olacaktır. Bunların dışında kedinizi yıkarken şu adımlara uymanız gerekir:
 • Banyonuzun yeterince sıcak olması gerekir.
 • İlk olarak küveti 5 cm derinliğinde ılık suyla doldurun. Daha sonra hem küvetteki hem de akan suyun sıcaklığının çok sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. 
 • Kedinizin banyoda kaçması durumunda size zara verebilecek eşyaları ortadan kaldırmalısınız.
 • Kedinizi banyoya sokarken mümkün olduğunca sakin olmalı, yumuşak hareketlerle onu severek ve okşayarak banyoya getirmeniz gerekir. Banyoda sakinliğini sağladıktan sonra yavaşça kedinizi suya sokmaya çalışın. Bu arada bir elinizle kedinizi tutarken bir elinizle de akan sudan ya da küvet içindeki sudan faydalanarak kibar bir şekilde kedinizin tüylerini ıslatın.
 • Tüyleri ıslanan kedinizin tüylerini yumuşak hareketlerle şampuanlayın. Burada fazla şampuan kullanmamaya ve defalarca şampuanlamamaya özen göstermelisiniz. Bir kez şampuanlamanız yeterlidir. Şampuanladıktan sonra yine yavaş hareketlerle kedinizin tüylerini ılık suyla durulayın.
 • Yıkama işlemi bitince onu hemen havluyla kurulamalısınız. Yumuşak hareketlerle kedinizi kuruladıktan sonra eğer kediniz saç kurutma makinesinin sesinden korkmuyorsa makine ile kurulayın, değilse kedinizi gürültü yapmayan elektrikli ısıtıcıların yanında bir süre okşayarak iyice kurutana kadar bekletmelisiniz.
]]>
Kedi Dili Pasta https://www.kediler.gen.tr/kedi-dili-pasta.html Thu, 25 Oct 2018 11:27:24 +0000 Kedi dili pasta, son zamanlarda günümüzde yapılan tatlılar arasında yer almaktadır. Son derece mükemmel lezzeti ile misafirlerinize çayın yanında ikram edebileceğiniz en lezzetli tatlılar arasında yer almaktadır
Kedi dili pasta, son zamanlarda günümüzde yapılan tatlılar arasında yer almaktadır. Son derece mükemmel lezzeti ile misafirlerinize çayın yanında ikram edebileceğiniz en lezzetli tatlılar arasında yer almaktadır. Kedi dili pastanın lezzetine ek olarak birde üzerindeki kreması mükemmel bir tat vererek sizleri ve ikram edeceğiniz insanları son derece şaşırtacaktır. Kedi dili pasta olarak isimlendirilmiş olan bu mükemmel lezzetin adı ile herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Tüm bunlara rağmen bu pasta günümüzde insanlar tarafından çok fazla yapılmamaktadır. Bunun en büyük nedeni tabi ki yapılışının birçok yerde zor bir şekilde anlatılmasıdır. Bu nedenle birçok kişi bu pastanın yapılışı için gerekli adımları atmadan kararını başka pastalara vermektedir. Fakat birazdan vereceğim tarif ile sizler de bu pastayı çok kolay ve çok  hızlı bir şekilde yapabileceksiniz. Bunun iççin tarifimi dikkatli bir şekilde okumanız sizler için yeterli olacaktır. Vereceğim adım adım tarif ile  zorlanmadan bu lezzeti mutfağınızda yapabilirsiniz. Kedi dili pasta yapılışına geçmeden önce gerekli hazırlıkları yaparak gerekli araç gereçleri hazırlamanız sizleri bu tarifi uygulama aşamasında farklı uğraşlardan kurtarmış olacaktır ve böylece  zaman kaybetmeden tarifi yapmış olacaksınız. Bu tarifin  toplam yapılış süresi yaklaşık olarak bir buçuk saate denk gelecektir. Planlarınızı buna göre yapabilirsiniz. Şimdi bu mükemmel lezzetin yapılışına geçelim. Ama önce tabi ki malzemelerden bahsetmeliyiz.

Malzemeler:
 • Bir paket kadar kedi dili,
 • Bir paket vanilya,
 • Yarım çay bardağı un,
 • Dört su bardağı süt,
 • İki çay kaşığı nişasta,
 • Son olarak bir buçuk su bardağı toz şeker
 • İki su bardağı süt,
 • Bir paket çikolata (bitter),
 • Bir tatlı kaşığı kakao ve Bir yemek kaşığı un,
 • Tekrar bir su bardağı süt (kedi dili ıslatmak için)
 • Son olarak bir buçuk su bardağı toz şeker
Yapılışı:

Öncelikle tarifin uygulanışına geçmeden önce belirtmek isterim ki sadece bu tariflerde değil tüm tariflerde uygulama aşamasında hijyen kurallarına son derece önem vermeniz sizler için ve diğer insanlar için çok daha sağlıklı olacaktır. Bu şekilde küçük kurallar sizler için oldukça önemlidir. Şimdi öncelikle kedi dillerini ıslatmak için malzemelerde bahsettiğimiz süt içerisinde kedi dillerini batıralım. İyice ıslanan bu kedi dillerini tek tek büyük bir tepsi içerisine aralıklı bir şekilde dizelim. Bu işlemi hızlı yapın. Çünkü kedi dili pasta yaparken kedi dillerinin ıslandıktan sonra dağılması lezzeti ve görünümü değiştirebilir.

Bu sırada derin bir tencere içerisine nişastayı, sütü, toz şekeri, unu ve vanilyayı koyarak kısık ateşte koyulaşana kadar iyice karıştırarak pişirelim. Hemen hemen bir muhallebi kıvamını aldıktan sonra artık işlemin başarılı olduğunu anlayarak işlemi sonlandırabilirsiniz.  Daha sonra hazırladığımız bu karışımı tepsiye güzel bir şekilde dizmiş olduğumuz kedi dili üzerine dökelim. Hepsine eşit gelmesine özen gösterin.

Kedi Dili Pasta
Bu aşamada ise  kedi dili pasta üzeri için çikolatalı sos yapalım. Öncelikle bir tencere içerisine malzemelerde ayrıca bahsetmiş olduğumuz malzemelerden sütü, kakaoyu toz şekeri ve bir yemek kaşığı unu ekleyerek iyice karıştıralım. Bu karışımı yine kısık ateşte pişirirken kaynamaya başlayacaktır. Bu aşamada çikolatayı ekleyerek karıştırmaya devam edin. Bir süre sonra eklediğiniz çikolata erimeye başlayacaktır. 

Bu aşamada bizde kalan kedi dillerini sütte ıslatarak muhallebi kıvamına getirerek kedi dilleri üzerine döktüğümüz karışım üzerine kapatalım ve hepsinin üzerine dizelim. Bu işlemden sonra hazırlamış olduğumuz nefis çikolata sosunu bu pasta üzerine dökelim ve  bu pastayı buz dolabına atalım. Yaklaşık beş saat sonra istediğiniz şekilde beya]]> Erkek Kedi İsimleri https://www.kediler.gen.tr/erkek-kedi-isimleri.html Fri, 26 Oct 2018 09:26:40 +0000 Erkek kedi isimleri, Bütün kedilere kedoş diye seslenip sevsem de her sahipli  kedinin  bir ismi var. Sahipleri tarafından tam da kendilerine uygun lakaplar takılan kedilerin isimleri de  en az kendileri kadar tat Erkek kedi isimleri, Bütün kedilere kedoş diye seslenip sevsem de her sahipli  kedinin  bir ismi var. Sahipleri tarafından tam da kendilerine uygun lakaplar takılan kedilerin isimleri de  en az kendileri kadar tatlı ve şirin. 

Erkek Kedi İsimleri

Erkek kedi isimleri; Abidin, Kavun, Şerafettin, Abuzittin, Kayısı, Katmer,  Acar, Kayra, Naşiva,  Dalyan, Sibiro, Kaymak, Acem, Abbas, Nazif, Naşu, Acun, Kara, Sidos, Damper,  Abdülcan,  Dandik, Dalga,  Simbat, Katre, Adonis, Sihirbaz, Simit, Simon, Abdülkadir,  Kedibey, Karabey, Dali, Kedibör, Kavel, Kedican, Dante, Duman, Nemo, Memo, Dayı, Sina, Sis, Kedoş, Ajan, Siyah, Akasya, Siyami, Demir, Sisi, Sis, Kekik, Keklik,  Neyzen, Neşeli, Siyasi, Keman, Akif, Alaaddin,  Derviş, Sofi, Kepçe, Kerim, Alex, Ninja, Dırdır,  Ninno, Simokin, Kestane, Alfa, Keşkül, Niyazi,  Sokrates,  Keto, Alfi,  Alican, Keyif, Keto, Noa, Dimitri, Sokrat, Nohut, Alin, Nokta, Dingil, Somon, Kılçık, Dino,  Sophia, Kına, Alpi, Diyez, Dobi, Kımıl,  Kınalı, Yaman, Aman, Kıpır, Sosis, Nuri,  Soşni,  Amazon, Sosis, Obez, Amber, Soyut, Nuro, Kırıntı, Amigo, Dolunay,  Kırkyama, Obi, Domates, Obur, Dobili, Kısa kuyruk, Kısmet, Amor, Kıtır, Oğluş, Donut,  Dominik, Oğulcan, Doris, Step, Doruk, Tekir, Optik, Sumak, Oscar, Arap, Süpermen, Osman, Duman, Suphi, Ares, Susam, Arif, Düğme, Arman, Düldül, Armut, Dünya, Sünger, Aziz, Arsız, Öcü, Düşeş, Ökkeş, Öksüz, Kocakafa, Ares,  Kocaoğlan, Sütlaç, Asabiş, Koço,  Paçi, Koful, Koket, Edi, Padişah, Şakir,  Aslan, Şair,  Astro, Şamama, Palamut, Aşık, Şaşkın, Ejder, Pala, Elf, Palyaço, Şamil, Kamil,  Korna, Korsan, Pan, Korsi, Şapka,  Panda, Atom, Köfte, Kömür, Şaşa, Şarlo, Kömürcan, Köpük, Avni,  Papik, Erik, Kral, Erman, Papyon,  Eros, Şehzade, Ayyaş, Azman, Eşkıya, Kudra, Bacaksız, Evlat, Evliya, Paspas, Paşa, Beyazıt, Gözlük, Şempanze, Külah, Maymun, Bitli, Yavru, Minnak, Kadir, Ödlek, Marul, Asabi, Yamuk, Fuzuli, Beyzade, Haşmet, Bülbül, Haylaz, Kaşmir, Kitap, Karagöz, Mandalina, Sako, Bıcır, Mıncır, Uslu, Mami,  Cancan, Kafka, Nice, Sami, Baho, Şapşik, Sado, Alp, Avaz, Şems, Azat, Hayri, Bekir, Bencil, Gece, Romeo, Bambam, Nuri, Kartopu, Alıngan, Memet, Memoli, Miskin, Uyur, Cabbar, Yetim, Cengiz,  Cam göz, Nevada, Picasso, Sultan, Taner, Dante, Davut, Kemal, Kuskus, Tombik, tomruk, Termos, Tenten, Muallim, Patiman, Patican, Erol, Eşref, Ersin, Harman, Hırlı, Hamsi göz, Kovboy, Pırtav, Pırasa, Pırtık, Paspas, Koma, Cano, Harami, Ali baba, Bebek, Pıncır, Tembel, Teo, Makara, Yumak, Titiz, Emzik, Ergen, Ender, Major, Mart, Temmuz, Susam, Fındık, Yatcı, Husam, Huhu, Mardini, Kaplan, Gofi, Goy goy, Terlik, Pisicik, Ay, Toby, Tony, Tonton, Huysuz, Konuk, Masal, Sadık, Saruhan, Aksa, Gazze, Feyz, Eskici, Yunus, Melev, Mert, Tonbil, Yavuz, Han, Sülo, Hüsamettin, Haşhaş, Yakışıklı, Adem, Bozo, Buzo, buzbey, Bonibon, Marko,  Tofi,  Maskara, Böcük, Lapa, karakış,Tomcat, Bezelye, Külhan bey, Toprak, Çakır, Gözlük, Börtük, Maşallah, Ferdi, Porsuk, Bulgur, Calico,  Toto, Havuç, Haşmet, Mırılhan, Mırloş, Uğurcan, Haydut,  Üzüm, Bulut, Kartopu, Yastık, Pısık, Mıstık, Cambaz, Mia, Zeytin, Fıstık, Şanslı, Mişa, Benek, Angel, Sakız, Zuzu, Misket, Gölge, Biber, Tırmık, Çiko, Çirkin,  Mestan, Yağmur, Şurup,Tarçın,  Pisi paşa... 

]]>
Kedi Dili Tiramisu https://www.kediler.gen.tr/kedi-dili-tiramisu.html Fri, 26 Oct 2018 22:29:07 +0000 Kedi dili tiramisu, hem hızlı bir şekilde hazırlayabileceğiniz tatlılara ihtiyacınız olduğunda hem de tatlı ihtiyacınızı bastırmak için pandispanya ile yapılandan daha hafif bir tiramisu istediğinizde kullanabileceğiniz bir t Kedi dili tiramisu, hem hızlı bir şekilde hazırlayabileceğiniz tatlılara ihtiyacınız olduğunda hem de tatlı ihtiyacınızı bastırmak için pandispanya ile yapılandan daha hafif bir tiramisu istediğinizde kullanabileceğiniz bir tiramisu olarak karşınıza çıkmaktadır. Daha hafif olmasının yanı sıra oldukça lezzetli ve pratik bir hazırlanışı bulunan bu tarif sayesinde hem misafirlerinize hem de ailenize çok kısa süre içerisinde nefis ikramlık bir tatlı yapabilirsiniz.

Kedi Dili Tiramisu Malzemeleri
 • 1 paket kedi dili bisküvi
Bisküvileri ıslatmak için;
 • 1,5 su bardağından biraz daha az ılık su
 • 1,5 yemek kaşığı granül kahve
 • 1,5 yemek kaşığı şeker
Muhallebi için;
 • Yarım litre süt
 • 1 yumurtanın sarısı
 • 4 yemek kaşığı toz şeker
 • 3 yemek kaşığı labne peyniri
 • 3 yemek kaşığı un
 • 1 paket vanilya
Üzeri için;
 • 2 yemek kaşığı kakao
Kedi Dili Tiramisu Yapımı

Tiramisu yapmaya önce muhallebiyi yaparak başlıyoruz. Bunun için bir kaba unu, yumurta sarısını, toz şekeri koyup karıştırın. Daha homojen bir karışım elde edebilmek için toz şeker ve yumurtayı önce iyice çırpıp beyaz ve köpüklü bir bir sıvı karışım elde edip daha sonra unu ekleyerek karıştırmanız yararlı olacaktır. Daha sonra bu karışıma sütü ekleyip orta ateşte karıştırarak göz göz olanak dek pişirin. Daha sonra üzerine labne peyniri ve vanilyayı ekleyerek ocaktan alın ve yavaşça karıştırarak muhallebinin ılımasını sağlayın.

Kedi Dili Tiramisu
Muhallebi hazır olduktan sonra kedi dili bisküvileri tırtıklı bir bıçak kullanarak ortadan ikiye kesin. Daha sonra bir kasede bisküvileri ıslatmak için ayırdığınız malzemeleri iyice karıştırın. Bisküvileri bu kaseye batırarak ıslatın. Sonra da bir kalıbın tabanına ve yanlarına kedi dili bisküvilerini dizin. Üzerine hazırladığınız muhallebinin yarısını döküp kalan bisküvileri de muhallebi üzerine kahveli suya batırarak dizin. Bu bisküvlier üzerine de kalan muhallebiyi döktükten sonra soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra üzeri için hazırladığınız 2 yemek kaşığı kahveyi serpiştirerek yayın. Dilimleyerek servis edin.

Afiyet Olsun...
]]>
Siyah Kedi https://www.kediler.gen.tr/siyah-kedi.html Fri, 26 Oct 2018 23:01:42 +0000 Siyah Kedi, Siyah kedi, toplum tarafından uğursuz kabul edilen ve çoğu zaman kişilerin siyah kedi gördüğünde saçı çekme, dil ısırma yoluyla uğursuzluğun gideceğine inanılmaktadır. Bu tür düşünceler ise aslında hiç bir Siyah Kedi, Siyah kedi, toplum tarafından uğursuz kabul edilen ve çoğu zaman kişilerin siyah kedi gördüğünde saçı çekme, dil ısırma yoluyla uğursuzluğun gideceğine inanılmaktadır. Bu tür düşünceler ise aslında hiç bir gerçeklik payı olmayan, tamamen batıl olan inançlardır. Doğanın dengesini sağlamak ve sürekliliğin sağlanması için her canlının bir rolü vardır. Ne yazık ki insan oğlu aklı ve yeteneklerini kullanabilmesi için doğada bazı üstünlükler sağlamaya başlamış ve diğer canlılara zarar vermeye başlamıştır. Bunlardan biri de siyah kedilerdir. Siyah bazı kişiler tarafından ise, asilliği temsil eder. Bunun için siyah kedi besleyen bir çok hayvan sever de bulunmaktadır. Siyah kedilerin varlığı elbette güzelliğin bir başka şeklidir. Nasıl insanların ten rengi esmer, sarışın, kumral şeklinde çeşitlenebiliyorsa kedilerinde siyah tüylü olması beyaz ya da tekir olması  da bir o kadar doğal bir durumdur. 

Siyah Kedi
Siyah kedi beslemenin bir avantajı da vardır aslında. Siyah tüyler döküldüğünde daha çabuk fark edilir. Bu nedenle de daha kolay etkilenebilmektedirler. Temizlik açısından hemen fark edilmesi de bir avantajdır. Evde ya da  sokakta siyah kedinin var olması kimseye uğursuzluk getirmediği gibi, hiç bir farkı yoktur diğer kedilerden. Bakımı, sevimliliği ve diğer tüm özellikleri aynıdır. Siyah tüylerin arasında parlayan gözleri daha net ve sevimlidir aynı zamanda. 
]]>
Erkek Kedi Kısırlaştırma https://www.kediler.gen.tr/erkek-kedi-kisirlastirma.html Sat, 27 Oct 2018 19:03:50 +0000 Erkek Kedi Kısırlaştırma, kedilerin istenmeyen ve gerekenden fazla üremesini engellenmesi için yapılan çalışmalardır.  Erkek kedi kısırlaştırma özellikle evde beslenen ve kediyi besleyen kişinin kedinin Erkek Kedi Kısırlaştırma, kedilerin istenmeyen ve gerekenden fazla üremesini engellenmesi için yapılan çalışmalardır.  Erkek kedi kısırlaştırma özellikle evde beslenen ve kediyi besleyen kişinin kedinin üremesini istememesi durumunda yaptırabileceği bir işlemdir. Bu işlem birçok zaman  insanların besledikleri kedilerin çoğalmasını engelleyerek daha verimli hallerin olmasını sağlamaktadır. Kısırlaştırma işlemi erkek kedilerde testislerin alınması ile yapılırken dişi kediler bu işlem yumurtalıkların alınması ile yapılmaktadır. Bu işlemlerin ikisi karşılaştırılacak olursa tabi ki bu durumda dişi kedide yapılan kısırlaştırma işlemi erkek kedi kısırlaştırma işleminde çok daha zordur. Çünkü erkek kedilerde kısırlaştırma işlemi yapılırken testislerin alınması son derece küçük bir kesik altında yapılırken bu işlem dişi kedide daha büyük bir kesik açılarak yapılır. Bu nedenle yaraların iyileşme süresi ve operasyonun zorluğu da değişiklikler gösterebilmektedir. Erkek kedi kısırlaştırmanın birçok yararı bulunmaktadır. Bu durum birçok zaman kedinin psikolojik sağlığında bile mükemmel etkiler meydana getirmek için yeterli olmaktadır. Bu faydalar kesinlikle evde kedi besleyen insanlar için gerekli olan durumların meydana getirilmesinde tabi ki etkilidir. Erkek kedi kısırlaştırma operasyonu kesinlikle kediye acı çektirmeden kolay yöntemlerle yapılmaktadır.

Ameliyat

Erkek kedi kısırlaştırma ameliyatı günümüzde gelişmiş olan tıpla birlikte en risksiz şekilde yapılmaktadır. Bu ameliyatında her ameliyat gibi farklı riskleri bulunmaktadır. Bu riskler ise klasik küçük ameliyat riskleridir. Geliştirilmiş olan ilaçlar sayesinde yaranın enfeksiyon kapması yada diğer riskler azaltılarak sonra derece hızlı ve kolay bir şekilde kısırlaştırma işlemi yapılabilmektedir. Erkek kedi kısırlaştırma operasyonu yapılmadan önce kediye genel anestezi uygulanarak kedinin uyuması sağlanır. Bu şekilde yapılan işlemle kedi uyuduğu için herhangi bir şey hissetmeden ameliyattan etkilenmez.

Kısırlaştırılmayan ve sürekli evde beslenen kediler zamanla ve özellikle çiftleşme dönemlerinde  sürekli olarak miyavlayarak aynı zamanda sinirli bir yapı alır. Bu durumda kızgınlaşmış olan kedide görülen normal bir durumdur. İşte bu tür durumlarda kedi çiftleşmeden dönemi geçirdiğinde sürekli miyavlayacak ve sinirli bir yapısı olduğu için  yaramaz olacaktır. İşte bu sorunların tümü kısırlaştırılmayan kedilerde görülmektedir. Sizlerde bu gibi problemlerle karşılaşmamak için erkek kedi kısırlaştırma operasyonlarını düşünün ve inceleyin. 

Erkek Kedi Kısırlaştırma
Ameliyat sonrasında:

Ameliyat sonrasında genellikle kediler ve diğer hayvanlar yara ile oynayarak yaranın dikişlerine zarar vermektedirler. Bu durumun önlenmesi için veteriner hekiminden gerekli önerileri alabilirsiniz. Bunun yanında yara kaynayarak kapanana kadar kesinlikle kediden gözünüzü ayırmamanız gerekmektedir. Çünkü görülebilecek en küçük kanamalar, yırtılmalar, açılma gibi durumlar kedinin zarar görmesine neden olarak onun hayati tehlikeler yaşamasına neden olacaktır. Bu nedenle özellikle ameliyattan sonra bir hafta kedinize sıkı bir şekilde gözetim yapın. Ters bir durumda doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Tüm bunların yanında kedinizin yarasının enfeksiyon kapmaması için kedinin bulunduğu oramın hijyen kuralları çerçevesinde olduğundan emin olun. Kedinin içmesi için ona bol bol su vermenizde yarasının daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır.
]]>
İskoç Kedisi https://www.kediler.gen.tr/iskoc-kedisi.html Sun, 28 Oct 2018 16:59:35 +0000 İskoç Kedisi, sevimli yüz ifadesiyle, sakinliği, cana yakınlığı ve akıllı olmasıyla birçok insan tarafından sevilmektedir. Fiziksel olarak çok sevimli olan İskoç kedisinin ses tonu da diğer kedi türlerine göre farklılık g İskoç Kedisi, sevimli yüz ifadesiyle, sakinliği, cana yakınlığı ve akıllı olmasıyla birçok insan tarafından sevilmektedir. Fiziksel olarak çok sevimli olan İskoç kedisinin ses tonu da diğer kedi türlerine göre farklılık göstermektedir.  Sakin ve sevimli bir ses tonuna sahiptir. İskoç kedileri insanlarla ve özellikle çocuklarla iyi anlaşmaktadır. Sempatik ve oyuncu tavırlarıyla tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarabilmektedir. Uyumlu olan bu kedi cinsi her ortama uyum sağlamaktadır. İskoç kedilerinin yüzleri yuvarlak ve gözleri büyüktür. Renkli gözler birbirinden ayrı, yuvarlak ve çok belirgindir. Tüylerinin rengi çeşitlilik göstermektedir. Kulak yapıları ise küçük ve diğer kedi kulaklarına göre yatıktır.  İskoç kedileri çok zeki ve çabuk öğrenen hayvanlardır.  Oyun oynamayı çok sever. Sahibiyle karşılıklı oyun oynamayı seven bu kediler kendilerine fırlatılan oyuncağı bir köpek gibi yakalayıp sahibine getirebilmektedir. İskoç kedileri kendileri ile karşılıklı olarak oyun oynayan sahiplerini çok severler. Oyun oynamayı seven ve tembel olmayan bu İskoç kedileri tek başlarına kaldıkları zamanda oyun oynayarak vakit geçirmektedirler. İskoç kedi türene sahip kişiler eğer kedileriyle oyun oynayacak vakit bulamıyorlar ise kedileri için uygun oyuncak almaları gerekmektedir. 

İskoç Kedisi
İskoç yavru kedilerin eğitimi çok kolaydır. Zeki  ve çabuk öğrenen bu kedi türlerinin eğitimi de kolay olmaktadır. Özellikle titiz olan ev sahiplerinin kolaylıkla bakabilecekleri bu kediler eve eşyalarına zarar vermez, eşyaları düşürüp kırmaz, ev perdelerine tırmanma gibi özellikleri bulunmaz. Sahiplerine zorluk çıkarmayan bu akıllı kedilerim önüne ilgisi çeken bir oyuncak bıraktığınız da sizi hiç rahatsız etmeden kendi kendine oynayabilir. Ayrıca İskoç kedileri diğer hayvan türleriyle de çok iyi anlaşabilmektedir. İskoç kedileri çok huzursuz olduğu zaman masaj yaparak rahatlatabilirsiniz. Kucağa alınıp uzun süre okşanmak ve dairesel masaj hareketleri onların hoşuna gitmektedir. 

Tüy bakımı; İskoç kedileri kısa tüylü ve uzun tüylü olarak ikiye ayırabiliriz. Kısa tüylü olanların bakımı daha kolaydır. Her iki tüy türünde de hafta da ortalama  2 kere taramak yeterli olacaktır. Tüylerinin taranması İskoç kedilerini rahatlatmakta ve mutlu etmektedir. Tüy bakımına dikkat edilerek yaşanabilecek deri rahatsızlıklarının da önüne geçilmiş olunacaktır.  İskoç kedilerinin bakım işlemleri yavruyken başlanması gerekir. Tüy taramanın yanı sıra tırnak kesimini de yavru dönemindeyken başlanması ileri ki dönemler için avantaj sağlayacak ve zevkli hale getirecektir. 
]]>
Kedi Kusması https://www.kediler.gen.tr/kedi-kusmasi.html Mon, 29 Oct 2018 09:39:39 +0000  Kedi kusması, Kedilerde kusma, kusma midedekilerin yemek borusundan dışarı atılmasıdır. Çoğu kusma hastalık belirtisi değildir. Bu durumlarda sık beslemek sorunu giderebilir. Ayrıca,Kedilerin ot yemesi de bunu dengelemektedir. Kedi kusması, Kedilerde kusma, kusma midedekilerin yemek borusundan dışarı atılmasıdır. Çoğu kusma hastalık belirtisi değildir. Bu durumlarda sık beslemek sorunu giderebilir. Ayrıca,Kedilerin ot yemesi de bunu dengelemektedir.  Kedilerin kusmasının çeşitli nedenleri vardır. Başlıcaları şunlardır:

Mide rahatsızlıkları: Gastrit,parazit,tümör ülser.
Karın rahatsızlıkları: Karın tümörleri, enfeksiyonlar, bağırsak iltihabı.
Beslenmeden kaynaklanan kusma: Alerji yapıcı yiyecekler, ot yemek, çok yemek.
Zehir ve ilaçlar: Aspirin, antibiyotik benzeri ilaçlar.

Kedi Kusması
Şiddetli kabızlıkla beraber mide ve bağırsak tümörleri, kalp kurdu ve viral enfeksiyonlar temel sorunlar arasında görülmektedir. Bu sorunları varsa kedinin kustuğunu görürsünüz. Eğer kedi arka arkaya kusuyorsa mutlaka veteriner j-hekimine danışmalısınız. Fakat kedi bir defa kustu ise ve devamı gelmediyse bu muhtemelen yediği her hangi bir şeyden kaynaklanıyor olabilir. Çok fazla sıcakta ya da soğukta kalırsa kedi bundan da etkilenebilir. Ciddi bir sorun varsa zaten veteriner hekim sizi bilgilendirecektir. Mideye endoskopi atabilirler. Ya da film çekerek kedilerde olası hastalıkların olup olmadığı kontrol edilir. Her zaman kusmanın sebebi mide rahatsızlığı olduğu anlamına gelmez. Bazı hastalıklar da kusma şeklinde sonuçlanabilir. Bunun için asıl hastalığın belirlenmesi ve tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir. 
]]>
Kedi Dili Ekler https://www.kediler.gen.tr/kedi-dili-ekler.html Mon, 29 Oct 2018 23:07:33 +0000 Kedi dili ekler, kolaylıkla hazırlanabilecek tatlılar arasında yer alıyor. Lokmalık atıştırmalıklar olarak karşınıza çıkan bu ekleri misafileriniz için hızlı bir şekilde hazırlamanız mümkün olacağı gibi çocuklarınız Kedi dili ekler, kolaylıkla hazırlanabilecek tatlılar arasında yer alıyor. Lokmalık atıştırmalıklar olarak karşınıza çıkan bu ekleri misafileriniz için hızlı bir şekilde hazırlamanız mümkün olacağı gibi çocuklarınıza ve tüm ailenize rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Oldukça lezzetli ve pratik bir tarif olan bu ekler sayesinde misafirlerinize çayın yanında ikram edebileceğiniz nefis atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

Kedi Dili Ekler Malzemeleri
 • 1 paket kedi dili bisküvi
 • 1 kase süt
Kreması için
 • 3 su bardağı süt
 • 3 yemek kaşığı un
 • 1 yumurtanın sarısı
 • 2 çay bardağı toz şeker
 • 3 tatlı kaşığı buğday nişastası
 • 1 paket vanilya
 • 1 yemek kaşığı margarin
Üzeri için
 • 1 paket çikolata sosu
 • 2 su bardağı süt
 • 20 gram bitter çikolata
 • Hindistan cevizi
 • Yeşil toz fıstık
Kedi Dili Ekler Yapılışı

Eklerimizi hazırlamaya ilk olarak kremasını hazırlayarak başlıyoruz. Bunun için bir tencereye yumurta sarısı ve şekeri ekleyip iyice çırpıyoruz. Daha sonra içerisine süt, un, nişasta ve vanilyayı iyice çırpıyoruz. Tenceremizi ocağa aldıktan sonra koyu bir kıvama alana dek pişirmelisiniz. Piştikten sonra tencereyi ocaktan alır almaz içerisine margarini ekleyip iyice karıştırarak margarini içinde eritin.

Kremamız hazır olduktan sonra bisküvileri düz bir servis tabağına alıp aralarında biraz mesafe olacak şekilde dizerek her birinin üzerine sütü serpiştirerek bisküvileri ıslatın. Daha sonra bir çay kaşığı yardımıyla sıcak kremayı sürüp kalan kedili bisküvileri de kremaların üzerine yerleştirin.

Kedi Dili Ekler
Bisküvileri yerleştirdikten sonra çikolata sosunu hazırlıyoruz. Bunun için de farklı bir tencereye süt ile çikolata sosunu ekleyerek koyu bir kıvam alana dek pişirmelisiniz. Pişmeye yakın bir hal aldığı zaman bitter çikolataları ekleyip eritene dek karıştırın. Daha sonra bu sosu 5 dakika kadar soğutun. Hafif soğuduğu zaman da eklerinizin üzerine güzelce çikolata sosunuzdan dökün. Son olarak üzerine isteğinize göre Hindistan cevizi ya da yeşil toz fıstık veya her ikisinden de serpiştirerek buzdolabında birkaç dakika soğutup servis edin. 
]]>
Scottish Kedi https://www.kediler.gen.tr/scottish-kedi.html Tue, 30 Oct 2018 01:28:37 +0000 Scottish Kedi, Scottish Fold olarak da bilinen bu kedi türü, ilk olarak 1961 yılında İskoç çoban William Ross tarafından İskoçya Tayside Bölgesi'ndeki Coupar Angus yakınlarında keşfedilmiştir. Ardından 1973 yılında Am Scottish Kedi, Scottish Fold olarak da bilinen bu kedi türü, ilk olarak 1961 yılında İskoç çoban William Ross tarafından İskoçya Tayside Bölgesi'ndeki Coupar Angus yakınlarında keşfedilmiştir. Ardından 1973 yılında Amerika Kedi Sevenler Derneği (The Cat Fanciers’ Association) tarafından tescil edilmiş ve 1978 yılında da şampiyonluk ödülü kazanmıştır. Çok kısa bir süre içerisinde tüm kedi dernekleri tarafından kabul görüp, ABD Cat Fanciers’ sıralamasında en popüler ilk on ırk arasına girmiştir.

Zeki, yumuşak huylu ve yeni insanlara ve durumlara kolayca adapte olabilen bir cinstir. Çok sadık ve evine bağlı bir evcil hayvandır. Başkalarının kucağına almasına izin verir ve pet hayvan olarak seçildiğinde de hızlıca yeni sahibine bağlanır. Eğer keyifleri yerinde ise ilgilenilmekten hoşlanırlar.
Sadakatlerine rağmen sırnaşık değildirler ve genellikle kucağınızda olmak yerine yanınızda oturmayı tercih ederler. Oyunculuklarını yetişkinliklerinde de muhafaza ederler. Üreme ve sağlık konularındaki zorluklara rağmen Scottish Kedi kesinlikle diğer kedi türleri kadar beslemekten zevk duyacağınız bir türdür.

Bu kediler, kulak kıkırdağını etkileyen dominant bir genin sebep olduğu ve kafasına yuvarlak bir görünüm veren, öne ve aşağıya doğru katlanmış kulaklara sahiptir. Gen baskın olduğundan tüm Scottish Kedilerin en azından bir kulaklarının katlanmış görünüme sahip olması gerekir. Eğer düz kulaklı bir kedi ile çiftleştirilirse yavru sayısı büyük ölçüde değişebilir ancak, doğan yavrular yüzde elli olasılıkla katlanmış kulaklı olacaktır. Çiftin her ikisi de Scottish Kedi ise yavru sayısı artar ancak bu durumda yavrularda iskelet deformasyonu ihtimali de artacaktır. Homozigot Scottish Kedilerin (her iki ebeveyninden aldığı gen ile kulakları kıvrımlı olan) sakatlayıcı bozulma ve kemik genişlemesine sebebiyet veren genetik bir hastalık olan konjenital osteodistrofiye yakalanma ihtimalleri çok daha yüksektir. Bu tarzdaki çoğaltma yönteminden kaçınılırsa ıslah sorunu azalır ancak bu konuda bazı ihtilaflar bulunmaktadır. Bacakların kalınlığı ya da hareket kabiliyetinin az olması bu hastalığın en belirgin özelliklerindendir. Kuyruk esnekliğini de elinizle hafifçe dokunarak kemer hareketiyle saptayabilirsiniz.

Scottish Kedi
Aslında tüm Scottish Kediler düz kulakla doğarlar. Üç hafta sonra kulaklar katlanmaya başlar. Cinsin tam belli olması ve kıvrımların kaliteli, gevşek veya sıkı görünümü için nihai kıvrımlar oluşuncaya dek beklenmek zorundadır. Kulaklar kıvrılmış olmasına rağmen, duyabilmek için kendi etrafında dönebilir, kızdığında geriye doğru yatabilir ve bir konserve açacağının vınlamasıyla bile dikilebilir. Kedi çiftleşme döneminde, üzgün ya da hasta olduğu zaman kulaklarındaki kıvrımlar daha az belirgin hale gelebilir. Bazı hayvan sahipleri Scottish kedilerinin kulaklarında fazla kir biriktiğini belirtse de genellikle kıvrımlı kulaklar enfeksiyon veya kulak akarları için daha elverişli bir ortam oluşturmazlar. Bu cinsin beyaz renkli olanlarında sağırlık görülme ihtimalinin mümkün olduğu rapor edilmiştir ancak kıvrımlı kulak olmasından bağımsız olarak beyaz tüylü kedilerde sağırlık eğilimi mevcuttur.
]]>
Kedi Dilli Tiramisu https://www.kediler.gen.tr/kedi-dilli-tiramisu.html Tue, 30 Oct 2018 11:45:36 +0000 Kedi dili tiramisu, bir çok farklı lezzete  göre en pratik tiramisu tarifidir. Hazır krema ve bisküvilerle yapılan pastanın hazırlanma süresi de çok kısadır. Tiramisu için gerekli malzemeler: Kedi dili tiramisu, bir çok farklı lezzete  göre en pratik tiramisu tarifidir. Hazır krema ve bisküvilerle yapılan pastanın hazırlanma süresi de çok kısadır.

Tiramisu için gerekli malzemeler: (4-6 kişilik)

 • 3 tane yumurtanın akı
 • 10 çorba kaşığı toz şeker
 • 1 paket mascarpone peyniri
 • 2 paket krema
 • 3 çorba kaşığı kahve likörü (kahlua)
 • 2 buçuk su bardağı soğutulmuş kahve
 • 36 adet kedi dili bisküvi
 • Üzeri için yeterli kakao

Kedi dili tiramisu pastasının yapılışı:

Bir kapta 3 yumurtanın akı şekerle birlikte, şekerler eriyene kadar çırpılır.  Mascarpone peyniri ilave edilip karıştırılır.  Başka bir kapta krema koyulaşıncaya kadar çırpılır ve peynirin üzerine eklenir. Tiramisu için hazırlanan tepsinin altına bu karışım bir miktar dökülüp, ince bir kat olarak  yayılır.  Kahve likörü ve soğuk kahve birleştirilir. Kedi dili bisküviler soğuk kahve karışımına batırılıp tepsiye kremanın üzerine;  birbirine yakın olarak dizilir.  Bisküvi katın üzerine  yeniden peynirli krema sürülür.  2 .kat bisküviler diğer katın tam tersi yönünde dizilir.  Aynı işlem krema ve bisküviler bitene kadar devam edilir.  En üstte krema düzgün bir şekilde sürülüp  buzdolabına konur. 2-3 saat bekletildikten sonra istenilen bollukta kakao serpilerek servis edilir.

Kedi Dilli Tiramisu

Kedi dili tiramisu tercihe göre muzlu da  yapılabilir. Muzlu tarifte kremayla labne peyniri ve ek olarak jelatin kullanılır.

Muzlu tiramisu için gerekli malzemeler: (8 kişilik)

 • 3 çorba kaşığı tozşeker
 • 4  adet yumurta
 • Bir çay kaşığı vanilya
 • 200 gr labne peyniri
 • 200 gr krema
 • 2 adet yaprak jelatin
 • 6 adet kedi dili bisküvi
 • Bir bardak soğuk kahve veya muz likörü
 • 2 adet muz
 • Kakao

Muzlu tiramisunun yapılışı :

Yumurtaların sarısı bir kaba, beyazı başka bir kapa ayrılır. Toz şekerin yarısı yumurtanın akıyla, diğer yarısı yumurtaların sarısıyla çırpılır. Sarısının olduğu kaba vanilya eklenir. Ardından labne peyniri ve krema eklenir. Daha sonra diğer kapta iyice çırpıp kar haline getirilen yumurtanın beyazı da karışıma eklenir. Soğuk su içerisinde jelatinler yumuşatılır ve 3 çorba kaşığı sıcak suda eritilir.  Eriyen jelatinlerde kremalı karışıma ilave edilir.  Pasta için hazırlanan tepsiye kremanın yarısı dökülür. Tek sıra bisküvi olacağı için kabın 30x30 cm olması iyi olur. Kedi dili bisküviler tercihe göre kahveyle veya muz likörüyle ıslatılıp kremanın üzerine dizilir. Muzlar da dilimlenip dizilir. En üste kalan krema dökülüp düzeltilir. Buzdolabında 2-3 saat beklettikten sonra üzerine kakao serpilir

]]>
Kedi Türleri https://www.kediler.gen.tr/kedi-turleri.html Wed, 31 Oct 2018 02:49:24 +0000 Kedi Türleri, Ülkemizde ve dünyada olmak üzere birçok kedi türü bulunmaktadır. Bu kedi türlerinden bazıları insanlar tarafından oldukça değerli olarak görülen ve son derece akıllı türlerdir. Bazıları ise son derece y Kedi Türleri, Ülkemizde ve dünyada olmak üzere birçok kedi türü bulunmaktadır. Bu kedi türlerinden bazıları insanlar tarafından oldukça değerli olarak görülen ve son derece akıllı türlerdir. Bazıları ise son derece yırtıcı ve evcilleştirmesi çok zor olduğu için insanlar tarafından çok fazla sevilmeyen türlerdir.   Tabi ki insanlar tarafından değer verilen bazı türler yaptıkları hareketlerle insanlara kendilerini iyice sevdirirler. Bunun yanı sıra tüylerindeki renkler, bakışları, oyunları ve bunlara benzer hareketleri de yine insanlara güzel geldiği için insanlar bu kedilere biraz daha sıcak yaklaşmaktadır. Şimdi kedi türlerinden en çok sevilenlerinden ve insanlar tarafından en çok ilgi görenlerinden bazılarını biraz daha detaylı bir şekilde inceleyelim. Kedi Türleri
 • Abyssinian kedi türü: Bu tür kedi türleri arasında  oldukça zeki kedilerden biridir. Evde yalnız kalsa bile kesinlikle sıkılmadan sürekli kendisine bir uğraş bulabilir. Fakat her hayvanda olduğu gibi bu hayvanda aşırı yalnız kaldığında sıkıntıdan  ev eşyalarına zarar verebilir.  Abyssinian kedisi fiziki olarak biraz üçgen bir kafa yapısına sahiptir. Bunun yanında çok uzun tüylerinin olmaması ise tabi ki  çok fazla temizlik yapmaya vakti olmayan insanlar için avantajdır. Çünkü tüylerinin kısa olması sayesinde bu kedinin ev içerisinde ortalığı tüyleri ile kirletme gibi bir problemi olmayacaktır. Genellikle kahverengi tonlarında bulunan bu kedinin farklı renkleri de bulunmaktadır.
 • Amerikan Curl: Yine insanların en çok sevdiği türlerden biridir. Ülkemizde de bazı insanlar tarafından sevilen bu tür birçok kişi tarafından evcil olarak beslenmektedir. Fiyat olarak bu kedi oldukça pahalı olabilir. Fakat size ev içerisinde son derece yakın bir arkadaş olabilir.  Amerikan Curl kedi türü son derece asildir. Duruşu ve bakışları olsun bu asilliğini insanlara hissettiren bu kedi aynı zamanda mükemmel bir sezgi  gücüne sahiptir. Bunun yanında ipeksi ve yumuşak bir tüy yapısına sahiptir. Böyle bir tüy yapısına sahip olan bir kediden tüy dökmemesi beklenmemelidir. 
 • Birman kedisi: Birman adı altındaki kedi türünü birçok kişi duymuştur. Çünkü son derece akıllı olan bu kedi ülkemizde oldukça beslenen kedi türleri arasında bulunmaktadır. Birman kedisi sonra derece edepli ve akıllı bir türdür. Sahibine sadık olan bu kedi sürekli yanınızdan ayrılmaz ve sürekli sizinle vakit geçirmek ister. Bu nedenle eğer yoğun bir çalışma hayatınız var ise bu kediyi beslemeniz çok fazla tavsiye edilmez.  Çünkü birman kedi türü çok fazla yalnızlığa gelemez ve psikolojik sorunlar ortaya çıkarabilir.  Bu kedinin de yine tüyleri uzun olduğu için tüy dökme problemi olabilir. 
 • Bombay: Bombay kedi türü son derece sessizdir. Uzun süreler boyunca herhangi bir rahatsızlık ya da istek duymadığı sürece sessizliğinin koruyacaktır.  Bunun yanı sıra içine kapanık olan bu kedi bu halleri ile son derece tatlı bir hal sergiler. Bu nedenden dolayı birçok kişi bu kediyi beslemekten mutluluk duymaktadır.  Bu kedinin biraz bakıma ihtiyacı vardır. En geç bir haftada bir yıkanarak fırçalanmaldır. Bu durum hem sizler için hemde kedi için çok daha iyi olacaktır. 
 • Californian Spangled: Kedi türleri arasında en sabırlı türdür. Bu kedi türü özellikle oyun sırasında ona yaptığınız itici durumlarda bile oldukça sabırlı yapısını gösterebilir.  Bunun yanında uzun tüyleri ile mükemmel bir görünüme sahip olan bu kedi türünü sizlerde evlerinizde besleyebilirsiniz. Fakat bu kedi türü ülkemizde çok fazla bulunmamaktadır. 
 • Chartreux: Yine ülkemizde çok fazla bulunmayan bir kedi türüdür. Bu kedi, oyun oynamayı çok sever. Bu nedenle sürekli kendisine oyun arkadaşı olmanız için sürekli sizleri rahatsız edecektir.  Bu nedenle bu kedi türü ile bol bol ilgilenmeniz gerekebilir. Eğer evde bol zamanınız var ise bu kediyi beslemeniz de herhangi bir engel bulunmamaktadır. 
 • ]]> Kedi Dili Pasta Tarifi Oktay Usta https://www.kediler.gen.tr/kedi-dili-pasta-tarifi-oktay-usta.html Wed, 31 Oct 2018 17:59:07 +0000 Kedi Dili Pasta Tarifi Oktay usta, evde pasta ve tatlı yapımında kedidilinin herkesin işini çok kolaylaştırmasının yanı sıra harika lezzetler elde edildiği bir gerçektir. Bu kolaylık ve mükemmel lezzeti elde etm Kedi Dili Pasta Tarifi Oktay usta, evde pasta ve tatlı yapımında kedidilinin herkesin işini çok kolaylaştırmasının yanı sıra harika lezzetler elde edildiği bir gerçektir. Bu kolaylık ve mükemmel lezzeti elde etmek için, yine kedidili yardımıyla sizlerle paylaşacağımız harika bir pasta tarifimiz var. Oktay ustanın harika lezzetlerinden olan bu pasta tarifimizi sizlerde çok beğenerek pasta tarifleriniz arasında sıklıkla yer vereceksiniz. Özellikle uzan vakitler harcayarak pasta yapmaya zamanım yok diyenler için çarçabuk hazırlanabilecek pasta tarifimizi sizlerde özel günlerinizde, çay saatlerinizde ve sevdikleriniz için hazırlayarak onlara mükemmel bir pasta şöleni hazırlayabilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız Oktay ustanın dillere desten olarak anılan ve damakları şenlendiren kedidili pasta tarifinin mükemmel lezzetini tatmak ve bu şahane lezzete şahit olmak istiyorsanız hep birlikte hazırlamaya ne dersiniz.

  Kedi Dili Pasta Tarifi Oktay Usta İçin Gerekli Malzemeler

  • 2 paket kedidili bisküvi
  • 6,5 su bardağı dolusu süt
  • 2 paket kakaolu puding
  • 1 paket vanilyalı puding
  • 1 su bardağı dolusu portakal suyu
  • 2 çorba kaşığı portakal kabuğu rendesi
  • 1 paket bitter çikolata (100 gr)
  • 1 su bardağı iri kıyılmış fındık içi

  Kedi Dili Pasta Tarifi Oktay Usta Hazırlanışı

  Pastamızın hazırlığına ilk olarak kakaolu pudingimizi uygun bir tencere alarak başlayalım. Ardından kakaolu pudingin üzerine soğuk süt ilave ederek tencereyi ocağa alalım. Pudingimizi tel bir çırpıcı yardımıyla önce harlı ateşte sürekli karıştırarak kaynayıncaya kadar pişirip kaynadıktan sonra ise ocağın altını kısalım ve içine bitter çikolatayı parçalara bölerek ilave edelim. pudingimizi çikolata iyice eriyinceye kadar birkaç dakika kadar daha pişirerek ocaktan alıp soğuması için bir kenarda beklemeye bırakalım. Pudingimiz soğurken üzerini kaymak bağlamaması için arada bir karıştırmayı da kesinlikle ihmal etmeyelim.

  Daha sonra Ayrı bir tencere içerisine vanilyalı pudingi alarak üzerine süt ilave edelim. Sütün üzerine rendenin ince kısmı ile rendelenmiş portakal kabuğu ve portakal suyu ilave edip devamlı karıştırarak vanilyalı puding kıvam alıp koyulaşıncaya kadar pişirerek ocaktan alıp soğumaya bırakalım.

  Kedi Dili Pasta Tarifi Oktay Usta

  Pudinglerimiz hazır hale geldikten sonra dikdörtgen cam bir tepsinin tabanına tek sıra şeklinde kedidili bisküvileri döşeyelim. Kedidillerinin üzerine önceden hazır hale getirdiğimiz çikolatalı pudingin yaklaşık olarak üçte ikisini gezdirerek dökelim. Çikolatalı pudingin üzerine yine bir sıra kedidili sıralayalım ve kedidillerinin üzerine portakallı pudingin tamamını dökerek düzgün bir şekilde yayalım. Ardından portakallı pudingin üzerine son kat olarak tekrar kedidili bisküvi sıraladıktan sonra üzerine kalan çikolatalı pudingi gezdirerek dökelim ve bir spatula yardımıyla güzelce düzleyelim. Hazır hale gelen kedidili pastamızın üzerini süslemek ve pastamızı lezzetlendirmek için kırılmış fındıkları da serpiştirdikten sonra pastamızı buzdolabına koyarak en az 3-4 saat bekletip dilimledikten sonra servise sunalım.

  Afiyet olsun...

  ]]>
  Kedi Kısırlaştırma https://www.kediler.gen.tr/kedi-kisirlastirma.html Thu, 01 Nov 2018 16:03:01 +0000 Kedi kısırlaştırma operasyonu kedinin üremesini olanaksız hale getirmek amacı ile yapılmaktadır ve dişi kedilerin yumurtalıklarının çıkarılması işlemine dayanmaktadır. Bunun yanı sıra, kastrasyon denilen işlem de e Kedi kısırlaştırma operasyonu kedinin üremesini olanaksız hale getirmek amacı ile yapılmaktadır ve dişi kedilerin yumurtalıklarının çıkarılması işlemine dayanmaktadır. Bunun yanı sıra, kastrasyon denilen işlem de erkek kedilerin testislerinin çıkarılması işlemidir. Genel anlamda kısırlaştırma, erkek ve dişi kediler için uygulanan prosedüre verilen isimdir.

  Dünya üzerinde bir çok kedi sokaklarda yaşamak zorundadırlar. Sokaklarda yaşayan ya da barınaklarda yaşayıp bir sahip edinmeyi bekleyen kediler sahiplendirilemedikleri zaman ise bir çoğu açlık ya da başka şeylere maruz kalarak ölmektedirler. Bu sebeple de evde birden fazla kesdi sahibi olanlar veya dışarıda kedi besleyenler için kedilerini kısırlaştırmaları sorumlu bir davranış olacaktır.

  Dişi kedilerde kısırlaştırma işleminden sonra yumurtalık kanseri olma riski kalmamaktadır ve kedinin rahim kanseri olma riski de çok büyük ölçülerde azalmaktadır. Bu sebeple, ev içinde bakılan kedilerin de kısırlaştırılması fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, kısırlaştırma işlemi kedilerde yıl içinde birkaç sefer görülen kızgınlık dönemi ni ve kedinin bu kızgınlık döneminde yaşadığı depresyon, iştahsızlık, ishal ve kusma gibi sorunları da ortadan kaldıracaktır.

  Kedi Kısırlaştırma

  Kısırlaştırma işlemi erkek kedilerde de testis kanseri olma riskini ortadan kaldıracağı için faydalıdır. Ayrıca, erkek kediler kısırlaştırıldıkları taktirde kendi özel alanlarına düşkünlükleri azalacak, bu alanları işaretlemek için idrarını kullanacak ve bu idrarın kokusu çok fazla olmayacaktır. Ayrıca, birden fazla erkek kedi barındıran kişiler için kavgaların sayısını da azaltacak ve idare edilmeleri kolaylaşacaktır.  

  Kısırlaştırma Operasyonu: Kısırlaştırma operasyonu için dişi ve erkek kedilerde hazırlıklar aynı olmaktadır. Kısırlaştırma işlemi esnasında kediye genel anestesi uygulanmaktadır. Ayrıca, herhangi bir komplikasyon gerçekleşmemesi açısından gözlem ekipmanına baklanmaktadır ve kesi yapılarak kedi dişi ise, yumurtalar ve gerekliyse rahim, kedi erkek ise de, testisler çıkartılıp, ardından kesi yeri gizli dikişlerle kapatılmaktadır. Operasyon sonrası, erkek kediler aynı gün içinde eve dönebilmektedir ancak, dişi kedilerde kesi daha büyüktür ve bu sebeple de dişi kedilerin bir ya da iki gün daha klinikte kalması gerekebilmektedir.

  Kısırlaştırma operasyonundan sonra kedilere mama verilmesi için 12 saatin geçmesi gerekmektedir. Ayrıca, yara üzerinde şişme, yırtılma ya da kanama veya akıntı gibi bir belirti olabileceği için kedinin sahibi tarafından iyi gözlenmesi gerekmektedir ve bunlardan herhangi biri görüldüğü zaman hemen veteriner hekime başvurulması gerekmektedir.  Veteriner hekim kediye bir elizabeth başlığı takabilmektedir. Bundaki amaç, kedinin dikişlerini dişlemesini önlemektir. Dikişler operasyondan bir ya da iki hafta sonra veteriner hekim tarafından çıkarılmaktadır. Operasyon geçiren kedinin bol su içmesi ve temiz yatağında bolca dinlenmesi gerekmektedir.  

  Kısırlaştırma Operasyonunun Yan Etkileri: Kısırlaştırma operasyonunun ardından kedinin hormon dengesinde bir değişiklik olmakta ve bu da kedinin metabolizmasının yavaşlaması ile kedinin kilo almaya eğilimli olmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra, kısırlaştırma operasyonu görmüş kedilerde, kısırlaştırma operasyonundan geçmemiş kedilere göre yağ birikimi daha fazla olmaktadır ve kas kütlesi daha düşük olmaktadır. Kedilerde normalde görülen üriner sorunlar da kısırlaştırılma operasyonunun ardından daha da fazla olmaktadır.

  ]]>
  Kedi Doğumu https://www.kediler.gen.tr/kedi-dogumu.html Thu, 01 Nov 2018 23:00:08 +0000 Kedi doğumu, dişi kedilerde yaklaşık 58-68 gün kadar süren ortalama 63 gün kabul edilen gebeliğin ardından gerçekleşir. Doğumda genellikle 4 yavru dünyaya gelir. Kedilerin gebeliğine tanı konması, gebe kalmasını Kedi doğumu, dişi kedilerde yaklaşık 58-68 gün kadar süren ortalama 63 gün kabul edilen gebeliğin ardından gerçekleşir. Doğumda genellikle 4 yavru dünyaya gelir. Kedilerin gebeliğine tanı konması, gebe kalmasını takip eden 16-21 gün geçmesi gerekir. Bu ultrasonla ya da kedinin karın duvarında yavruların hissedilmesi şeklinde yapılabilir. Karındaki büyüme birinci ayın sonuna kadar belli olmaz. Ancak kedinizde iştah artması görülür. Bazı kedilerde 22 günden itibaren, meme bezlerinin pembeleşmesi, büyümesi gibi etkiler görülebilir.

  Kedi doğumunda sancıların başlaması

  Çoğu kedi doğuma 12-24 saat kaldığında hazırlığa başlar. Bazı kediler kendilerine yuva hazırlığına 3-5 gün önceden başlayabilir. Önemli olan doğum yapacak olan kediye sessiz bir yerde sepet hazırlamaktır. Bu anda kediler meraklı bakışları pek sevmez. Doğumun ardından da, sepet uygun bir yerde kalmalıdır. Eğer kediler gebeliği süresince iyi beslendiyse, doğumda herhangi bir sorun yaşanmaz.

  Kedi doğumu

  Kedilerde vücut sıcaklığı normalde 38,5 derece olur. Ancak doğum yaklaştığında bu sıcaklık 1 derece düşmektedir. Doğum sancılarının başlamasıyla birlikte ilk yavrunun gelişi yaklaşık 4 saat içinde gerçekleşir. Doğum sırasında yavruların gelişi gerek baş kısmından, gerekse kuyruk kısmından olur. Her bir yavrunun doğma süresi 30-60 dakika ile, 2 saate varan bir süreyi bulabilir. Kedi doğumu aslında kedinin kendi kendine başardığı doğal bir süreçtir. Kedi sahipleri sadece ona uygun bir ortam hazırlamalıdır.

  Yavrular doğmaya başladığında, kedi sepetin içinden çıkmaz. Tüm yavruları doğurup, onları emzirinceye kadar sepette kalır. Kedi doğum sırasında yan yatarak pozisyon alır. Her yavruda ve plasentada çıkış 2-3 hamlede olur. İki yavru doğumu arasında, gelen yavrunun döl yatağında olan pozisyonunun durumuna göre, 10 dakikadan başlayan ve 1 saate kadar çıkabilen bir süre olabilir. Yavruların her biriyle anne kedi kendi ilgilenir. Doğduğunda yavrunun göbek kordonunu çiğneyerek koparır. Plasentayı ise anne kedi yer. Çünkü plasenta içinde bulunan çeşitli hormonlar anne kedinin sütünün fazlalaşmasına neden olur.

  Kedi Doğumu

  Bundan sonra yavruyu yalayan anne kedi onu iyice kurutur. Bu sırada kediye müdahale edilmemelidir. Fazla belli etmeden kenardan izlemek yeterlidir. Sadece sizi çağırırsa kedinizin yanına gidin. Kediniz tüm yavruları doğurduktan, işi bittikten sonra sizi görmek ister ve yanına çağırır. Eğer kedinin çok miyavlıyorsa, yavru suları akıyorsa, başka anormal durumlar olursa, kedinizin hemen veterinere götürülmesi gerekir.

  Kedi doğumu sırasında baba kedi evde olursa dikkatli olmalısınız. Kedilerdeki içgüdü nedeniyle dişi kedinin yavruları emzirdiği zamanda kızgınlık göstermeyeceğini anlayan erkek kedi, yavruları öldürebilir. Anne kedide bunun farkına varır. Bu yüzden başka kedilerin sepete yaklaşmasına izin vermez. Sadece doğal ihtiyaçlarını karşılama amacıyla sepetin yanından ayrılır. Sizlerde anne kedinin odasının kapalı olmasına dikkat etmeniz kedinize yardımcı olmanız gerekir. Doğumdan sonra anne kedi yavruları beslerken, onlara tüm bildiğini de öğretir. 8. günde gözlerini açan yavrular, 12. günlük olduklarında tepkiler vermeye başlar, 15. günde görmeye ve duymaya başlarlar.

  ]]>
  Kedi Dilimi Pasta https://www.kediler.gen.tr/kedi-dilimi-pasta.html Fri, 02 Nov 2018 08:05:45 +0000 Kedi dilimi pasta yapmak özellikle pandispanya ile yapılan pastalardan daha pratik olmakla beraber bakıldığı zaman kedi dili bisküvileri ile yaptığınızın anlaşılması da söz konusu olmayacaktır. Bu bakımdan pandispanya hazırl Kedi dilimi pasta yapmak özellikle pandispanya ile yapılan pastalardan daha pratik olmakla beraber bakıldığı zaman kedi dili bisküvileri ile yaptığınızın anlaşılması da söz konusu olmayacaktır. Bu bakımdan pandispanya hazırlamak için yeterli vaktiniz yoksa ve hızlı bir şekilde pasta yapmak istiyorsanız bu tarifi yapmanız doğru olacaktır. Özellikle çocuklarınıza hızlı bir şekilde pasta hazırlamak için mutlaka bu tarifi denemelisiniz.

  Kedi Dilimi Pasta Malzemeleri
  • 3 paket kedi dili
  Kedi dillerini ıslatmak için
  • 1 su bardağı süt
  Çikolatalı krema için
  • 1 litre süt
  • 4 çorba kaşığı tepeleme un
  • 3 çorba kaşığı kakao
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 2 paket şekerli vanilya
  • 80 gram bitter çikolata
  Beyaz krema için
  • 2 paket sade krem şanti
  • 1,5 su bardağı soğuk süt
  Pasta kenarları için 
  • 150 gram kırılmış badem
  Kedi Dilimi PastaKedi Dilimi Pasta Yapılışı

  İlk olarak un, kakao, toz şeker ve sütü iyice çırpmalı ve topaklanma kalmasın diye ocağa alarak karıştıra karıştıra kaynatmalısınız. Kaynama başladığı zaman üç dört dakika kadar daha kaynatıp içine bitter çikolatayı ve şekerli vanilyayı ekleyerek çikolata eriyene dek karıştırıp ocaktan almalısınız. Çikolatalı pasta kreması hazırlandıktan sonra ara sıra karıştırarak üzerinin kabuk bağlamasını önlemeye çalışmanız çok önemlidir. Ilık hale geldikten sonra pastayı şekillendirmeye başlayabilirsiniz. 

  Kedi dillerini sütle biraz ıslatarak bir kalıbın içerisine bir sıra halinde dizin. Daha sonra çikolatalı kremayı kedi dillerinin üzerine yayın ve bu kremanın birazını da pastanın üzerini süslemek için ayırın. Çikolatalı kremanın üzerine bir sıra daha kedi dili bisküvisi dizip buzdolabında 2 ya da 3 saat dinlendirmeniz gerekmektedir.

  Pastanın ilk kısmı buzdolabında dinlenirken beyaz kremayı hazırlayın. Bunun için de 2 paket sade krem şantiyi ve soğuk sütü iyice çırparak katılaşmasını sağlayın. Daha sonra buzdolabında 15 dakika dinlendirip dinlenen pastanızla birlikte dışarı çıkarın. Dinlenen pastanın üzerine krem şantiyi sürün. Pastanın kenarlarını da çevirerek badem kırıkları ile süsleyin. Daha sonra kalan çikolatalı kremayı yıldız uçlu bir sıkma torbasının içine alıp pastanızı süsleyin. Pastayı 2-3 saat dinlendirdikten sonra dilimleyerek servis edebilirsiniz.
  ]]>
  Kedi Tuvalet Eğitimi https://www.kediler.gen.tr/kedi-tuvalet-egitimi.html Sat, 03 Nov 2018 02:56:28 +0000 Kedi tuvalet eğitimi, evde kedi beslemek isteyen kişilerin oldukça merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Evde kedi beslemek isteyen kişiler bu kediye nasıl tuvalet eğitimi vereceklerini merak ederler. Pek çok kedi onlar için Kedi tuvalet eğitimi, evde kedi beslemek isteyen kişilerin oldukça merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Evde kedi beslemek isteyen kişiler bu kediye nasıl tuvalet eğitimi vereceklerini merak ederler. Pek çok kedi onlar için hazırlanmış kum kabına bir kez götürüldükleri zaman sahibin anlatmak ve öğretmek istediği mesajı alır ve daha sonra ki zamanlarda tuvaletini kendiliğinden sahibinin yardımı olmadan ona ait kuma yapmaya başlarlar. Annesinden erken ayrılmış ve pet shop kafesinde büyütülmüş ya da başka nedenlerden dolayı tuvalet alışkanlığı edinmemiş kediden hemen bir anda her şeyi öğrenmesini beklemek yanlış olmaktadır. Unutulmaması gereken bir konu ise evde beslenmek istenen kedinin o eve yabancı olmasıdır. Bundan dolayı da yeni ortamına alışması için bir müddet zamana ihtiyacı vardır. 

  Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Yapılmalıdır

  Evde beslemek istenilen kedinin kolay bir şekilde ulaşacağı fakat fazla da ayak altında olmayan sakin bir yere kum kabının koyulması gerekir. Evin sakin bir köşesine konulacak olan kum kabı kedinin mama ve su kabından uzak bir yerde olması gerekmektedir. Kum kabının içerisine yaklaşık olarak 4 parmak kalınlığında kum doldurulmalı ve kum kabı kedinin rahat bir şekilde hareket edebileceği şekilde ve genişlikte olmalıdır. Aynı zamanda kum kabının kenarlarının da fazla yüksek olmamasına kesinlikle dikkat edilmelidir. 

  Kedi Tuvalet Eğitimi
  Yavru olan kediler yemek yedikten çok kısa bir süre zarfında tuvalete gitme ihtiyacında bulunurlar. İlk tuvalete gideceği sırada kedinin sahibin kediyi kum kabına götürmesi  kum kabının yerini öğrenmesi için oldukça önemlidir. Kum kabına ilk kez götürülecek yavru kedi kucakta değil bir ip yardımıyla götürülmelidir. Bunun sebebi kedinin kum kabının yerini daha çabuk öğrenmesi ve ihtiyacı olduğu zaman kedi kendi başına gitmesidir. Kediler yaşadıkları yerin kafalarında bir haritasını oluştururlar. Bunu yaparken görüntüler ile birlikte kokularda kafalarında çizdikleri haritaya yardımcı olmaktadır. Kedi kum kabına tuvaletini yaptıktan sonra kum kabının tamamen temizlenmesi yerine bir miktar pis bırakarak bir daha ki sefere kedinin kum kabını bulmasında kokudan yardım alarak bunu yapmasına yardımcı olacaktır. Bunun dışında kediler temizliklerine oldukça düşkün olan hayvanlardır ve bu konuda oldukça hassas hayvanlardır. Bundan dolayı kum kabı bir miktar kirli bırakılırsa kedi mesajı alacaktır. Eğer kedi kumu hiç temizlenmeden bırakılırsa bu durumda kedi kum kabına tuvaletini yapmak yerine kum kabının dışında bulunan daha temiz bir yere tuvaletini yapmayı tercih edecektir. İdeal olan şey kedi kumunu bir kürek yardımı ile her gün temizlemektir. En az hafta da bir kez tüm kum kabı boşaltılmalı ve güzel bir şekilde dezenfekte edilmelidir. 

  Eğer kedi kum kabını doğru bir şekilde kullanmayı öğrenemedi ve evin farklı yerlerine tuvaletini yapıyorsa hemen telaşa kapılmamak gerekir. Eğer yanlış yere tuvaletini yaptıysa kedi cezalandırılmamalı ya da poposuna vurulmamalıdır. Bu durum sadece kedinin korkmasına ve kafasının daha fazla karışmasına neden olmaktadır. Hatta kediyi azarlamanız tuvaletini görünür bir yere yapmanın kötü bir şey olduğunu düşünmesine ve bundan dolayı da sizin göremeyeceğiniz gizli yerlere tuvaletini yapmasına neden olabilir. Bundan dolayı ilk iş olarak kedinin tuvaletini yaptığı yeri amonyaksız bir maddeyle temizlemek gerekir. Amonyak kokusu kediye başka kedilerinde oraya tuvaletlerini yaptığı izlenimi verir ve bu yerlere tekrar tuvaletini yapabilir.  Eğer kedinin kafası bu durumdan dolayı karışık ise kediyi bıkmadan kum kabına götürmek gerekmektedir.
  ]]>
  Kedilerde Kızgınlık Dönemi https://www.kediler.gen.tr/kedilerde-kizginlik-donemi.html Sat, 03 Nov 2018 09:12:50 +0000 Kedilerde Kızgınlık Dönemi, Tüm hayvanlarda olduğu gibi kedilerde de bazı  farklı dönemler vardır. Bu dönemlerden biride tabi ki kızgınlık dönemidir. Kedilerde kızgınlık dönemi evde yalnız kalan bir kedi iç Kedilerde Kızgınlık Dönemi, Tüm hayvanlarda olduğu gibi kedilerde de bazı  farklı dönemler vardır. Bu dönemlerden biride tabi ki kızgınlık dönemidir. Kedilerde kızgınlık dönemi evde yalnız kalan bir kedi için tabi ki zor bir dönemdir. Bu dönemde kedilerin kızgınlaşması nedeni ile birçok farklılıkların yanı sıra psikolojik durumlarda meydana gelmektedir. Bu durumda kedilerdeki değişimler ve farklılaşmalar bazı kedi sahiplerini tedirginliğe düşürmektedir. Fakat bilinçli olan kedi sahipleri kedilerinin üreme sistemlerini kontrol altına alarak kedinin bu dönemlerde kızgınlaşmadan sürekli normal bir yaşam sürmesini sağlamaktadır. Bu durum tabi ki kedilerin kısırlaştırılması ile mümkün olmaktadır. Kediler üzerinde yapılan bazı cerrahi operasyonlar ile kedilerde kızgınlık dönemi sırasında görülen durumlar ortadan kaldırılmaktadır. Bunun yanında kedisini dışarıda ve aynı zamanda ev ortamında besleyen kişiler kedilerin kızgınlık döneminde çok fazla  farklılıklar göremez. Çünkü kızgınlık dönemine girmiş olan kedi dış ortamdaki kedilerle çiftleşerek bu dönemi atlatabilmektedir. Fakat ev içerisinde beslenen kediler de bu durum hiçte bu kadar kolay olmamaktadır. Çünkü sürekli olarak evde beslenen bir kedi için kızgınlık dönemi oldukça zor bir şekilde geçmektedir. Bu nedenle gerekli müdahaleleri yaparak kedinizin hem sağlığı açısından hemde psikolojik sağlığı açısından yararlı olacaktır.  

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi erkek kedilere göre çok daha erken başlamaktadır. Dişi kedilerde dört aylıktan sonra başlayan kızgınlık dönemi erkek kedilerde on aylıktan sonra başlamaktadır.  Tabi ki bu durum kedinin türüne ve cinsine göre farklılıklar göstererek farklı zamanlarda kızgınlaşma görülebilmektedir. Öyle ki kedilerde kızgınlık dönemi birçok etkene bağlı olarak değişiklikler göstermektedir. Örneğin bu etkenlerden biriside  kedinin doğduğu mevsimdir. Kışın doğan kedilerde kızgınlık dönemi biraz daha geç olmaktadır. Çünkü bu kediler güneş ışığından biraz daha uzak kaldığı için  daha geç kızgınlaşırlar. Bu durum erkek kedide ya da dişi kedide farklılıklar göstermemektedir. Dişi kedilerde ve erkek kedilerde kızgınlık dönemi belirtiler farklı şekilde görülmektedir.  İlk olarak 

Kedilerde Kızgınlık Dönemi
Dişi kedilerde; Dişi kedilerde görülen kızgınlık döneminde kedi daha fazla yerde yuvarlanır ve arka ayaklarını geriye doğru hareket ettirir. Bu durumu daha çok gündüz saatlerinde gerçekleştirir. Sürekli olarak miyavlayan dişi kedi daha birçok belirti göstererek sizlere kızgınlık döneminin geldiğini hissettirir. Bunun yanında dişi kedi normal bir uzanma yerine daha çok karın üzerine uzanarak dinlenir. Bunun yanında görülen diğer sinirlilik durumları da yine kedinin kızgınlık dönemlerinde olduğunun belirtileri arasındadır.

Erkek kedilerde: Erkek kedilerde kızgınlık döneminin çok fazla bir belirtisi bulunmamaktadır. Erkek kedilerde kızgınlık döneminde sadece  çok fazla uğranmayan yerlere sperm püskürtmesi gibi durumlar görülmektedir. İşte bu durum görüldüğünde erkek kedinin kızgınlık döneminde olduğu anlaşılabilmektedir. 

Kedilerde kızgınlık dönemi geldiğinde kedinin rahatlaması amacı ile kediye uygun dozlarda doğum kontrol hapları verilerek kedinin rahatlatılması sağlanabilir. Bunun yanında sürekli bir yöntem ise tabi ki kısırlaştırma yöntemidir. Kedilerin kızgınlık dönemine girmemesi için ve bu dönemlerde çiftleşemediği için farklı tepkiler vermemesi için yapılan bu operasyonlar dişi kedilerde alınan yumurtalık ve erkek kedilerde alınan testisler ile kedilerin kızgınlaşması engellenir. Tabi ki bu operasyonların diğer yan etkileri vardır. Bu yan etkiler özellikle metabolizma üzerinde oldukça etkili olacaktır. Fakat her ne şekilde olursa olsun kedilerde kızgınlık dönemi istenmeyen bir durum olarak düşünülüyorsa en doğru karar kısırlaştırma operasyonlarıdır. Bu şekilde kediniz hiç hissetmeden]]> Kolay Kedi Dili Pasta https://www.kediler.gen.tr/kolay-kedi-dili-pasta.html Sun, 04 Nov 2018 06:57:05 +0000 Kolay kedi dili pasta, pasta yapmanın en kolay hali olarak görülebilmektedir. Tüm kedi dili pasta tarifleri basit olmaları sebebi ile tercih ediliyor olsa da bu tarif size birkaç dakika içerisinde enfes pastalar hazırlamanız konusunda Kolay kedi dili pasta, pasta yapmanın en kolay hali olarak görülebilmektedir. Tüm kedi dili pasta tarifleri basit olmaları sebebi ile tercih ediliyor olsa da bu tarif size birkaç dakika içerisinde enfes pastalar hazırlamanız konusunda ihtiyacınız olan desteği sağlayacaktır. Kısa sürede leziz ve pratik bir şekilde pasta yapabilmek için bu tarifi de diğer pasta tarifleriniz arasına mutlaka almalısınız.

Kolay kedi dili pasta malzemeleri
 • 1 paket kedi dili bisküvi
 • 1 su bardağı süt
Muhallebisi için
 • 1 paket damla sakızlı muhallebi
 • 3 su bardağı süt
 • 3 yemek kaşığı toz Antep fıstığı
Üzeri için
 • 1 paket çikolatalı sos
 • 1,5 su bardağı süt
 • Dövülmüş Antep fıstığı
Kolay kedi dili pasta yapılışı

İlk olarak pastanın muhallebisini hazırlamak için damla sakızlı muhallebiyi sütle orta ateşte karıştırarak pişiriyoruz. Koyulaşmasına yakın karışımın içerisine toz Antep fıstığını ekleyip pişirmeye devam ediyoruz. Muhallebi pişince ocaktan alıyoruz ve ara sıra karıştırıp üzerinin kabuklanmasını önlüyoruz. Muhallebiyi hazırladıktan sonra pastamızı hazırlamaya başlıyoruz.

Kolay Kedi Dili Pasta
Bir kaseye bir bardak süt koyup kedi dili bisküvilerini bu süte batırarak bisküvileri ıslatıyoruz. Daha sonra bisküvileri bir sıra halinde diziyoruz. Borcama dizdiğimiz kedi dillerinin üzerine muhallebinin yarısını döküyoruz. Kalan bisküvileri de ıslatarak muhallebinin üzerine diziyoruz ve kalan muhallebiyi de bisküvilerin üzerine döküyoruz. Daha sonra borcamı streç filmle kapatıp buzdolabına kaldırıyoruz.

Pasta dinlenirken çikolata sosunu hazırlıyoruz. Kısık ateşte bir tencereye sütü ve bir paket çikolata sosunu alarak sürekli karıştırıp hafif koyu hale gelmesini sağlıyoruz ve hafif ılık bir hale gelene kadar bekletiyoruz. Hazır olduktan sonra dolaptaki pastayı çıkarıp üzerine çikolata sosunu döküp parçalanmış Antep fıstıklarını serpiştiriyoruz ve soğuduktan sonra dilimleyerek servis ediyoruz.
]]>
Kedilerde Mantar https://www.kediler.gen.tr/kedilerde-mantar.html Sun, 04 Nov 2018 17:56:34 +0000 Kedilerde mantar, daha çok ciltte kendine has lezyonlarla ortaya çıkan bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Bunlar kısa süreli tedavilere olumlu yanıt vermeyen, iyileşmenin yavaş olduğu hastalıklardandır. Bu yüzden t Kedilerde mantar, daha çok ciltte kendine has lezyonlarla ortaya çıkan bulaşıcı bir cilt hastalığıdır. Bunlar kısa süreli tedavilere olumlu yanıt vermeyen, iyileşmenin yavaş olduğu hastalıklardandır. Bu yüzden tedavinin devamlılığı, hastalıktan kurtulmaya yardımcı olur. Mantar ağırlıklı ciltte olsa da, tırnaklar, kıl kesecikleri de bundan etkilenir. Bunun oluşmasına neden olan başlıca etkenler misrocporirum felis ile microsporum canis bakterileridir. Bunlar normalde kedilerin cildinde, tırnak ve tüylerinde yerleşerek sessiz kalabilir. Ancak kediler hastalandığında, bunu fırsat bilerek mantar hastalığını oluştururlar. Daha çok henüz bağışıklık sistemi gelişmeyen yavru kediler, strese, çeşitli hastalıklara maruz kalan kediler bu konuda daha fazla risk altındadır.

Kedilerde mantar nedenleri ve tanı koyma

Mantar hastalığının etkenleri dış ortamda oldukça uzun süre canlı kalabildiği için, özellikle ortak kullanılan su, mama ve kum kabı sayesinde kolayca yayılım gösterir. Yani ortak yaşam alanını kullanan kediler arasında mantar daha hızlı yayılır. Çünkü mantar hastalığı bulaşıcıdır. Mantar olan kediler bunu sahiplerine bile bulaştırabilir. Özellikle petshop ve barınaklarda yaşayan kedilerde mantar daha fazla görülür.

Mantar olan kedilerin vücudunda özellikle baş ve boyun bölgesinde, ön ve arka patilerinde, tüylerin döküldüğü alanlar dikkat çekicidir. Sonradan bu alanlarda kızarıklık gözlenir. Bundan sonraki aşamada tüylerin döküldüğü kızaran yerlerin orta kısmında yuvarlak sarı beyaz kabuklanmalar dikkat çeker. Bu oluşumlar aşırı derecede kaşıntıya neden olur ve enfekte olarak yayılma gösterir. Bu tür belirtiler kedilerde mantar hastalığını gösterir.

Kedilerde Mantar

Kedilerde mantar tedavisi

Kedilerde yukarıda belirtilen bulguların gözlenmesi halinde, hemen veterinere gidilmesi gerekir. Gereken testlerin yapılmasından sonra, kedi için en etkin tedavi belirlenecektir. Bu tedaviye en kısa sürede başlanması, hastalığın başarılı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olacaktır. Erken tedaviye başlanması mantar hastalığının agresif yayılımına engel olur. Bu tedavinin uzamasına neden olur. Tanıda wood lamp cihazıyla karanlık bir yerde ciltteki fosforlu yeşil renkli lezyonlar görülmesi önemli bit bulgudur. Gerekli olursa, lezyonlardan örnek alınarak uygun koşullarda bekletilerek, üremeye bakılabilir.

Tedavide hastalık etkenleri için uygun aşıların yapılması, mantar için üretilen pomat ve tablet kullanımı söz konusudur. Ancak bunların belirtilen dozlarda ve süreyle kullanılması gerekir. Aksi halde karaciğer üzerinde olumsuz etkiler gösterebilir. Kedilerde mantar tedavisinde beslenmenin de önemi büyüktür. Çünkü bağışıklık sistemi güçlü olduğu sürece kediler bu hastalıktan daha kolay kurtulabilir. Kaliteli ve beslenme maddeleri güçlü düzeyde olan mamalar tercih edilmelidir. Kedilerde mantar hastalığın erken teşhis edilerek, bir an önce tedaviye başlanması önemlidir. Bu nedenle kedi sahiplerine oldukça büyük bir görev düşmektedir.

]]>
İran Kedisi Bakımı https://www.kediler.gen.tr/iran-kedisi-bakimi.html Sun, 04 Nov 2018 19:52:47 +0000 İran Kedisi Bakımı, Kedilerin bakımı benzerlik göstersene  birçok bakım özellikleri  cinslerine göre değişmektedir. Evde İran kedisi beslemek çok zorlayıcı değildir. İran kedisi sevimli, uysal ve zararsız bir hayvandır. İran Kedisi Bakımı, Kedilerin bakımı benzerlik göstersene  birçok bakım özellikleri  cinslerine göre değişmektedir. Evde İran kedisi beslemek çok zorlayıcı değildir. İran kedisi sevimli, uysal ve zararsız bir hayvandır. Sahiplerinin ona ilgi göstermesi ve onları sevmesi onlar için yeterlidir. Ev eşyalarına zarar vermez ve çocuklarla çok iyi anlaşır. 

İran kedisinin bakımı için öncelikle mama seçimine, tüy bakımına, göz bakımına ve tırnak bakımına özen gösterilmelidir. Uysal ve sevimli olan İran kedisi gözleriyle sürekli problem yaşamaktadır. Gözleri her sabah temizlenmelidir. İran kedilerinin burun kısımları diğer kedilere göre basık olduğu için göz kanallarından akan sıvı diğer kediler de içeri akarken İran kedilerinde dışarıya akmaktadır. Bu nedenle bu sıvının enfeksiyona neden olmaması için günlük temizlenmesi gerekmektedir. Göz temizliği yapılmazsa akan sıvı çapaklanır  ve tüylere yapışır. Göz temizliğini ılık ve hafif nemli bir bezle günde iki defa yavaş yavaş temizlenmesi gerekir. Bu durum hem kedinin zor temizlenmesine hem de sağlığı acısından zararlı olur.

İran Kedisi Bakımı
İran kedisinin bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biri de tüylerinin bakımıdır. İran kedisinin uzun ve sık tüyleri vardır. Tüylerin uzun oluşu kediler için bakımını yapan kişi için zorlayıcı olmaktadır. Kedilerin hepsi tüylerini yalayarak temizlemektedir. Bu durun Tüyleri uzun olan İran kedisi için problem yaratmaktadır. Tüylerini temizleme sırasında İran kedileri tüyleri uzun olduğu için çok fazla tüy yutmaktadır. Yuttukları tüyü ya kusarak ya da kalın bağırsak yoluyla dışarı atılmaktadır. Eğer bu şekilde dışarı atılmazsa kedinin sağlığı için olumsuz durumlar yaratır. İran kedilerinde ki bu tüy yumağını önlemek için özel  ve kaliteli, mamalar tercih edilmelidir. Aynı zaman da kaliteli mamalar kedilerin aşırı tüy dökmesine de engel olmaktadır. İran kedilerinin tüy bakımı için her gün tüylerinin düzenli olarak taranması ve veteriner tarafından tıraş edilmesi gerekir. Böylece derinin tahriş olması engellenir. 

Bütün kedilerde olduğu gibi İran Kedilerinin de tırmala ihtiyacı vardır. Kedilerin tırmalama ihtiyacını gidermek için uygun eşyaların alınması gerekir. Böylece ev eşyalarına zarar vermesi de engellenir. 
]]>
Mısır Kedisi https://www.kediler.gen.tr/misir-kedisi.html Mon, 05 Nov 2018 09:52:50 +0000 Mısır kedisi, "Mısır Mau Kedisi" olarak da bilinen küçük ya da orta boylu ve kısa tüyleri olan bir kedi ırkıdır. Bu kedilerin kürkü tüm kedi ırkları içerisinde tüyleri doğal olarak siyah benekli olan tek kedi ırkı olarak Mısır kedisi, "Mısır Mau Kedisi" olarak da bilinen küçük ya da orta boylu ve kısa tüyleri olan bir kedi ırkıdır. Bu kedilerin kürkü tüm kedi ırkları içerisinde tüyleri doğal olarak siyah benekli olan tek kedi ırkı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kürkünde bulunan siyah beneklerin sadece kürkünde bulunmadığı ve kedinin tüyleri kesildiği zaman da siyah beneklerin kedinin derisinde de var olduğu görülmektedir. 

En az 3000 yıldır yetiştirilmekte olan bir kedi ırkı olarak karşımıza çıkan Mısır kedileri bu süre içerisinde değişmeden ırklarını devam ettirmeyi başarabilmiştir. Diğer siyah benekli kedi ırklarına baktığımız zaman karşımıza çıkan Ocicat ve Bengal kedilerinin siyah beneklerinin diğer bazı evcil kedi ırkları ile melezlenmeleri sonucunda elde edildiği görülmektedir. Ancak Mısır kedilerinin tüyünün doğal olduğu ve kesinlikle melezleme ürünü olmadıkları görülmektedir. Üstelik bu kedi ırkının diğer kedi ırklarına nazaran gözle görülür biçimde daha küçük oldukları görülmektedir.

Mısır Kedisi
Mısır kedisinin fizyolojik özelliklerine bakacak olduğumuz zaman arka ayaklarının ön ayaklarına göre daha uzun olduğu görülüyor. Ayrıca orta uzunluktaki vücudu kaslı olan bu kedi ırkının kedi ırkları içerisinde en hırslısı olduğu görülmektedir. Kuvvetli ve uzun arka ayaklara sahip olmasının bu kedi ırkına müthiş bir çeviklik ve çok uzun adımlarla koşabilme olanağını sağladığını söyleyebiliriz. Bu vücut yapısı sayesinde bu ırk saatte 48 km hızla koşabilmektedir. 

Mısır kedisi çıkarmış olduğu sesler bakımından da diğer ırklardan farklılık göstermektedir. İnsan kıkırdaması ya da kuş cıvıltısı gibi çok değişik sesler çıkarabilen bu kedilerin bir başka özelliği de kuyruklarının hiç hareketsiz durmamasıdır. Her zaman kıpır kıpır olan kuyruklarının yanı sıra bu ırka dahil olan kedilerin sürekli olarak arka kısımlarını yukarı aşağı oynatarak kendi bölgelerini işaretlemeye çalışmak için işer gibi hareketler yaptıkları da görülmektedir.
]]>